marosm
15.07.07,15:05
mam otazku. pri uctovani BV som zistil, ze sme do uctovnictva omylom zauctovali dodavatelsku fakturu s vyssou sumou, napr. namiesto zakladu 1300 sme zadali 1500 Sk, obdobne z toho vypocitane DPH. bohuzial to bolo este v marci a uz sme z toho odviedli aj DPH. ako sa takyto pripad riesi?
Orsz
15.07.07,13:21
mam otazku. pri uctovani BV som zistil, ze sme do uctovnictva omylom zauctovali dodavatelsku fakturu s vyssou sumou, napr. namiesto zakladu 1300 sme zadali 1500 Sk, obdobne z toho vypocitane DPH. bohuzial to bolo este v marci a uz sme z toho odviedli aj DPH. ako sa takyto pripad riesi?

Dodatočným DPH - zníži sa DPH na vstupe. Opravila by som to.
marosm
15.07.07,13:53
a mozem teraz (jul) podat dodatocne danove priznanie k 1Q? nie je to uz neskoro?
Orsz
15.07.07,14:14
a mozem teraz (jul) podat dodatocne danove priznanie k 1Q? nie je to uz neskoro?

Určite nie, kludne to daj, nebudeš ani platiť žiaden sankčný úrok. Podľa sumy, ktorú uvádzaš - namiesto základu 1300,- (DPH 247,-) bol základ 1500,-(285,-Sk) - je to len 38,-Sk rozdiel na DPH. To treba doplatiť, a bude to OK. Nemusíš sa báť podania dodatočného DP - je to bežné.
Laura1
25.07.07,19:01
Mám nasledovný problém:
29.6.2007 som vystavila faktúru, kde som omylom účtovala 50.000,- bez dph. Podľa dohody faktúra mala znieť iba na 7.000,- Sk.
Faktúru som opravila na 7tis./dátum aj číslo ostali pôvodné/ poslala som ju dva dni po prvej, aby odberateľ vymenil faktúry.
Dnes som odovzdala DPH, hneď na to mi bola doručená "vrátená neprevzatá pošta" - s opravnou faktúrou. Mimochodom doporučený list 1.triedou odoslaná 1.7. sa vrátil ako neprevzatý až 25.7.
Dodané služby boli v skutočnosti vo výške 7.000,-, ale odberateľ si zrejme naúčtoval 50.000,-.
Čo s tým? Teraz, aby som podala opravné daňové priznanie - a v júli poslala dobropis na rozdiel?
Viem, najprv by som sa mala skontaktovať s odberateľom, telefon mi nedvíha.
/faktúru samozrejme neuhradil - bola splatná 12.7./
Ďakujem za rady, Laura
ondrejvla
25.07.07,20:06
Mám nasledovný problém:
29.6.2007 som vystavila faktúru, kde som omylom účtovala 50.000,- bez dph. Podľa dohody faktúra mala znieť iba na 7.000,- Sk.
Faktúru som opravila na 7tis./dátum aj číslo ostali pôvodné/ poslala som ju dva dni po prvej, aby odberateľ vymenil faktúry.
Dnes som odovzdala DPH, hneď na to mi bola doručená "vrátená neprevzatá pošta" - s opravnou faktúrou. Mimochodom doporučený list 1.triedou odoslaná 1.7. sa vrátil ako neprevzatý až 25.7.
Dodané služby boli v skutočnosti vo výške 7.000,-, ale odberateľ si zrejme naúčtoval 50.000,-.
Čo s tým? Teraz, aby som podala opravné daňové priznanie - a v júli poslala dobropis na rozdiel?
Viem, najprv by som sa mala skontaktovať s odberateľom, telefon mi nedvíha.
/faktúru samozrejme neuhradil - bola splatná 12.7./
Ďakujem za rady, Laura

Najskôr čím skôr sa skontaktovať s odberateľom, možno sa zhrozil tej výšky faktúry, pošli mu dobropis, keďže neprevzal opravenú faktúru, no a predpokladám, že si ju asi neúčtovala ani ty...
Takže odporúčam poslať dobropis na celú sumu so zdaniteľným plnením 29.6. - viem, nie je to do 15 dní, ale priložila by som korešpondenciu týkajúcu sa tejto faktúry, vystavila správnu faktúru s DPH a určite podala dodatočné DP, lebo nepredpokladám, že by si ešte stihla do polnoci na niektorej pošte podať opravnéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif A určite si nechaj kompletne všetky doklady ako prílohu k tejto faktúre v prípade, že opäť ti ju úmyselne neprevezme.
Laura1
25.07.07,20:12
Samozrejme som myslela dodatočné a nie opravné:o
Ja som tú opravenú- na nižšiu sumu naúčtovala. Ani vo sne ma nenapadlo,že sa tá druhá správna faktúra vráti.
lenkak
25.07.07,20:17
Ja keď mám opraviť faktúry, len na základe dohody s druhou stranou. Ale ak by sa mi niečo také stalo, tak by som to riešila ako píše Vlastička.
Laura1
25.07.07,20:25
Samozrejme, máte pravdu,
ale ak mu pošlem dobropis s danitelným splnením 29.6., mne by dph-čko sedelo. Pôvodnú sumu stejne v žiadnom prípade nezaplatí. Sama to aj tak nevyriešim, zajtra sa pokúsim spojiť s odberateľom.
Uvidíme....
Ďakujem za rady

Betka
ondrejvla
25.07.07,20:25
Samozrejme som myslela dodatočné a nie opravné:o
Ja som tú opravenú- na nižšiu sumu naúčtovala. Ani vo sne ma nenapadlo,že sa tá druhá správna faktúra vráti.

Ale keď si naúčtovala tú nižšiu sumu včítane DPH nie je dôvod podávať dodatočné, ale odberateľovi opätovne s listom pošli dobropis a novú faktúru, on si to uzná v DPH aj v ďalšom štvrťroku, príp. mesiaci. Ale zásadne poslať listom s návratkou.