jupa
14.07.07,21:35
V tomto roku som začal spolupracovať s českou firmou. Som plátcom DPH a aj česká firma je plátcom DPH. Ja nakupujem tovar z ČR a na fa je suma vyčíslená bez DPH...ako takéto faktúry zaúčtujem z hľadiska DPH. A naopak, raz do mesiaca vystavujem fa českej firme za služby, ktoré pre nich robím na základe mandátnej zmluvy a fakturujem pre nich tiež bez DPH...ako takúto fa spracujem z hľadiska DPH. Účtujem v jednoduchom účtovníctve: ALFA...ďakujem za radu
Orsz
14.07.07,19:54
V tomto roku som začal spolupracovať s českou firmou. Som plátcom DPH a aj česká firma je plátcom DPH. Ja nakupujem tovar z ČR a na fa je suma vyčíslená bez DPH...ako takéto faktúry zaúčtujem z hľadiska DPH. A naopak, raz do mesiaca vystavujem fa českej firme za služby, ktoré pre nich robím na základe mandátnej zmluvy a fakturujem pre nich tiež bez DPH...ako takúto fa spracujem z hľadiska DPH. Účtujem v jednoduchom účtovníctve: ALFA...ďakujem za radu

Tovar, ktorý Ti fakturuje česká firma bez DPH, musíš samozdaniť, to znamená, že faktúru prepočítaš na Sk kurzom NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti, ktorý zistíš podľa §20 zákona o DPH, a z tohto základu vypočítaš DPH, ktoré si uplatníš na výstupe, riadok č.2 daň.priz.(základ dane uvedieš na r.01 a r.04), aj na vstupe, riadok č.16. Výsledný efekt je 0.
Čo sa týka dodávania služieb - uveď presne o aké služby sa jedná.
jupa
14.07.07,21:36
česká firma mi fakturuje v slovenskych korunach,takze mi odpada prepocet...sluzby: obchodne zastupenie, vyhladavanie potencionalnych zakaznikov,priprava a podpisovanie obchodnych zmluv, registracia na webline...
Orsz
14.07.07,21:43
česká firma mi fakturuje v slovenskych korunach,takze mi odpada prepocet...sluzby: obchodne zastupenie, vyhladavanie potencionalnych zakaznikov,priprava a podpisovanie obchodnych zmluv, registracia na webline...

Tak tu sa v podstate jedná o služby podľa §15 ods.8 zák.o DPH /pozri si, čo tam všetko spadá/ - ide o oslobodené dodanie do ČR, ale je dôležité túto odvolávku na § napísať do faktúry. V tlačive DP na DPH sa toto dodanie nikde neuvádza, ale musí sa evidovať.
jupa
15.07.07,09:26
Este prosim, kde evidovat...odoslane faktury?
Orsz
15.07.07,09:30
Este prosim, kde evidovat...odoslane faktury?

Ja účtujem v programe MRP Win, tam to dávam pod kód 19 ako neovplyvňujúce DPH, a v exceli mám tabulku, kde si to evidujem ako služby dodané podľa §15 ods.8. To si potom vytlačím a priložím k dokladom - na DPH