evnka
15.07.07,17:09
Ahoje...
momentalne nastupujem po RD zo zamestnania a manzel si doteraz uplatnoval DB, no sucasne skoncil pracovny pomer a je SZCO...
- komu je vyhodnejsie poberat DB?
- je to jedno?
- da sa to vlastne v roku zmenit, kto si ho bude uplatnovat?
- ak to bude mat dopad pre jedneh ci druheho na konci roka?
dakujem, ale fakt o DB toho vela neviem...tak preto tieto otazky a ak to nie je jedno, tak by sme zhvolili vyhodnejsiu variantu....;):D
Orsz
15.07.07,15:27
Ahoje...
momentalne nastupujem po RD zo zamestnania a manzel si doteraz uplatnoval DB, no sucasne skoncil pracovny pomer a je SZCO...
- komu je vyhodnejsie poberat DB?
- je to jedno?
- da sa to vlastne v roku zmenit, kto si ho bude uplatnovat?
- ak to bude mat dopad pre jedneh ci druheho na konci roka?
dakujem, ale fakt o DB toho vela neviem...tak preto tieto otazky a ak to nie je jedno, tak by sme zhvolili vyhodnejsiu variantu....;):D

Ťažko povedať, ak manžel ako SZČO dosiahne za rok 2007 stratu, tak si nemôže uplatniť DB, ale ak vykáže základ dane, tak si DB môže uplatniť. Nie je problém, ak sa DB uplatní aj v ročnom zúčtovaní u Vás zo zamestnania (ak si ho nebudete uplatňovať, a manžel by vykázal stratu). Ak si ho uplatníte už teraz v zamestnaní, mesačne budete dostávať DB, ak by si ho uplatnil manžel v rámci SZČO alebo vy si ho uplatníte v ročnom zúčtovaní - dostanete ho až takmer po roku.
Jozef Mihál
15.07.07,15:39
V danom prípade - Vy ste zamestnanec, manžel je SZČO - jednoznačne odporúčam aby ste si DB uplatňovali Vy v zamestnaní.

1. DB budete mať každý mesiac a nie až po skončení roka.
2. Ak by manžel dosiahol v podnikaní stratu, aj tak by zostalo uplatnenie DB na Vás vo Vašom ročnom zúčtovaní po skončení roka.
evnka
15.07.07,17:52
dakujem pekne...takze rovno mozem dat na mzdovom pri nastupe pokyn, ze ja si uplatnujem DB...aj ked to bude v strede mesiaca...manzel si ho uplatnoval do konca juna, od jula je iba SZCO a pred tym si to uplatnoval zo zamestnania....treba to nahlasit na Soc poist...? alebo staci len zamestnavatelovi? Manzel nema nejaku povinnost "odhllasit" uplatnenie DB???
Timka1
15.07.07,17:57
Netreba nahlasovať v Soc. poisťovni, ak skončil PP automaticky sa mu končí vyplácanie daňového bonusu.
evnka
15.07.07,18:01
vdaka ;) a ak nastupujem do noveho zamestnania az 16.7. /on ukoncil PP k 30.6./..mozem si ho uplatnvat uz na cely jul?:rolleyes:
Timka1
15.07.07,18:11
Áno, ako splníš zákonom dané podmienky, medzi ktoré patrí aj hrubá mzda vo výške polovice minimálnej mzdy, čiže 7600/2 = 3800. Keďže nastupuješ až 16. záleží akú máš výšku hrubej mzdy. Ak by ti vyšla nižšia hrubá mzda za daný mesiac, je možné si ho douplatniť pri ročnom zúčtovaní dane v r. 2008.
evnka
15.07.07,19:00
..vyska hrubej mzdy by mala byt nieco okolo 18-19 000...takze by to malo vychadzat ;) dakujem pekne :)
evnka
17.07.07,18:29
...mala by som este jednu otazocku...ak by bol niekto zlaty a poradil mi...:)...chcem si teda ja uplatnovat ten danovy bonus..v zamestnani mi teda davaju vyplnit a podpiisat vyhlasenie...to znamena, ze mi bude robit zamestnavatel aj rocne zuctovanie dane??...ja totiz este neviem, ci si budem robit sama danove..alebo to mam nechat na zamestnavatela...
Ide o to, ze som v tomto roku mala prijem z DoVP, prijem zo zav cinnosti - odstupne od byvaleho zamestnavatela...a rodic.prispevok/ktory sa neposudzje ako prijem/....
Moze mi toto vsetko likvidovat novy zamestnavatel a urobit mi zuctovanie dane? alebo si musim ja urobit? dopad by mal by v kazdom pripade rovnaky, vsak??
A este, ked podpisujem to vyhlasenie , lebo chcem si uplatnit DB, tak mi musi robit zamestnavatel aj rocne zuctovanie...alebo si mozem aj sama??

Neviem ci som to moc nedoplietla...:rolleyes:...dopredu vdaka
Jozef Mihál
17.07.07,18:45
Otázka je jasná.

