inngrid
16.07.07,11:46
Ak som v strate tak na konci roka zaúčtujem dan z prijatych urokov 591/341?

ak by som nebola v strate zúčtujem tuto dan s danou ktoru ma subjekt zaplatit spravne to chapem?
andrej_rv
16.07.07,16:20
Ak som v strate tak na konci roka zaúčtujem dan z prijatych urokov 591/341?
Zrazená daň z úrokov sa v prípade daňovej straty účtovala na účet 591 len podľa „starého“ ZoDP č. 366/1999 Z.z. Tento postup vyplýval zo znenia § 36 ods. 2 písm. c) bod 8. tohto zákona: „..ak suma preddavku presahuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní...je odvedená suma preddavku považovaná za splnenie daňovej povinnosti“.
Momentálne platný ZoDP obsahuje v § 43 ods. 7 nasledovný text:
“Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.“
Daň zrazená z úrokov v zmysle § 43 ods. 3 písm. a) ZoDP (bežné a vkladové účty podnikateľských subjektov) sa teda považuje za preddavok na daň. Ak daňovníkovi vyjde daňová povinnosť, započíta sa zrazená daň na úhradu tejto povinnosti (preúčtovaním v analytike). Ak je zrazená daň vyššia ako celková daňová povinnosť (alebo ak je účtovná jednotka v daňovej strate), považuje sa zrazená daň z úrokov (resp. jej zostatok presahujúci daňovú povinnosť) za preplatok na dani. Daňovník môže požiadať o použitie preplatku na úhradu inej dane, požiadať správcu dane o jeho vrátenie (ak presahuje 100 Sk) alebo ho ponechať na účte 341A (preddavky dane) a použiť ho v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach.
Vysporiadanie zrážkovej dane pri strate zápisom 591/341 nie je v súlade so súčasným znením ZoDP.

ak by som nebola v strate zúčtujem tuto dan s danou ktoru ma subjekt zaplatit spravne to chapem ?
Áno
inngrid
24.07.07,17:22
dakujem uz mam v tom jasno:)