via carpathia
16.07.07,16:06
Dobrý deň,
náš konateľ chce vložiť do spoločnosti cez kapitálové fondy finančné prostriedky na pokrytie straty z predchádzajúcich období a tým uhradiť nejaké staré záväzky, potrebovala by som poradiť ako najlepšie to vložiť? Mala by som na to urobiť nejakú zmluvu, alebo protokol, alebo čo?? Nezdá sa mi to správne len tak vložiť na účet prachy a zaúčtovať k 413.
Ďakujem.:confused:
Zoltán Kovács
16.07.07,17:14
Dobrý deň,
náš konateľ chce vložiť do spoločnosti cez kapitálové fondy finančné prostriedky na pokrytie straty z predchádzajúcich období a tým uhradiť nejaké staré záväzky, potrebovala by som poradiť ako najlepšie to vložiť? Mala by som na to urobiť nejakú zmluvu, alebo protokol, alebo čo?? Nezdá sa mi to správne len tak vložiť na účet prachy a zaúčtovať k 413.
Ďakujem.:confused:

Ja by som to riešil skôr cez nejakú dlhodobú pôžičku cez zmluvu o pôžičke a na účet 379. Alebo darom, len z finančného daru spoločnosť je povinná odviesť daň.
andrej_rv
16.07.07,18:11
...náš konateľ chce vložiť do spoločnosti cez kapitálové fondy finančné prostriedky na pokrytie straty z predchádzajúcich období a tým uhradiť nejaké staré záväzky, potrebovala by som poradiť ako najlepšie to vložiť?
Je konateľ zároveň aj spoločníkom resp. jediným spoločníkom ?
Pokiaľ je prvoradým cieľom tejto transakcie dostať do s.r.o. prostriedky na úhradu záväzkov, podľa mňa je najvhodnejším spôsobom krátkodobá alebo dhodobá pôžička. Na základe zmluvy o pôžičke sa zaúčtuje 221 (211) / 365 v prípade konateľa-spoločníka, resp. 211 (221) / 379 (479) v prípade konateľa bez majetkovej účasti v spoločnosti. Výhodou je, že ak bude spoločnosť hospodáriť lepšie a bude mať dostatok finančných zdrojov, spoločník (konateľ) dostane svoje peniaze späť a dohodnutý úrok je daňovým výdavkom s.r.o.
Ak je účelom transakcie okrem získania finančných prostriedkov aj zníženie účtovnej straty (napr. kvôli lepšiemu obrazu vo vzťahu k banke), VZ spoločnosti (resp. jediný spoločník) môže rozhodnúť o úhrade straty (resp. jej časti) spoločníkmi, ak spoločenská zmluva takúto možnosť pripúšťa (§ 121 ods. 1 ObchZ). Predpis o úhrade straty spoločníkom (na základe VZ) sa zaúčtuje 354 / 431 (429), úhrada 221 (211) / 354.
Poslednou možnosťou je darovanie finančných prostriedkov - v prípade konateľa-spoločníka 211 (221) / 413, v prípade konateľa bez majetkovej účasti resp. iných FO alebo PO 211 (221) / 648. Prílohou k výpisu či PPD(podkladom k účtovaniu) by mala byť napr. darovacia zmluva.
tanmat
16.07.07,19:11
OTÁZKA 5: Spol. s r.o. ukončila rok 2006 so stratou vo výške 2 345 600 Sk. Výška základného imania spoločnosti predstavuje sumu 200 000 Sk. Spoločník sa rozhodol, že uvedený problém nebude riešiť prostredníctvom navýšenia základného imania, čo by si vyžadovalo určité právne kroky (zasadanie valného zhormaždenia, navýšenie základného imania, zápis do Obchodného registra), ale chce využiť možnosť zvýšenia vlastného imania spoločnosti dotovaním ostatných kapitálových fondov, nakoľko evidujeme voči spoločníkovi k 31. 12. 2006 záväzky.

Je takýto postup možný? Aký je metodicky správny a prípustný postup?

V zmysle ustanovení Obchodného zákonníka sú vkladom spoločníka do spoločnosti peňažné a nepeňažné vklady zvyšujúce základné imanie. Iné vklady do spoločnosti okrem vkladov zvyšujúcich základné imanie nie sú možné. Preto navrhujeme, aby spoločnosť zvýšila vlastné imanie dotovaním ostatných kapitálových fondov prostredníctvom daru - dar pohľadávky od spoločníka.

Postup účtovania by mal byť nasledovný: Kliknutím otvoríte obrázok v novom okne

Nakoľko ide o kapitálové fondy (účet 413), možno tieto fondy rozpustiť len v prípade likvidácie spoločnosti. Preto je potrebné pri ich vytvorení brať do úvahy, že ich nemôžete použiť napr. na úhradu straty a pod.

