Zuzana Boháčová
13.07.07,15:44
Dobrý deň,

prosim poraďte mi:

zamestnávateľ má povinnosť vyplácať zamestnancovi, ak denne odpracuje viac ako 4 hod, stravné. tzn. kúpiť mu stravné lístky alebo mu zabezpečiť iný spôsob stravovania...
Keď zamestnancom nekúpi stravné lístky, ale mu len poskytne zákonom stanovenú čiastku v hotovosti, je táto čiastka predmetom zdanenia u zamestnanca?:confused:

ďakujem
Zoltán Kovács
13.07.07,13:46
Dobrý deň,

prosim poraďte mi:

zamestnávateľ má povinnosť vyplácať zamestnancovi, ak denne odpracuje viac ako 4 hod, stravné. tzn. kúpiť mu stravné lístky alebo mu zabezpečiť iný spôsob stravovania...
Keď zamestnancom nekúpi stravné lístky, ale mu len poskytne zákonom stanovenú čiastku v hotovosti, je táto čiastka predmetom zdanenia u zamestnanca?:confused:

ďakujem

Áno je predmetom zdanenia.
Denda
13.07.07,13:47
emgeton
13.07.07,13:51
Dobrý deň,

prosim poraďte mi:

zamestnávateľ má povinnosť vyplácať zamestnancovi, ak denne odpracuje viac ako 4 hod, stravné. tzn. kúpiť mu stravné lístky alebo mu zabezpečiť iný spôsob stravovania...
Keď zamestnancom nekúpi stravné lístky, ale mu len poskytne zákonom stanovenú čiastku v hotovosti, je táto čiastka predmetom zdanenia u zamestnanca?:confused:

ďakujem

Takýto príspevok sa považuje za príjem zamestnanca zo závislej činnosti a podlieha zdaneniu.

Zákon nestanovuje žiadnu čiastku na účel stravovania. dáva len limit kt. možno uznať u zamestnávateľa za daňový náklad ( v prípade, že stravovanie zabezpečuje).
Jana Acsová
13.07.07,13:52
Áno je predmetom zdanenia.Je aj predmetom a nejedná sa ani o oslobodené plnenie v prospech zamestnanca.
KatyZV
14.07.07,11:42
Je mozne spatne (za april, maj, a jun) vyplatit v hotovosti prispevok na stravne?
Od aprila mam noveho zamestnanca, na ktoreho som doteraz nic neodviedla do SF. Je mozne do SF spatne vlozit titeto prostriedky a nasledne z nich vyplatit prispevok? Bude mi to uznane do danovych nakladov? a co zamestnanec, zdani sa mu to alebo nie?

Dakujem
Orsz
14.07.07,12:07
Je mozne spatne (za april, maj, a jun) vyplatit v hotovosti prispevok na stravne?
Od aprila mam noveho zamestnanca, na ktoreho som doteraz nic neodviedla do SF. Je mozne do SF spatne vlozit titeto prostriedky a nasledne z nich vyplatit prispevok? Bude mi to uznane do danovych nakladov? a co zamestnanec, zdani sa mu to alebo nie?

Dakujem

Je to možné. Ak si netvorila SF je to dokonca porušenie ustanovení zákona o účtovníctve - firma je povinná tvoriť SF. Môžeš to spätne opraviť, a prípadný preplatok zamestnancovi započítať pri ďalšej úhrade stravných lístkov.
KatyZV
14.07.07,12:13
takze ak mu patricnu cast vyplaim v hotovosti zo SF tak ja to budem mat v nakladoch a zamestnancovi sa to nezdani, je to tak?

Dakujem
emgeton
14.07.07,12:23
takze ak mu patricnu cast vyplaim v hotovosti zo SF tak ja to budem mat v nakladoch a zamestnancovi sa to nezdani, je to tak?

Dakujem

Ak mu to vyplatíte v hotovosti, tak pre zamestnanca je to zdaniteľný príjem. §5/1f zák 595/2003Zz.
Zuzana Boháčová
14.07.07,12:48
Takýto príspevok sa považuje za príjem zamestnanca zo závislej činnosti a podlieha zdaneniu.

Zákon nestanovuje žiadnu čiastku na účel stravovania. dáva len limit kt. možno uznať u zamestnávateľa za daňový náklad ( v prípade, že stravovanie zabezpečuje).

