ipomoni
15.07.07,17:02
dobry den, chcem preradit auto, ktore este nie je odpisane do osobneho uzivania a preto sa chcem opytat - ci tomu dobre rozumien :
- tuto skutocnost oznamim DU a poziadam o vratenie alikvotnej casti cestnej dane ku dnu vyradenia
- co so zakonnym poistenim, mozem ho odpisat v plnej vyske alebo tiez len alikvotnu cast?
auto chcem preradit resp. vyradit k 1.8.2007.
- co este treba?
dakujem za usmernenie.
Orsz
15.07.07,15:30
dobry den, chcem preradit auto, ktore este nie je odpisane do osobneho uzivania a preto sa chcem opytat - ci tomu dobre rozumien :
- tuto skutocnost oznamim DU a poziadam o vratenie alikvotnej casti cestnej dane ku dnu vyradenia
- co so zakonnym poistenim, mozem ho odpisat v plnej vyske alebo tiez len alikvotnu cast?
auto chcem preradit resp. vyradit k 1.8.2007.
- co este treba?
dakujem za usmernenie.

Áno, treba túto skutočnosť oznámiť DU a požiadať o alikvótnu časť dane. Zákonné poistenie je možné si uplatniť len v alikvótnej časti - počas používania vozidla na podnikateľské účely. Ak nie je úplne odpísané, a vyradí sa v priebehu roka - nemožno si uplatniť žiadne odpisy v tomto roku, aj z dôvodu, že nebude v evidencii majetku firmy k 31.12.
ipomoni
15.07.07,15:38
dakujem pekne a este sa chcem opytat. Mozem si odpisat vydavky ktore suviseli s pouzivanim auta na podnikatelske ucely v tomto pripade do 30.7. tzn. napr. benzin a ine.
ekopo
15.07.07,16:14
podobná otázka, rovnaký dátum vyradenia, nepoužité vyhľadávanie
www.porada.sk/t55893-preradenie-auta-fo-do-osobneho-uzivania.html?highlight=preradenie+auta
007gituska
15.07.07,17:25
výdavky si môžete uplatniť.
ďalej zostatkovú hodnotu musíte uviesť v príjme /to vtedy ak podnikateľ FO si ponechá auto ako občan/
auto môžete aj predať - kúpnopredajná zmluva inej osobe. cena sa môže určiť dohodou, nemusí byť znalecký posudok a auto sa nemusí predať za zostatkovú cenu. v tomto prípade do príjmu pôjde kúpna cena a zostatková cena bude predstavovať jednorazový odpis. ak predajná cena bude nižšia ako zostatková cena, ste v strate /mám na mysli auto/
betka
15.07.07,17:35
výdavky si môžete uplatniť.
ďalej zostatkovú hodnotu musíte uviesť v príjme /to vtedy ak podnikateľ FO si ponechá auto ako občan/ toto nemá vplyv na ZD. Ak auto vyradím do osobného užívania, nedávam ZC do žiadneho príjmu. Ak som si auto kúpila, moj nákup som účtovala ako VNZD, a do dańových výdavkov si to dávam cez odpisy. Zlá úvaha..
auto môžete aj predať - kúpnopredajná zmluva inej osobe. cena sa môže určiť dohodou, nemusí byť znalecký posudok a auto sa nemusí predať za zostatkovú cenu. v tomto prípade do príjmu pôjde kúpna cena a zostatková cena bude predstavovať jednorazový odpis. ak predajná cena bude nižšia ako zostatková cena, ste v strate /mám na mysli auto/ ak sa auto predá za nižšiu ZC, prihliada sa i na stratu z predaja podľa par. 19, ide o daňový výdavok
............................................
ipomoni
15.07.07,18:00
dakujem pekne za objasnenie, ale k tomuto este dodavam, ze auto si ponecham v osobnom uzivani, / nebudem ho predavat/ .
tzn. ze prijem mi neovplyvni ZC auta - chapem to spravne? Viem ze pridem o odpis, ale zial nevyjde to...... vdaka.
betka
15.07.07,18:54
Na základe vyrad. protokolu ho vyradíte do osob. užívania. Nič nepojde do POZD, nič nepôjde do VOZD, nič nepôjde do PD, vo výkaze o MaZ sa Vám zníži majetok vo výške ZC.
Orsz
16.07.07,06:22
dakujem pekne za objasnenie, ale k tomuto este dodavam, ze auto si ponecham v osobnom uzivani, / nebudem ho predavat/ .
tzn. ze prijem mi neovplyvni ZC auta - chapem to spravne? Viem ze pridem o odpis, ale zial nevyjde to...... vdaka.

Benzín a prípadne opravy vykonané do dňa vyradenia sú daňovým nákladom. Ale treba spraviť prepočet spotreby PHM podľa TP - a len v takej výške možno PHM uznať do výdavkov.