DIESEL
15.07.07,16:59
Dobrý deň,

mam takýto problém:

Som nájomca a mal som uzatvorenú s prenajímateľom nebytového priestoru zmluvu o nájme nebytových priestorov (moja prevádzka), zmluva bola uzatvorená v zmysle Zákona 116/1990 Zb., doba nájmu bola v zmluve dojednaná ako doba neurčitá, skončenie nájmu bolo v zmluve uvedené - v zmysle Zákona 116/1990 Zb. Nastal však problém, a to taký, že prenajímateľ opakovane a hrubo porušoval zmluvu a vyššie uvedený zákon, napr. i tým, že vzhľadom na charakter činnosti mojej prevádzky a môj predmet podnikania - uvedený bol aj v Zmluve opakovane dochádzalo k odstávkam, niekoľkodňovým prerušovaniam dodávky elektrickej energie zo strany Energet. závodov, pretože prenajímateľ má obrovské dlhy a neplatí nijaké faktúry, táto situácia bola opakovaná a nebola jediná, podobné situácie vznikali aj s dodávkou, resp. nedodávkou vody alebo nerešpektovaním vykurovacej sezóny a so značným oneskorením - 16.11. začatia vykurovania budovy - všetko je to ľahko preukázateľné zo strany jednotlivých dodávateľov energií a majiteľov ostatných prevádzok v dotknutej budove.
Túto situáciu som riešil takto:
Napísal som Výpoveď Zmluvy - uviedol som v dôvodoch opakované hrubé porušovania zmluvy zo strany prenajímateľa a porušovanie §5 ods. 1 Zák. 116/1990 Zb., zároveň som uviedol dátum k akému ukončujem zmluvu - samozrejme že to nebol dátum, ktorý by v danej situácii a za daných okolností akceptoval a zohľadňoval 3-mes. výp. lehotu - dátum bol podstate okamžitý.
Prenajímateľ odo dňa prevzatia výpovede zareagoval na moju výpoveď tak, že mi zaslal list - po 2 a pol mesiacoch, že mu mám uhradiť nájom za 4 mesiace, ktoré nasledovali po tom, ako som z jeho priestorov odišiel. Poslal mi výzvu na úhradu nájomného.

Chcem sa opýtať, či som postupoval správne a v prípade, že by to prenajímateľ postúpil súdu, mal by som ja šancu uspieť?

Ďakujem za akúkoľvek rozumnú pripomienku k vyššie uvedenému.
betka
15.07.07,17:18
DIESEL
16.07.07,07:24
Upresnenie predch. prispevku:

Dna 27.4.2007 som doporucene odoslal prenajimatelovi Vypoved zmluvy, dna 29.4.2007 som fyzicky vypratal priestory - prenajimatel bol v case vypratavania pritomny v priestoroch a samozrejme boli tam aj ini ludia, ktori mozu preukazat, ze priestory boli vypratane a prenajimatel bol pritomny. Posledny najom som uhradil 5.4.2007 za mesiac 04/20007. Odo dna 15.5.2007 uz dotknuty priestor, ktory som predtym uzival ja prenajimatel prenajima inemu podnikatelovi, ktory tam prevadzkuje paradoxne ten isty typ zivnosti ako som prevadzkoval v tych istych priestoroch ja.