Emwa
13.07.07,16:35
Pekny den, potrebujem poradit. Chcem zapojit 2 PC k jednemu monitoru, jednej mysi a jednej klavesnici. Viem, ze k tomu potrebujem switch, chcem vediet, ci je "lepsia " znacka alebo su v podstate rovnake. Este ma zaujima, ci je aj forma switch-u, kde sa da napojit jedna tlaciaren.

p.s. zabudla som jednu vec, potrebujem vediet, ci su aj switch-e, kde su zapnute obidva PC, ci mi pojde cez switch PORADA a internet, ktory teraz mam cez Vigor 318 ?
Dakujem za kazdu radu.
M3G
13.07.07,17:41
Pekny den, potrebujem poradit. Chcem zapojit 2 PC k jednemu monitoru, jednej mysi a jednej klavesnici. Viem, ze k tomu potrebujem switch, chcem vediet, ci je "lepsia " znacka alebo su v podstate rovnake. Este ma zaujima, ci je aj forma switch-u, kde sa da napojit jedna tlaciaren.

p.s. zabudla som jednu vec, potrebujem vediet, ci su aj switch-e, kde su zapnute obidva PC, ci mi pojde cez switch PORADA a internet, ktory teraz mam cez Vigor 318 ?
Dakujem za kazdu radu.

Myslím, že existujú 2 druhy switchov:- automatické a manuálne.

Manuálny som videl aj testoval. V podstate to bolo dosť otravné, pretože keď som chcel prepnúť druhý počítač, musel som najprv jeden vypnúť, potom prepnúť switch a potom druhý zapnúť. V podstate to isté platí aj o automatickom switchi.

Internet nemá s týmto switchom nič spoločné, v podstate môžeš mať internet iba na jednom PC. Samozrejme dá sa urobiť aj to, aby si mala súčasne na oboch PC internet, avšak to je trochu komplikované. Potrebuješ na to sieťový switch alebo nejaké iné zariadenie a káble, ktoré závisia od druhu pripojenia na internet.

Rozmýšľal som aj nad tým, či by nebolo možné mať oba PC zapnuté a len len prepínať switch, avšak je to trochu komplikované. Väčšinou, keď sa odpojí klávesnica a myš z prvého PC(týmto switchom), pri opätovnom prepnutí na prvý PC nemusí sa rozbehnúť klávesnica alebo myš. Samozrejme je možné týmto prepínaním za chodu aj pokaziť PC. A je jedno, či je to automatický alebo manuálny switch.
A to ešte nehovorím o prepínaní monitorov. Keď štartuje PC a nie je pripojený monitor, tento nemusí vôbec naštartovať, alebo pc zmení rozlíšenie obrazovky.

Ešte som zabudol: Samozrejme existujú aj switche, ktoré prepínajú zároveň aj tlačiareň, ktorá funguje na starom paralelnom pripojení. O tom, či existuje switch na USB pripojenie tlačiarne neviem. Dá sa to určite urobiť aj iným spôsobom, pričom potrebuješ zosieťovať oba PC. Komplikované vysvetľovať.
tuxik senior
13.07.07,19:18
myslim ze patras po niecom takomto http://www.acent.cz/DetailPage.asp?CatID=181&DPG=50725 .

ako a ci to funguje osobne povedat neviem, nedrzal som to nevidel som to.
automaticke su aj, ktore mozes pouzivat pri zapnutych obidvoch pc.

otazka - preco prepinac?

existuje aj iny sposob olvadania druheho pc napr. vzdialena plocha.
za pouzitia routru pripojis obidva pc na internet, pricom komunikacia medzi dvoma PC, ktore su k nemu pripojene po vzdialenej ploche je sprostredkovana softwarovo a je v ramci segmentu routru, takze plnohodnotne ovladanie, obidva PC budu mat pristup na internet, obidva PC mozu pomocou nazdielania tlaciarne tlacit z jedneho pc, ...

inak routre existuju aj s roznymi modifikaciami s printserverom a fileserverom [da sa pomocou USB k routru pripojit ako tlaciaren, dak externy USB disk a zdielat], tu je potreba overit ci je tlaciaren podporovana, pokial totiz usmernuje a spravuje tlac dokumetnu ovladac, nie je mozne pouzit tlaciaren s printserverom v routri.

je treba zvazit co chceme robit na tom druhom pc, pokial je to obcasne nahliadnutie co sa tam deje - riesenie - remote desktop.

pokial chcem na druhom pc hrat hry tak aby to nevidel sef :rolleyes: tak asi ten dataswitch :D
M3G
13.07.07,19:32
Tiež som rozmýšľal, načo switch.

