Kokoška
14.07.07,12:29
Prosím o váš názor: Musí daňový subjekt predložiť daňovej kontrole zameranej na DPH obratovú predvahu, resp. hlavnú knihu za kontrolované obdobie? Čo ak neskôr budú nejaké zmeny, samozrejme netýkajúce sa DPH a údaje v hlavnej knihe sa zmenia? Alebo v priebehu roka si vedie iba evidenciu DPH a celý rok naraz naúčtuje až po ukončení roka?
Johanka
14.07.07,10:58
Pri daňovej kontrole zameranej na kontrolu dane z pridanej hodnoty je v hlavnej knihe najdôležitejší účet 343. Jeho analytická evidencia má byť taká, aby nadväzovala na daňové priznanie k DPH. Jeden z analytických účtov by mal vyjadrovať vzťah účtovnej jednotky (platiteľa DPH) voči štátnemu rozpočtu.
Kým nie je účtovná závierka za príslušné účtovné obdobie schválená, môžeš účtovníctvo opravovať, nijako s tým nesúvisí vykonaná daňová kontrola DPH.
Účtovníctvo sa vedie priebežne - vyplýva to zo Zákona o účtovníctve ...
Kokoška
14.07.07,11:17
Aj ja si to myslím. 343 mám rozdelenú analyticky podľa riadkov v DP a výsledný vzťah k ŠR. A ostatné, či nakúpený materiál je alebo nie je naúčtovaný na 112-ke, to ich nemusí zaujímať, nie? Veď ku dňu zostavenia účtovnej závierky bude.
Johanka
14.07.07,11:30
Neriskovala by som ...
Pozri si § 38 Zákona o účtovníctve - daňový úrad je oprávnený vykonávať v účt.jednotke kontrolu doržiavania Zákona o účtovníctve ....
V § 15 ods.4 Zákona o správe daní a poplatkov nájdeš, že správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o inú daň, príp. iné zdaňovacie obdobie.
Ak budeš mať v nároku na odpočet dane faktúru - nákup materiálu za milión a v hlavnej knihe na príslušnom účte obrat oveľa nižší - je jasné, že porušuješ Zákon o účtovníctve a neúčtuješ priebežne ....
Kokoška
14.07.07,11:53
Podľa môjho názoru účtujem priebežne. To, či je to naúčtované správne by mala skontrolovať kontrola na daň z príjmu, nie? Nárok na odpočet preukazujem daňovými dokladmi, ktoré obsahujú všetky potrebné náležitosti. Napr. ku dňu začatia kontroly som to nemala naúčtované, lebo ešte nebola hotová skladová evidencia a o 2 dni som to už mala. A od vtedy som takto účtovala ďalšie zmeny.
Johanka
14.07.07,12:03
Ak účtuješ priebežne , nevidím problém ;) . Napriek tomu si pozri, ktoré ustanovenia Zákona o účtovníctve môže DÚ kontrolovať (§38 ods.2)
Kokoška
14.07.07,12:09
Ide o to, že majú námietky na odpočet DPH pri nákupe materiálu, ktorý nebol naúčtovaný na 112. Dodatočne som doniesla hlavnú knihu kompletnú, doúčtovala som tam sklad a výpisy z banky a nepáči sa im to. Ďakujem Johanka a prajem pekný zbytok víkendu.
Johanka
14.07.07,12:13
To sú nejaké staré štruktúry , podmienka zaúčtovanie pri uplatnení (v tej dobe) dane na vstupe v zákone dávno nie je.
Na druhej strane nárok na odpočet dane je z tovarov a služieb, ktoré platiteľ DPH použije na účely svojho podnikania ...možno si myslia, že materiál bol použitý pre os.potrebu ak nebol prijatý na sklad .... ktovie, čo sa im víri hlavou ;) .
Jarmila.D
14.07.07,14:05
Tiež som mala daňovú kontrolu na DPH a tiež pýtali hlavnú knihu alebo obratovku. Zaujímal ich hlavne účet 324 a či faktúry na vstupe sú v účtovníctve zaúčtované podľa poradia čísla interného dokladu. Tiež si myslím, že priečiť sa je zbytočné.
Johanka
14.07.07,14:22
Tiež som mala daňovú kontrolu na DPH a tiež pýtali hlavnú knihu alebo obratovku. Zaujímal ich hlavne účet 324 a či faktúry na vstupe sú v účtovníctve zaúčtované podľa poradia čísla interného dokladu. Tiež si myslím, že priečiť sa je zbytočné.
...podčiarknuté je fakt veľmi dôležité pre posúdenie nároku na odpočet DPH :D .
Johanka
14.07.07,14:24
Tiež si myslím, že priečiť sa je zbytočné.
Nie je priečiť ako priečiť ... Ak viem, že vzhľadom na predmet kontroly vyžadujú nezmysly, prípadne ich nechuť uznať niektoré položky je neoprávnená, treba sa ozvať ...