mandala
13.07.07,18:11
Pekný deň prajem. Prosím Vás, keď má niekto ŽL a podniká ako SZČO a je platcom DPH, čo je správnejšie? Viesť JÚ alebo PÚ??? Ďakujem
andi
13.07.07,16:15
Ja manželovi robím JÚ.
ekopo
13.07.07,16:19
správne účtovníctva sú obe, tak ako je téma 2x založená

opravujem 3x založená
Fany
13.07.07,16:22
Môže si viesť aj podvojné účtovníctvo, ale ja by som doporučovala, hlavne drobnému podnikateľovi jednoduché. A nieje správna otázka, čo je správnejšie. Nezáleží to od toho, či je napr. DPH. Podvojné účtovníctvo je zložitejšie, odbornejšie, pre drobného podnikateľa podľa mňa zbytočné...
Takže ja som za JÚ
Johanka
13.07.07,16:23
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t56136-jednoduche-alebo-podvojne-uctovnictvo.html#post495042

Výber účtovnej sústavy JÚ alebo PÚ nemá súvis s tým, či je účtovná jednotka platiteľ DPH alebo nie je.
... aj keď drobné pokusy zo strany zákonodarcu tu boli ;) .
ekopo
13.07.07,16:26
... Naproti tomu jednoduché zvládne aj menej zdatný ekonóm, manželka, a nemusí mať na to žiadnu školu. Treba len pochopiť, čo do ktorej kolobnky vložiť...čo a ako evidovať...nie sú tam zložité výkazy ani špecifické povinnosti ohľadom obchodného registra...
Takže ja som za JÚ
Dovolím si nesúhlasiť s touto časťou.
mandala
13.07.07,16:26
Ďakujem za každý príspevok. Ináč, ja som tiež uvažovala nad JÚ. Len to ma trošička miatlo, že je platcom DPH. Ešte raz Vám všetkým ďakujem!
Johanka
13.07.07,16:26
Naproti tomu jednoduché zvládne aj menej zdatný ekonóm, manželka, a nemusí mať na to žiadnu školu. Treba len pochopiť, čo do ktorej kolobnky vložiť...čo a ako evidovať...nie sú tam zložité výkazy ani špecifické povinnosti ohľadom obchodného registra...

Aj ja sa prikláňam k JÚ, napriek tomu s citovaným nesúhlasím. Stačí pozrieť do poraďáckych tém venovaným jednoduchému účtovníctvu ;) .
Fany
24.07.07,07:22
Tak sory, ospravedlňujem sa. Asi máte pravdu. Chcela som len porovnať, že preto je to jednoduché účtovníctvo, že je podstatne jednoduchšie na evidencie a pochopenie ako podvojné, kde je nutná znalosť účtov a ich vzájomná súčinnosť.

Aby som niekoho nezmiatla, upravujem teda svoj pôvodný príspevok výmazom tejto časti a prosím aj Johanku a Ekopa/u/, aby tak tiež urobili.
Ďakujem za upozornenie.