ďakujem Vám všetkým za odpovede

no,lenže tento zamestnávateľ príspevok na stravné zamestnancovi nezdaňoval, ani neodvádzal zdravotné odvody z neho...
vyplatil mu príslušnú sumu v hotovosti a bolo to pre neho ukončené..
ako by ste to prosím Vás spätne vyriešili?už je to za 3 mesiace-apríl,máj,jún:(

ďakujem za každý názor
emgeton
14.07.07,12:54
Dodaniť.
A ešte
http://www.porada.sk/showpost.php?p=339549&postcount=4
tento link je pripnutý aj v predchádzajúcich príspevkoch.
Zuzana Boháčová
14.07.07,20:12
Dodaniť.
A ešte
http://www.porada.sk/showpost.php?p=339549&postcount=4
tento link je pripnutý aj v predchádzajúcich príspevkoch.

hm.. takže asi tak, že napr. ked bude platiť zamestnávateľ odvody za zamestnancov za júnovú výplatu (ak ešte neodviedol) jednoducho z poskytnutého príspevku na stravovanie za apríl až jún, v júli z celej sumy odvedie 19 % daň + 14 % ZP, správne:confused: a pripočíta k riadnym odvodom za jún..
opravte ma ak sa mýlim..
ďakujem

alebo ma ešte napadlo iné riešenie:
žeby spätne nakúpil stravné lístky a bolo by všetko vysporiadané
(len sa teraz obávam, či sa môžu nakupovať spätne stravné lístky.. skor možno len potvrdenka,pokl.doklad o zakúpení obedov,z ktorých by sa uplatnili zákonné daňové náklady..
Danila
15.07.07,05:03
hm.. takže asi tak, že napr. ked bude platiť zamestnávateľ odvody za zamestnancov za júnovú výplatu (ak ešte neodviedol) jednoducho z poskytnutého príspevku na stravovanie za apríl až jún, v júli z celej sumy odvedie 19 % daň + 14 % ZP, správne:confused: a pripočíta k riadnym odvodom za jún..
opravte ma ak sa mýlim..
ďakujem

alebo ma ešte napadlo iné riešenie:
žeby spätne nakúpil stravné lístky a bolo by všetko vysporiadané
(len sa teraz obávam, či sa môžu nakupovať spätne stravné lístky.. skor možno len potvrdenka,pokl.doklad o zakúpení obedov,z ktorých by sa uplatnili zákonné daňové náklady..Spätný nákup stravných lístkov nie je správny postup pre uplatňovanie výdavkov ako daňových.
Denda
15.07.07,06:56
Spätný nákup stravných lístkov nie je správny postup pre uplatňovanie výdavkov ako daňových.

Čo sa týka nákupu stravných lístkov spätne a uplatnenie daňových výdavkov riešime podľa toho či sa jedná o nákup u SZČO alebo zamestnávateľa. Viac priložený link:http://www.porada.sk/showpost.php?p=458699&postcount=98
007gituska
15.07.07,12:48
1. príspevok na stravovanie vyplatený v hotovosti je predmetom zdanenia. príspevok sa nezapočítava sa do VZ na odvod do poisťovní.
2. príspevok na stravu má zamestnanec podľa zákonníka práce za odpracovanú smenu v dĺžke min. 4 hodiny. ďalšie poskytovanie stravného napr. počas dovolenky, OČR, .... je možné dohodnúť v kolektívnej zmluve. jednorázové vyrovanie stravných lístkov za tri mesiace u nového zamestnanca je možné. nemalo by to byť pravidlom, aby sa nestávali prípady, že nárok síce zamestnanec má, ale zamestnávateľ mu ho splní na konci roka a vydá mu stravné lístky za odpracované dni v roku. takto poskytnuté stravné lístky sa míňajú účelu aj keď papierovo je všetko v poriadku
Jozef Mihál
15.07.07,13:21
Príspevok na stravovanie vyplatený v hotovosti sa započítava do VZ na zdravotné poistenie.
Zuzana Boháčová
15.07.07,18:24
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a pomoc:)
KatyZV
13.08.07,11:04
ked vyplatim stravne v hotovosti /spatne za 3 mesiace/ , mozem si ja ako zamestnavatel dat do VOZD sumu 49,- Sk na den?
A moze byt tato suma zaroven aj mojim prispevkom na stravu tzn. ze prispejem len 49,- Sk a nie napr.80,- Sk?

Dakujem
KatyZV
13.08.07,11:30
prepacte, este raz... mozem si stravne za tie 3 mesiace, ktore potrbujem spatne vyplatit, rozlozit napr do 2 mesiacov? tzn, ze ich pomerne rozdelim a vyplatim pri julovej a augustovej vyplate

este raz dakujem
morgan
13.08.07,11:59
dobry den, natrafil som na tuto temu a mam otazocku:
keby som sa chcel dohodnut so zamestnavatelom, aby mi namiesto 70,- Sk listka -doplacam 20,- sk, vyplacal prispevok na stravne v hotovosti, vyplacal by mi sumu 50,/ alebo 70,- sk?
mal by s tym zamestnavatel nejaky problem, ked mi pol roka daval listky a teraz by mi zacal vyplacat?
Nikde v blizsom okoli totiz nemame ziadne stravne zariadenie..
Melnick
09.10.07,16:27
dobry den, natrafil som na tuto temu a mam otazocku:
keby som sa chcel dohodnut so zamestnavatelom, aby mi namiesto 70,- Sk listka -doplacam 20,- sk, vyplacal prispevok na stravne v hotovosti, vyplacal by mi sumu 50,/ alebo 70,- sk?
mal by s tym zamestnavatel nejaky problem, ked mi pol roka daval listky a teraz by mi zacal vyplacat?
Nikde v blizsom okoli totiz nemame ziadne stravne zariadenie..

