kaja
10.02.05,12:58
:rolleyes: Som v PO podvojné účtovníctvo máme veľa starých pohľadávok roky bez odpisov je tu snaha zbaviť sa toho. Vie mi niekto poradiť ako na to, kde mám hľadať prislúchajúce predpisy ???
DaR
10.02.05,12:17
Ak sa jedná o nepremlčané pohľadávky potom tvorbou opravných pložiek, zrejme vzniknuté pred rokom 2004( 1.1), potom podľa § 52 ods.18 zákona o dani z príjmov, takto budú aj daňovo uznateľné: Účtovanie tvorby OP: 558/391.
anka1
10.02.05,13:08
Prehľad

odpísaných trvale nevymožiteľných pohľadávok, ktoré sú daňovo uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. h) a písm. i) zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. a § 24 ods. 2 písm. s) bod 7. zák. č. 366/1999 Z. z.



I. Náklady vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky (bez úrokov z omeškania) alebo vo výške odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok v prípadoch, ak podľa § 19 ods. 2 písm. h) zákona

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty. Od 1.1.2005 zák. č. 695/2004 Z. z. doplnil text: „a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu“,

2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,

3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,

4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,

5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100% podľa § 20 ods. 14 písm. d) zákona, t. j. ide o pohľadávky, ktoré vznikli po 1.1.2004, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 12 mesiacov.

II. Náklady vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu (§ 19 ods. 2 písm. i) zákona).

III. Náklady vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo náklady vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva pri trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky alebo jej časti, pri ktorej je zo všetkých okolností zrejmé, že nebude zaplatená alebo nebude zaplatená väčšia časť jej menovitej hodnoty, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

a) veriteľ a dlžník sú daňovníci so sídlom alebo s bydliskom na území SR a majú uzatvorenú písomnú dohodu o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky alebo dlžníkovi bolo doručené oznámenie o trvalom upustení od vymáhania takejto pohľadávky alebo jej časti,

b) od splatnosti pohľadávky uplynulo najmenej 24 mesiacov; ak ide o pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31.12.2002, odpis takejto pohľadávky sa zahrnie do nákladov postupne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom od splatnosti pohľadávky uplynulo najmenej 24 mesiacov, a to vo výške 25% menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva za zdaňovacie obdobie, počnúc zdaňovacím obdobím, keď bolo o trvalom upustení účtované v nákladoch (na účte 546),

c) o trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky bolo účtované v nákladoch počnúc 1.1.2003 [§ 24 ods. 2 písm. s), bod 7. zák. č. 366/1996 Z. z. o daniach z príjmov].

Podľa § 52 ods. 19 Zák. č. 595/2003 Z. z. daňovník, ktorý k 31.12.2003 alebo po tomto termíne splnil podmienky na odpis pohľadávky, ktorej splatnosť nastala do 31.12.2002, do daňových výdavkov odpíše tieto pohľadávky podľa podmienok zákona, ak sa o trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky účtovalo v nákladoch po 31. decembri 2002; na postúpenie tejto pohľadávky po 31.12.2003 sa použijú ustanovenia § 24 ods. 2 písm. r) zák. č. 366/1999 Z. z. Na zahrňovanie odpustenej sumy záväzku do základu dane, prislúchajúcej k týmto pohľadávkam sa použijú ustanovenia § 23 ods. 27 zák. č. 366/1999 Z. z.
Katarína STR
15.02.05,07:42
Prosím Vás po koľkých rokoch sa považuje /moja/ pohľadávka za PREMLČANÚ ?


Mám vystavené OF z roku 1995 /spolu 3.000,- Sk/, 1996 /spolu 24.000,- Sk/ , 1997 / spolu 3.000,- Sk/, ktorých dlžníci nikdy nereagovali na výzvu a taktiež je pravdepodobné, že už neexistujú.

Druhý problém je asi ten, že keď som sem nastúpila, prebrala som túto agendu. Snažila som sa upomienkami a výzvami vymáhať tieto pohľadávky a nikto sa mi nikdy neozval. Telefón sa nedal zistiť. Všetko bolo zrušené.
A niektoré upomienky sa mi vracali späť. Teda skoro všetky.
A keď som sa šéfa spýtala, či to naozaj neuhradili, povedal, že si myslím, že asi áno, ale tá pani, ktorá mu robila vtedy účtovníctvo, bola dosť neschopná a že mu mýlila platby medzi jeho dvoma firmami.

Takže je možné, že sú tieto pohľadávky aj uhradené.


Môžem ich trvalo odpísať ?
zuzi
15.02.05,08:42
Premlčacia lehota je podľa Obchodného zákonníka Diel XI, oddiel 3, §391-401 stanovená na 4 roky. Ja som sa s tým tiež natrápila pri účtovnej závierke, kým som to našla. Tak pomôžem aspoň ostatným.
Katarína STR
15.02.05,08:44
Ďakujem ti pekne.