Vtedy keď som to testoval v druhej firme, v podstate sa týmto prepínačom vrátili do doby kamennej. Chceli oddeliť účtovníctvo od internetu a to sa im aj podarilo. Lenže ta efektívnosť teraz....:o

To čo by mne trvalo nejaký čas, tak tomuto účtovníkovi expertovi to trvá 3x dlhšie. Účtuje, zistí, že potrebuje niečo na internete....všetko povypína...prepne switch...zapne počítač...zapne internet....nájde...nahrá na disketu....vypne internet....vypne počítač...prepne switch...zapne počítač...zapne účtovníctvo...nahrá z diskety :eek: hrôza. Keby to malo mňa postretnúť, asi dostanem infarkt.
tuxik senior
13.07.07,21:49
njn pravda.
ja pouzivam vzdialenu plochu ako vo windowsoch tak v linuxe, v poslednej dobe aj na WIN CE embedded terminaloch. je jedno ci je to pc vedla mna alebo na druhom konci skoly, ked som v skole pristupujem pomocou rd na svoj notebook na intraku, ked som na intraku mozem nerusene robit pracu, ktoru mam v skole na PC, kedykolvek sa mi zachce.

aj preto preferujem radsej toto riesenie, je omnoho efektivnejsie a pokial sa dobre nastavi nejake to suborove zdielanie a zdielanie tlaciarni tak to nema chybu.

diskety div sa mi svete pouziva este stale kopa ludi ako doma tam vo firme, neviem cim to je. flasch disk 512mb stoji tolko ako 10 diskiet a je omnoho spolahlivejsi(pokial ho nesmazime 30 sekund v mikrovlnke a podobne ...)
Emwa
14.07.07,12:07
V podstate mi tiez ide o to, aby som mala uctovnictva na samostatnom PC. Presne toho prepinania hore-dole sa dost obavam. Neviem, ci je to potrebne, ale uz mi viaceri radili, aby som vedenie uctovnictiev nemala na PC, z ktoreho som pripojena na internet, ze kazdy lepsi uzivatel PC si moze stiahnut udaje z ucto.
A kvoli tomu chcem oddelit internet a ucto. Vdaka za vsetky rady.
M3G
14.07.07,14:50
V podstate mi tiez ide o to, aby som mala uctovnictva na samostatnom PC. Presne toho prepinania hore-dole sa dost obavam. Neviem, ci je to potrebne, ale uz mi viaceri radili, aby som vedenie uctovnictiev nemala na PC, z ktoreho som pripojena na internet, ze kazdy lepsi uzivatel PC si moze stiahnut udaje z ucto.
A kvoli tomu chcem oddelit internet a ucto. Vdaka za vsetky rady.

Ja Ti poviem, čo by som urobil:

Kúpil by som si externý disk s vypínačom cez USB pripojenie. Na tento disk nainštaluješ svoje účtovníctvo. Keď si pripojená na internete, jednoducho máš disk vypnutý a keď potrebuješ robiť s účtovníctvom - vypneš internet a zapneš disk. Dnešným moderným zariadeniam trvá pár sekúnd, pokiaľ sa inicializujú a sú pripravené na používanie bez toho, aby si musela vypínať počítač. A máš hneď aj záložný disk....;)

Napríklad toto: http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=9424276

Podstatné je, aby si mala na tej krabici vypínač a nemusela stále vyťahovať zariadenie z USB portu. Iba jednoducho: zapneš - účtovníctvo, vypneš - internet :D
tuxik senior
14.07.07,20:18
dobre nastaveny HW firewall a pristupove prava daju zabrat aj odbornikom dost casu. pokial by sa jednalo o uplne HW oddelenie preco to potom nezriadit osobitne pracovisko?
dokonale oddelit internet od ucta aleno inych udajov ci SW pokial je to na jednom PC je takpovediac nemozne.

kazdy sikovnejsi a znalejsi clovke predsa vie ze zbierat data v OFFLINE rezime a po poripojeni ich odoslat nieje az tak narocne (cca 30 riadkov kodu v C# za pouzitia .NET Frameworku - tak 2 hodinky prace nez sa to trochu odladi).

ked budem chciet od teba dostat data k sebe pomocou netu a nainjektujem ti do PC v online rezime skodlivy kod, alebo cely program tak ich k sebe dostanem aj ked sa pripojis na internet s vypnutym uctovnictvom.

ked je to uz tak nachylne na ochranu tak sifrovat data.
osobne, najlepsia ochrana pred nastrahami internetu je ustrihnute UTP a utrhnuty svab z WiFi karty - takze nemat net.
Chobot
16.07.07,07:10
V podstate mi tiez ide o to, aby som mala uctovnictva na samostatnom PC. Presne toho prepinania hore-dole sa dost obavam. Neviem, ci je to potrebne, ale uz mi viaceri radili, aby som vedenie uctovnictiev nemala na PC, z ktoreho som pripojena na internet, ze kazdy lepsi uzivatel PC si moze stiahnut udaje z ucto.
A kvoli tomu chcem oddelit internet a ucto. Vdaka za vsetky rady.

Alebo by som urobil nasledovnú vec.

Kúpil by som si eše jeden komp - nemusí byť vôbec výkonný, stačí taký, aby utiahol internet a zohnať taký monitor, ktorý má buď 2 VGA konektory alebo 1VGA a 1 DVvstup. Potom môžeš pripojiť na 1 monitor 2 PC a prepnúť len na monitore, z ktorého vstup chceš vidieť. Nevýhodou je, že by si mala 2 klávesnice a 2 myši na stole.
M3G
16.07.07,12:50
Alebo by som urobil nasledovnú vec.