Môže Ti dať 55% zo sumy 67.-Sk=36,85 SK / najviac 48,95 sk/
Žiadny problém s prechodom na vyplácanie v hotovosti zamestnávateľ nebude mať. Tento príjem však budeš mať zdanený a zvýši Ti VZ do ZP.
caspero
03.02.10,14:08
dobrý deň, chcela by som sa spýtať na postup zdanenia §5 ods.2 zák. daň z príjmu a zvýšenia VZ do ZP § 13 ods. 1 zák.o zdr.poistení - pri mzdách vytváraných soft. pohoda - pri vyplácaní stravného v hotovosti, t.j. od 01.01.2010 suma 1,98€/deň(55% z 3,6€): keďže zamestnancom zamestnávateľ vypláca stravné v hotovosti, pri vystavovaní mzdy napr. za január 2010 musím čiastku 1,98€x21dní=41,58€ nahodiť do peňažných zdaniteľných príjmov a tiež v úpravách pre zdravotné poistenie nahodiť sumu 41,58€?!..potom, ak to správne chápem zo sumy 41,58€ stravné vyplatené zamestnancovi v hotovosti, mu vyplatím len 41,58 - 19% - 14%?!...poprosím vás o radu, ďakujem vopred
caspero
03.02.10,19:49
prosím vás o radu, vie mi niekto odpovedať?...ďakujem vopred
Lucinka23
15.01.11,14:41
Prosím Vás poraďte mi. Zamestnávateľ vyplácal po celý rok 2010 zamestnancom stravné resp. vyplácal 55% z 2,70 = 1,49/odpracovaný deň. Každý mesiac dal do výplaty sumu 1,49*počet odpracovaných dní. Spolu za r. 2010 je to suma 1378,60. Zaúčtované to je v kolónke čisté mzdy. Je to potrebné nejako preúčtovať? Je treba ešte niečo ohľadom tohto stravného zaúčtovať? Ešte som to nerobila, v minulosti dával stravné lístky.

Ďakujem
Tweety
15.01.11,14:43
Prosím Vás poraďte mi. Zamestnávateľ vyplácal po celý rok 2010 zamestnancom stravné resp. vyplácal 55% z 2,70 = 1,49/odpracovaný deň. Každý mesiac dal do výplaty sumu 1,49*počet odpracovaných dní. Spolu za r. 2010 je to suma 1378,60. Zaúčtované to je v kolónke čisté mzdy. Je to potrebné nejako preúčtovať? Je treba ešte niečo ohľadom tohto stravného zaúčtovať? Ešte som to nerobila, v minulosti dával stravné lístky.

Ďakujem
Ak je to finančný príspevok, bolo ho potrebné ihneď pri vyplácaní zdaniť.
Lucinka23
15.01.11,15:01
Zdanený vo mzde zamestnanca bol. Ale mne ide o to, či to nemám preúčtovať z kolónky čisté mzdy do kolónky prevádzkové réžia.
A čo ešte v súvislosti s tým mám zaúčtovať.
Lucinka23
16.01.11,09:30
Prosím Vás neviete mi poradiť k predchádzajúcemu príspevku? Mám preúčtovať to stravné z kolónky mzdy do prevádzkovej réžie? Ďakujem
waki
17.01.11,10:37
Kolonkou čisté mzdy myslíš Mzdové náklady?

Stravné sa účtuje na 527 - Zákonné soc.náklady.
Lucinka23
21.01.11,14:28
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a doteraz som to mala zaúčtované v rámci vyplatenej čistej mzdy zamestnanca t.j. v kolónke mzdy. Len ma napadlo, či to nemám preúčtovať do prevádzkovej réžie?
ondrejvla
21.01.11,14:37
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a doteraz som to mala zaúčtované v rámci vyplatenej čistej mzdy zamestnanca t.j. v kolónke mzdy. Len ma napadlo, či to nemám preúčtovať do prevádzkovej réžie?

V JÚ je to prevádzková réžia s analytikou, v tomto prípade sa nejedná o mzdu.
Lucinka23
21.01.11,14:41
Takže celú hodnotu stravného (55%) čo vyplatil za rok 2010 zamestnancom preúčtujem interným dokladom do prevádzkovej réžie?
kimart
08.12.11,11:01
poprosím nevie, mi niekto poradiť,aká je vtom zmena, či platí, že stravné vyplatené v hotovosti sa zdaňuje, či je VZ pre odvody do ZP, SP. resp. kde by som to našla? ďakujem