Halofon
14.07.07,17:01
Asi sa pytam ako lama, ale chcel by som vediet aka je zakonna lehota na odpoved na ziadost, pripadne aj za zakon by som bol vdacny, je to 3O dni alebo viac?
Dakujem;);)
Chobot
16.07.07,07:35
Asi sa pytam ako lama, ale chcel by som vediet aka je zakonna lehota na odpoved na ziadost, pripadne aj za zakon by som bol vdacny, je to 3O dni alebo viac?
Dakujem;);)

Pýtaš sa veľmi všeobecne. Žiadny zákon nehovorí o všeobecných žiadostiach a lehote termínu odpovede. Konkrétne termíny sa uvádzajú v konkrétnych zákonoch podľa toho, čoho sa žiadosť týka. Napr. zákon o poisťovníctve ukladá NBS-ke odpovedať na žiadosť o predcházdajúci súhlas do 15 dní. Zákon o ochrane spotrebiteľa ukladá predacovi vyriešiť reklamáciu do 30 dní.

Napíš kokrétne o čo ti ide.
Lucida
22.10.08,07:06
Ahojte!

Ja by som napriklad rada vedela, aka je lehota pri odpovedaní na list zo strany zamestnavatela. Netusim ani akeho zakona by sa toto mohlo tykat.
Ide o moj dotaz na dôvod nevyplatenia poslednej mzdy.

Dakujem pekne!
Chobot
22.10.08,07:17
Ahojte!

Ja by som napriklad rada vedela, aka je lehota pri odpovedaní na list zo strany zamestnavatela. Netusim ani akeho zakona by sa toto mohlo tykat.
Ide o moj dotaz na dôvod nevyplatenia poslednej mzdy.

Dakujem pekne!

Nemá povinnosť odpovedať. Ty sa na druhej strane môžeš uplatniť nárok na mzdu súdnou cestou.
anjelbosorka
18.08.09,06:46
Ahojte chcela by som sa Vás opýtať ako je stanovená lehota na odppoveď od súdu, pokiaľ sa jedná o vyrovnanie bezpodielového vlastníctva po rozvode, nakoľko za dobu 4 mesiacov, my neodpovedali a keď som sa bola informovať na súde že čo a ako povedali, že list ešte ani nevideli. A máme sa ozvať znovu. Chcem sa pýtať ako by sa to malo ďalejriešiť a číslo zákona, ktorý takéto veci spravuje. Ďakujem veľmi pekne majte sa
DankaP
24.03.10,08:13
napisala som ziadost spravcovi bytov, poslala som to 18/02/2010. nemal mi uz davno odpovedat? neplati tu lehota 30tich dni?
Chobot
24.03.10,08:19
napisala som ziadost spravcovi bytov, poslala som to 18/02/2010. nemal mi uz davno odpovedat? neplati tu lehota 30tich dni?

Podľa akého zákona myslíš, že by mala platiť lehota 30 dní? Bola to reklamácia tovaru alebo služby?
DankaP
24.03.10,09:46
svojim sposobom ano, bola to reklamacia na to, ze nie su sluzby poskytovane v takej kvalite, ako by mali byt
Chobot
24.03.10,14:37
svojim sposobom ano, bola to reklamacia na to, ze nie su sluzby poskytovane v takej kvalite, ako by mali byt

Nedá sa jednoznačne odpovedať, pretože v tomto prípade sa nejedná o klasický spotrebiteľský vzťah, takže ty síce môžeš napísať sťažnosť na správcu, ale ten môže ale nemusí zaujať k sťažnosti stanovisko. Nie som si istý, či sa na tento typ obchodného vzťahu vzťahujú ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, lebo v prípade nevybavenia reklamácie nemôžeš odstúpiť o zmluvy. To sa dá len v prípade kúpnej zmluvy.

Tento vzťah sa riadi zákonom o vlastníctve bytov a tam správca nemá povinnosť reagovať na každý podnet.

Ak existujú vážne výhrady voči činnosti, je možné iniciovať výmenu správcu.

A na čo konkrétne si sa sťažovala?
DankaP
24.03.10,16:33
no na viacero veci, ale hlavne na to, ze je po skoro pol roku este stale nedokoncene zateplovanie bytov, nefunguje vytah (co so zlomenym clenkom nie je sranda) a kopec dalsich veci

myslis teda fakt, ze namam ziadnu sancu na nic? :-o
Chobot
25.03.10,07:27
no na viacero veci, ale hlavne na to, ze je po skoro pol roku este stale nedokoncene zateplovanie bytov, nefunguje vytah (co so zlomenym clenkom nie je sranda) a kopec dalsich veci

myslis teda fakt, ze namam ziadnu sancu na nic? :-o

Máte zástupcu vlastníkov? Treba skúsiť cez neho urgovať veci.