Ak podpíšete "Vyhlásenie" a budete si tak u zamestnávateľa uplatňovať nezdaniteľnú časť a daňový bonus, neznamená to automaticky, že Vám zamestnávateľ bude robiť aj ročné zúčtovanie dane.

Na ročné zúčtovanie dane existuje osobitná "Žiadosť" a len ak ju začiatkom budúceho roka vyplníte a odovzdáte zamestnávateľovi, urobí Vám ročné zúčtovanie dane.
Andyke
17.07.07,18:52
Podpísanie vyhlásenia k uplatneniu daňového bonusu ešte neznamená, že
zamestnávateľ musí urobiť ročné zúčtovanie. Daň.bonus môžte kľudne
poberať teraz a na budúci rok sa uvidí či budete robiť Vy alebo Váš za-
mestnávateľ ročné zúčtovanie. .
DoVP - záleží od toho či bola zrážková daň alebo preddavková daň vykonaná
z tohto príjmu. Pokiaľ budete mať nízky príjem za II.polrok, a z DoVP bola
vykonaná zrážk.daň (hrubý príjem do 5.000 mesačne) tak podáte daňové
priznanie Vy. Ak príjem z DoVP bol mesačne vysoký, tak ročné zúčtovanie
urobí terajší zamestnávateľ keď o to požiadate na budúci rok. (pokiaľ
nebudete mať iné zdaniteľné príjmy.
betka
17.07.07,18:53
Zamestnanec, kt. v ZO dosiahol len zdaniteľné príjmy podľa par.5 (príp aj príjmy zdanené podľa par.43 zrážkou, pri kt. nepoužije postup podľa 43/7) a nie je poviný zvýšiť ZD, písmne požiada do 15.2. roka nasled. po uplynutí ZO o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z úhrnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov-platiteľov dane. Ak si nezdaniteľnú časť neuplatňoval u žiadneho zamest, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich.Ak nepožiada o vykonanie, musí podať DP.
Ak zamestnanec neuplatňoval NČ ZD na daňovníka a daňový bonus a do 15.2. preukáže, že na ich uplatnenie mal nárok, zamest. na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní.

Platiteľ dane je povinný na žiadosť zamestnanca, kt. vykonal ročné zúčtoanie a kt. vznikla povinnosť podaľ DP, do 10 dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčt, kt. má obsahovať informáciu o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku, resp. dańového bonusu vyplýv. z ročného zúčtovania. Ak do tohto momentu existuje určitý zostatok, zamestnávateľ už nepokračuje v zrážaní nedoplatku, resp. vracaní preplatku, zostatok sa vysporiada v DP:
evnka
17.07.07,19:04
dakujem velmi pekne...
..a ked mam z minuleho zamestnania potvrdenie o prijmoch zo Zav.c. - iba odstupne....mam taj uvedenu aj Nezdan.cast na danovnika cca 7900Sk...?+ asi 2 DoVP pocas celeho roka?
Andyke
17.07.07,19:20
Nezdan. časť Vám mohli uplatniť. Nie je povinnosť požiadať zamestnávateľa
o ročné zúčtovanie, ale možnosť. Keď nepožiadam, tak si urobí FO sama.
V mojom príspevku č. 11 som za to písala, že keď by ste mali veľmi
nízky príjem za celý rok a keby z DoVP uplatnili zrážkovú daň , vtedy sa
oplatí urobiť daň. priznanie, lebo môžte dostať naspäť dane, ktoré Vám
zrazili aj z DoVP.
Orsz
17.07.07,19:31
mimotemyV prípade ročného zúčtovania dane ja trochu vidím neochotu mnohých zamestnávateľov /pošlú hneď potvrdenie a keď zamestnanec nejak pozisťuje, čo s tým, snaží sa ísť za zamestnávateľom a ten ho omietne, že prešvihol termín do 15.2./ - pretože mnohí využívajú nevedomosť svojich zamestnancov, ktorých je bohužiaľ dosť, a potom sa zodpovednosť "prenáša" na zamestnanca - keď nepožiada, musí si urobiť DP sám. Ja by som do zákona dala povinnosť zamestnávateľa predložiť každému zamestnancovi žiadosť na vykonanie ročného zúčtovania s upozornením, komu ho urobiť môže a komu nie.
evnka
17.07.07,19:55
jasne...dakujem...takze uvidim ako mi to bude vychadzat na konci roka a podla toho...kedysi to bolo tak, ze zamestnavatel nemohol urobit rocne zuctovanie, ak v tom roku mal prijem aj od inych zamestnavatelov....ale to uz asi neplati...
Orsz
17.07.07,20:02
jasne...dakujem...takze uvidim ako mi to bude vychadzat na konci roka a podla toho...kedysi to bolo tak, ze zamestnavatel nemohol urobit rocne zuctovanie, ak v tom roku mal prijem aj od inych zamestnavatelov....ale to uz asi neplati...

Nie, to už neplatí :) .