monik111
16.07.07,11:08
Prosím o radu: kúpa osobného automobilu z autobazáru. Auto nie je zaradené do kategorie N1 čiže odpis DPH. Sme platcami DPH a faktúra je vystavená aj s DPH ako ju zaúčtovať? Celou sumou aj s DPH? Ďakujem za odpoveď.:confused:
Anja111
16.07.07,09:28
Prosím o radu: kúpa osobného automobilu z autobazáru. Auto nie je zaradené do kategorie N1 čiže odpis DPH. Sme platcami DPH a faktúra je vystavená aj s DPH ako ju zaúčtovať? Celou sumou aj s DPH? Ďakujem za odpoveď.:confused:
Zaúčtuješ a zaradíš do DHM v celkovej OC, vrátane DPH. Potom odpisuješ.
monik111
16.07.07,11:15
Zaúčtuješ a zaradíš do DHM v celkovej OC, vrátane DPH. Potom odpisuješ.
ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať ohľadom predaja MV používaného na podnikanie. Musí byť vystavená faktúra, alebo stačí kúpna zmluva a PPD?Osobný automobil, ktorý už bol odpísaný cena môže byť individálna? Obstaraný bol za 350 000,- teraz predaj za 60 000,- môže byť takáto cena? Aby sme platili čo najmenšiu daň? ĎAkujem
tinaM
16.07.07,12:22
ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať ohľadom predaja MV používaného na podnikanie. Musí byť vystavená faktúra, alebo stačí kúpna zmluva a PPD?Osobný automobil, ktorý už bol odpísaný cena môže byť individálna? Obstaraný bol za 350 000,- teraz predaj za 60 000,- môže byť takáto cena? Aby sme platili čo najmenšiu daň? ĎAkujem
Ak sa jedná o SZČO, urobila by som to takto:
OA, ktorý chcem predať, by som najprv vyradila z majetku podnikateľa do osobného užívania. Predala by som ho ako občan na základe kúpno-predajnej zmluvy. /cena môže byť. Záleží od toho aké staré je auto a v akom technickom stave. Predávajúci má nárok na cenu obvyklú na trhu/.

Keďže toto auto bolo používané v súvislosti s podnikaním a k predaju došlo skôr ako 5 rokov po jeho vyradení z majetku, musíme ho zdaniť.
No zdaním ho ako ostatný príjem podľa § 8.
Má to taký význam, že príjem podľa § 8 nevchádza do príjmov na účely platenia povinných odvodov do fondov.
monik111
16.07.07,17:38
Ďakujem za radu. Všetci poraďáci ste super, je dobré,že takáto stránka existuje. Už ste mi veľa poradili, aj ohľadom materstej, ktorú som si zhodnotila. Ešte raz ďakujem.
marcelaStanakova
14.10.07,15:03
Mohol by mi poradiť niekto ohľadom kúpy automobilu. Firma kúpila na základe kúpnopredajnej zmluvy automobil od inej firmy. stačí do účtovníctva kúpno predajná zmluva alebo mala firma ktorá predávala automobil vystaviť faktúru. Automobil bol kúpený bez DPH DPH nebolo uplatnené.
Johanka
14.10.07,15:10
... stačí zmluva ;) .
vikinka
14.10.07,15:11
Stačí aj kúpna zmluva,v ktorej je uvedená suma a spôsob platby.
veronikasad
14.10.07,17:07
Zaúčtuješ a zaradíš do DHM v celkovej OC, vrátane DPH. Potom odpisuješ.
Ahojte poraďáci,

stretla som sa s názorom, že DPH z osobného automobilu je daňovým výdavkom v zmysle § 19 odst.2 písm. k ZDP a nevstupuje do OC mot.vozidla.
Súhlasíte ?

-------
Veronika
Paula
14.10.07,17:12
mimotemy - zlezaradil do Ohlasov.
Johanka
14.10.07,17:22
Ahojte poraďáci,

stretla som sa s názorom, že DPH z osobného automobilu je daňovým výdavkom v zmysle § 19 odst.2 písm. k ZDP a nevstupuje do OC mot.vozidla.
Súhlasíte ?

-------
Veronika

Nesúhlasím.
Síce zlezaradil , ale ... o tom, v ktorých prípadoch je daňovým výdavkom DPH hovorí §19 ods.3 písm.k ;) .

Pri stanovení vstupnej ceny majetku postupujeme podľa § 25 Zákona o dani z príjmov, kde okrem iného nájdeš aj toto:

(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
veronikasad
14.10.07,17:25
Nesúhlasím.
Síce zlezaradil , ale ... o tom, v ktorých prípadoch je daňovým výdavkom DPH hovorí §19 ods.3 písm.k ;) .

Pri stanovení vstupnej ceny majetku postupujeme podľa § 25 Zákona o dani z príjmov, kde okrem iného nájdeš aj toto:

(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

Ďakujem, je to ten bod 6 - odpisovanie pri prenájme.
/Chcela som ti pridať bodík, ale keďže sme v téme ohlasy .../

--------
Veronika
Julča
08.01.08,09:41
Stačí aj kúpna zmluva,v ktorej je uvedená suma a spôsob platby.

SZČO kúpil užitkové vozidlo od súkromnej osoby vo Švajčiarsku. Bola spísaná kúpno-predajná zmluva, kde je uvedená aj suma. Nemáme žiadny iný doklad o zaplatení. Stačí to? Mala by som problém sa dostať k nejakému inému dokladu o zaplatení.
Julča
09.01.08,09:24
SZČO kúpil užitkové vozidlo od súkromnej osoby vo Švajčiarsku. Bola spísaná kúpno-predajná zmluva, kde je uvedená aj suma. Nemáme žiadny iný doklad o zaplatení. Stačí to? Mala by som problém sa dostať k nejakému inému dokladu o zaplatení.

Nikto s tým nemá skúsenosti?