TO, že nie je dokončené zatepľovanie, myslím, že nebude vinou správcu. Tam môžu byť rôzne dôvody - možno nemáte dostatok peňazí na účte na dokončenie prác, firma, čo vám robí zateplenie musela prerušiť práce, možno skrachovala (a niečo sa aspoň priebežne robí?), správca nemá ako urýchliť práce.

Pokazený výťah - za to môže správca. Dnes nie je problém objednať servis výťahov a výťah opravia akúkoľvek poruchu do týždňa (pokiaľ sú na to peniaze).

Ja by som na tvojom mieste tieto veci zisťoval telefonicky u správcu. List môžu ľahko odignorovať. Alebo počas stránkových hodín tam zabehnúť.
DankaP
25.03.10,07:54
nuz, tyzden bez vytahu na tretom poschodi po zlomenine clenka nie je sranda... nehovoriac o tom, ze u nas v baraku byva dost dochodcov, vsak ano :-(

v podstate sa so zateplovanim nic nedeje a viem, ze penazi mame dost a ani firma neskrachovala

a ako myslis "odignorovat"? ved som ho poslala doporucene hihi
Helga12
25.04.10,09:50
Podala som na OcÚ žiadosť. Do koľkých dní mi musia odpovedať?
Chobot
25.04.10,21:51
Podala som na OcÚ žiadosť. Do koľkých dní mi musia odpovedať?

Čo je to OcÚ?
Helga12
26.04.10,14:53
OcÚ - Obecný úrad.
Chobot
27.04.10,06:45
OcÚ - Obecný úrad.

AK je to žiadosť o poskytnutie informácií v zmysle zákona 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám, tak majú lehotu 8 dní - § 17 ods. 1:

(1) Žiadosť o sprístupnenie informácií povinná osoba vybaví bez zbytočného odkladu, najneskôr do ôsmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti podľa § 14 ods. 2 a 3 a do 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe v prístupnej forme podľa § 16 ods. 2 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak.

Ale nie každá žiadosť je podávaná v zmysle tohto zákona, takže nie nie na každý podnet musia dať odpoveď. Čoho sa týkala tá žiadosť. O čo si žiadala?
Helga12
01.05.10,13:05
Ja som sa informovala ohľadne volného pracovného miesta.
Som presvedčená, že úrad je povinný odpovedať na každý podnet, pokiaľ je podpísaný.
Otázka znie koľko má na to úrad dní a nie či má odpovedať alebo nie.
Chobot zjavne v tejto téme nie je zbehlí, tak prosím niekoho, kto tomu rozumie, nech mi odpovie.
Ďakujem.
Floppy1
07.06.10,07:04
Helga12: Do 30 dní ti musia odpovedať. Ak neodpovedia, sťažuj sa. V prípade MsÚ priamo primátorovi, OcÚ starostovi.

Sťažuj sa na základe zákona č.71/1967 Zb. o Správnom konaní. (Správny poriadok). Konkrétne ide o jeho §49 (Lehota pre rozhodnutie), ods.2
Darina1234
18.11.12,17:40
stazovala som sa pisomne zamestnavatelovi na svojho nadriadeneho 3.11.2012, doposial som nedostala pisomne odpoved, v ZP je termin bezoodkladne, mam teda este cakat
altt
04.03.15,08:23
Zdravím, vedel by mi prosím niekto poradiť?? Podali sme žiadosť 15.10.14 na pozemkový fond ... kedže žiadna odpoveď neprišla snažila som sa tam dovolať a "milý pán" mi povedal, že on nestíha, že má toho veľa a dokonca, že to ešte ani neodoslal do Bratislavy a leží to u neho na stole a možno ešte pol roka bude.... Není tam nejaká zákonná lehota?? Všetky potrebné papiere k tomu mal...len to musí poslať do Bratislavy, aby sa k tomu aspoň vyjadrili.... Sú na neho nejaké páky?

Taktiež je to ešte s jednou žiadosťou ohľadom budovy, ktorá leží na danom pozemku (chceme namiesto nej postaviť niečo nové a potrebujeme od nich vyjadrenie - a žiaľ nemá čas to poslať do Bratislavy?) Proste nechápem....

ĎAKUJEM strašne za odpoveď.
mareko
04.03.15,08:49
Verejná správa má povinnosť odpovedať do 30 dní.
altt
04.03.15,08:55
noo len čo s tým, keď to jasne nedodržiavajú... ako na nich?
mareko
04.03.15,12:26
Obávam sa, že asi nijako. Možno cez nadriadeného dotyčného referenta :( pozemkový fond, to sú iní páni! Robila som vo verejnej správe a nebolo mysliteľné, aby sme spisy nevybavili "na otočku" a nie, že nedodržať 30 dní...obratom to muselo byť :(