kakoska
16.07.07,15:33
Ojdednávateľ z USA si u nás objednal prepravu z Poľska na Slovensko, ktorú sme vykonali. Prepravu si vlastne u nás objednal slovák, ktorý teraz chce, aby sme vystavili faktúru na americkú firmy bez DPH. Emerická firma nemá DIČ v rámci EÚ.
Ja som sa držala podľa par. 16 ods. 1 zákona o DPHa faktúru bez DPH som odmietla vystaviť. Keď som s ním komunikovala tvrdil mi že iné firmy im vždy vyhoveli bez problémou. Podložili faktúru cerfifikátom o existencii am. firmy.
Postupovala som správne, alebo mu môžem vystaviť faktúru bez DPH, a ak áno aké prílohy mi treba?
Plus druhý variant - ako by sa zmenila situácia keby mi doložil doklady o tom že na slovensku bol tovar iba preložený na iný kamión a konečná vykládka bola na Ukrajine, mimo EÚ.
Vopred ďakujem.
emgeton
16.07.07,18:58
Ojdednávateľ z USA si u nás objednal prepravu z Poľska na Slovensko, ktorú sme vykonali. Prepravu si vlastne u nás objednal slovák, ktorý teraz chce, aby sme vystavili faktúru na americkú firmy bez DPH. Emerická firma nemá DIČ v rámci EÚ.
Ja som sa držala podľa par. 16 ods. 1 zákona o DPHa faktúru bez DPH som odmietla vystaviť.
V tomto prípade by Vám vznikla povinnosť registrácie v Poľsku (miesto kde sa preprava tovaru začína) nakoľko objednávateľom by nebola osoba identifikovaná k dani ( v prípade, že by uvedené prepravné služby neboli priamo spojené s vývozom do tretej krajiny)
Keď som s ním komunikovala tvrdil mi že iné firmy im vždy vyhoveli bez problémou. Podložili faktúru cerfifikátom o existencii am. firmy.
Postupovala som správne, alebo mu môžem vystaviť faktúru bez DPH, a ak áno aké prílohy mi treba?
Plus druhý variant - ako by sa zmenila situácia keby mi doložil doklady o tom že na slovensku bol tovar iba preložený na iný kamión a konečná vykládka bola na Ukrajine, mimo EÚ. V tomto prípade by ste postupovali podľa §47/6 a jednalo by sa o oslobodené plnenie.
Vopred ďakujem.

zvýraznené