Kúpil by som si eše jeden komp - nemusí byť vôbec výkonný, stačí taký, aby utiahol internet a zohnať taký monitor, ktorý má buď 2 VGA konektory alebo 1VGA a 1 DVvstup. Potom môžeš pripojiť na 1 monitor 2 PC a prepnúť len na monitore, z ktorého vstup chceš vidieť. Nevýhodou je, že by si mala 2 klávesnice a 2 myši na stole.

2 myši na stole neodporúčam. Inštaloval som 2 počítače naraz a vždy som do ruky chytil tú nesprávnu... a po 3 hodinách práce som z toho skoro zblbol.
Chobot
16.07.07,13:29
2 myši na stole neodporúčam. Inštaloval som 2 počítače naraz a vždy som do ruky chytil tú nesprávnu... a po 3 hodinách práce som z toho skoro zblbol.

No, však to je tá nevýhoda... :D :D ;)
BranoIT
22.07.07,21:32
Zdravim.

Najlepsie je asi riesenie, mat dva pocitace - jeden na net a druhy na robotu.
Z vaseho prispevku som pochopil ze mate dva pc.

Existuju aj trochu lepsie switche pre viacere pocitace. Ja konkretne pouzivam belkin business class na 4 PC. Funguje to nasledovne : mate 4 vstupy (ps2 key, ps2 mouse, VGA - daju sa vybrat aj na usb a zvuk) na tie si pripojite pocitace a potom uz len tuknete na tlacitko 1az4 / vsetko online, bez vypnutia. (Existuja aj lacnejsie switche ktore sa zaseknu pri restarte - problem s klavesnicou) a vsetko to ide na jeden monitor jednu mys a jednu klavesnicu. Vola sa to KVM switch (ako keyboard, video, mouse) automaticky sa prepina klavesovou skratkou/tj nema gombiky alebo manualne sa stlaci gombik - vsetko online bez restartu alebo vypinania. Ja davam prednost prepnutiu gombikom, nakolko klavesova skratka nefunguje vzdyna inych operacnych systemoch.

Konkretne pre 2 PC ===== BELKIN Switch2 2-Port KVM with Remote, PS/2 a stoji okolo 1500skk s dph. Viac ifo na belkin.cz sekcia KVM
leonq
25.07.07,06:44
existuje riesenie pre dva pocitace od firmy DIGITUS, neviem ci sa predava na slovensku ale v rakusku to stoji okolo 30 EUR aj so vsetkymi kablami na jednu klavesnicu sa daju napojit dva pocitace a daju sa prepinat cez klavesnicu alebo tlacitkom na krabicke zariadenia, funguje to spolahlivo bez mrznutia.
rastom
26.07.07,12:12
O čom je vlastne celá táto debata?
Ved PC vhodné na internet sa dá s monitorom aj so všetkým kúpiť v bazáre za 1500 - 2000,- SKK.
A robíš súčastne an oboch a máš pokoj.
čo sa týka USB-disku... a jeho vypínania a zapínania za chodu.
To nie je dobré riešenie.
Lebo síce vypneš disk s účtovníctvom, ale PC sa môže aj tak z netu zavíriť.
A darmo sa pootm odpojíš od netu a zapneš účtovníctvo.
ked je raz PC zavírené.. napadne aj USB disk !
Podstatné je, že sa zavíri operačný systém.
leonq
27.07.07,06:38
ked mas na stole malo miesta staci ti jeden monitor, klavesnica a mys.
kupis stary pocitac za 2000 SKK das nan linux a legalne pracujes na internete. pracovny pocitac mas zabezpeceny a bez problemov prepinas medzi jednym a druhym a ked chces stiahnute data z internetu dat na druhy pocitac prepojis ich net kablom a mas o nieco nizsie spotrebu energie, pretoze ide len jeden monitor ale to len namargo
ale ked nemas problem s miestom tak ides na dva samostatne pocitace a uctovnictvo mas v bezpeci.
Emwa
01.08.07,14:11
Takže ešte raz na túto tému. Dnes som kúpila a zapojila switch2 belkin, a môžem povedať, že som nadšená. Mám na stole prepínač s priemerom 3 cm, a pod stolom pospájané PC. Ide to super. Aha, ešte jedna vec: mám verziu PS2.
Ešte raz vďaka za rady všetkým.
urbarhybe
08.08.07,09:30
mno dalo by sa to vyriesit crosslink-om a niecim podobnym ako Remote Desktop Connection,,, teda v pripade ze je volna sietova karta,, kedze sa pripajas cez modem tak je volna,,, naco riesit swice,,,

potom sa ti staci preklikavat medzi oknami,,,

inak osobne preferujem virtual pc ;-)
loft
08.08.07,12:24
ak budes mat dalsie otazky tak sa pokusim odpovedat na pcporadna.tk