DIESEL
15.07.07,17:33
Dobrý deň,

mam takýto problém:

Som nájomca a mal som uzatvorenú s prenajímateľom nebytového priestoru zmluvu o nájme nebytových priestorov (moja prevádzka), zmluva bola uzatvorená v zmysle Zákona 116/1990 Zb., doba nájmu bola v zmluve dojednaná ako doba neurčitá, skončenie nájmu bolo v zmluve uvedené - v zmysle Zákona 116/1990 Zb. Nastal však problém, a to taký, že prenajímateľ opakovane a hrubo porušoval zmluvu a vyššie uvedený zákon, napr. i tým, že vzhľadom na charakter činnosti mojej prevádzky a môj predmet podnikania - uvedený bol aj v Zmluve opakovane dochádzalo k odstávkam, niekoľkodňovým prerušovaniam dodávky elektrickej energie zo strany Energet. závodov, pretože prenajímateľ má obrovské dlhy a neplatí nijaké faktúry, táto situácia bola opakovaná a nebola jediná, podobné situácie vznikali aj s dodávkou, resp. nedodávkou vody alebo nerešpektovaním vykurovacej sezóny a so značným oneskorením - 16.11. začatia vykurovania budovy - všetko je to ľahko preukázateľné zo strany jednotlivých dodávateľov energií a majiteľov ostatných prevádzok v dotknutej budove.
Túto situáciu som riešil takto:
Napísal som Výpoveď Zmluvy - uviedol som v dôvodoch opakované hrubé porušovania zmluvy zo strany prenajímateľa a porušovanie §5 ods. 1 Zák. 116/1990 Zb., zároveň som uviedol dátum k akému ukončujem zmluvu - samozrejme že to nebol dátum, ktorý by v danej situácii a za daných okolností akceptoval a zohľadňoval 3-mes. výp. lehotu - dátum bol podstate okamžitý.
Prenajímateľ odo dňa prevzatia výpovede zareagoval na moju výpoveď tak, že mi zaslal list - po 2 a pol mesiacoch, že mu mám uhradiť nájom za 4 mesiace, ktoré nasledovali po tom, ako som z jeho priestorov odišiel. Poslal mi výzvu na úhradu nájomného.

Chcem sa opýtať, či som postupoval správne a v prípade, že by to prenajímateľ postúpil súdu, mal by som ja šancu uspieť?

Ďakujem za akúkoľvek rozumnú pripomienku k vyššie uvedenému.
007gituska
15.07.07,17:33
postupovali ste celkom správne.
otázne je, či ste tento nebytový priestor užívali aj po dátume, ktorý ste uviedli vo výpovedi. ak ste ho užívali naďalej, potom ste povinný zaplatiť. ak ste ho neužívali, musíte to preukázať. ideálne by bolo, keby ste priestor k uvedenému dátumu vypratali, zapečatilim spísali zápisnicu za účasti nestranných zástupcov - napr. obecnej, zástupcov obce, minimálne dvoch nestranných osôb /s uvedením ich osobných údajov - kvôli overeniu pravdivosti/. vtedy by to bolo jednoznačné a platby súvisiace s nájmom a službami spojenými s nájmom by ste neplatili
betka
15.07.07,17:38
DIESEL
16.07.07,07:08
Upresnenie predch. prispevku:

Dna 27.4.2007 som doporucene odoslal prenajimatelovi Vypoved zmluvy, dna 29.4.2007 som fyzicky vypratal priestory - prenajimatel bol v case vypratavania pritomny v priestoroch a samozrejme boli tam aj ini ludia, ktori mozu preukazat, ze priestory boli vypratane a prenajimatel bol pritomny. Posledny najom som uhradil 5.4.2007 za mesiac 04/20007. Odo dna 15.5.2007 uz dotknuty priestor, ktory som predtym uzival ja prenajimatel prenajima inemu podnikatelovi, ktory tam prevadzkuje paradoxne ten isty typ zivnosti ako som prevadzkoval v tych istych priestoroch ja.
Chobot
16.07.07,07:30
Upresnenie predch. prispevku:

Dna 27.4.2007 som doporucene odoslal prenajimatelovi Vypoved zmluvy, dna 29.4.2007 som fyzicky vypratal priestory - prenajimatel bol v case vypratavania pritomny v priestoroch a samozrejme boli tam aj ini ludia, ktori mozu preukazat, ze priestory boli vypratane a prenajimatel bol pritomny. Posledny najom som uhradil 5.4.2007 za mesiac 04/20007. Odo dna 15.5.2007 uz dotknuty priestor, ktory som predtym uzival ja prenajimatel prenajima inemu podnikatelovi, ktory tam prevadzkuje paradoxne ten isty typ zivnosti ako som prevadzkoval v tych istych priestoroch ja.

Nerozvádzaj diskusiu vo všetkých troch témach. Pridávaj nové príspevky len do jednej, takto sa stratí prehľa, kto na aký príspevok odpovedal. Sem už enpridávaj nič nové, pokračuj v tej disusii, ktorej odkaz pripojila betka.