Navrhujeme preto nasledovný postup:
Darovacia zmluva medzi sro a spolocnikom 315/413
Dohoda o zapocitanie 321/315

V zmysle § 124 Obchodného zákonníka by bolo možné využiť rezervný fond. T. j. spoločnosť by upravila spoločenskú zmluvu v časti tvorba rezervného fondu, pričom by rozhodla o jeho zvýšení o 3 mil. Sk. Následne by bolo možné doplnený rezervný fond použiť na vysporiadanie straty. Uvedený krok by mal aj pozitívny vplyv na spoločníka, keďže dar je pre neho nedaňovým výdavkom!

V prípade vkladu do spoločnosti - aj do rezervného fondu bude uvedený vklad zvyšovať rozsah finančnej investície spoločníka v s. r. o., a v prípade predaja obchodného podielu, resp. v prípade likvidácie spoločnosti bude možné uvedený vklad do rezervného fondu daňovo uplatniť oproti predajnej cene, resp. oproti likvidačnému zostatku.

Účtovanie bude v tomto prípade nasledovné:
Rozhodnutie VZ o navyseni RF nepenazne 353/417
Splatenie navysenia pohladavkou 315/353
Zapocitanie pohladavky a zavazku 321/315

www.thdata.sk
andrej_rv
16.07.07,20:48
V zmysle § 124 Obchodného zákonníka by bolo možné využiť rezervný fond. T. j. spoločnosť by upravila spoločenskú zmluvu v časti tvorba rezervného fondu, pričom by rozhodla o jeho zvýšení o 3 mil. Sk. Následne by bolo možné doplnený rezervný fond použiť na vysporiadanie straty. Uvedený krok by mal aj pozitívny vplyv na spoločníka, keďže dar je pre neho nedaňovým výdavkom!
Zaujímavé riešenie, aj keď 3 mil. RF z kapitálových vkladov pri ZI 200 tis. Sk asi nie je veľmi obvyklý jav ;) . V súvislosti s navrhovaným riešením by som sa len chcel opýtať, či je úplne v súlade so znením Obchodného zákonníka. V § 67 (na ktorý sa § 124 odvoláva) sa v ods. 2 uvádza:
"2) Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len čistý zisk ). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií."
Mne sa z uvedeného textu zdá, že RF z kapitálových vkladov je možné tvoriť len v dvoch prípadoch - buď pri vzniku obchodnej spoločnosti alebo potom v neskoršom období, ale len so súčasným navyšovaním základného imania. Na nejaké účelové zvyšovanie RF (bez navyšovania ZI) ja v zákone priestor akosi nevidím. Ale keďže nie som právnik, možno tie §§ čítam zle...
via carpathia
17.07.07,08:24
Dobrý deň,
ďakujem za zaujímavé informácie.
Nechcem túto situáciu riešiť pôžičkou od spoločníka. Náš konateľ je jediným spoločníkom firmy. V podstate chceme navýšiť imanie firmy ale bez toho aby sme to museli riešiť cez OR. Týmito prostriedkami chceme uhradiť záväzky aby sme mohli spoločnosť dať do likvidácie bez konkurzu, iba klasickou likvidáciou výmazom z OR. A zároveň by som to nechcela ani ako dar, ktorý by som musela zdaniť, takže darovacia zmluva radšej nie.
Len neviem nijak definovať ako to vložiť do firmy.
Ďakujem
Jana Acsová
17.07.07,08:41
A zároveň by som to nechcela ani ako dar, ktorý by som musela zdaniť, takže darovacia zmluva radšej nie.

Práveže o toto by sa jednalo, aj keby ste to pomenovali inak, nakoľko vklad je vklad a dar je dar ...
Ak spoločník chce niečo vložiť do spoločnosti, zvýšiť tak vlastné imanie bez povinnosti zápisu do obchodného registra, dar je priechodný. A to bez zdanenia. Aj účtovanie od spoločníka je zrejmé ... a to na 413, teda nemôžeme hovoriť o zdanení. Zdanenie daru nenájdeme v položkách upravujúcich základ dane z príjmov a daň z darovania bola zrušená (a opätovne nezavedená .-)
V postupoch účtovania boli zaznamenané zmeny, čo sa týka darov ... jednak aj v tom zmysle, že sa inak pozerá na dary od spoločníkov, inak od ostatných darcov.
via carpathia
17.07.07,08:56
Ďakujem, takže to môžem nazvať aj darom a urobiť darovaciu zmluvu? Alebo nejaký iný doklad, prípadne zmluvu?
Jana Acsová
17.07.07,09:11
Ďakujem, takže to môžem nazvať aj darom a urobiť darovaciu zmluvu? Alebo nejaký iný doklad, prípadne zmluvu?
Doporučujem stručnú zmluvu s detailami ako:
Kto - komu - kedy - čo - (za čo, koľko) ...

... a vyhlásenie napr. ..."bdarovaný bez výhrad prijíma ... atď." Vzor sa určite nájde aj na Porade. Treba sa v bodoch venovať iba podstatným veciam, ktoré sa týkajú firmy a spoločníka. Bližšie § 628-630 Obč.zák. Darovacia zmluva musí byť písomná.
via carpathia
17.07.07,09:15
Veľmi pekne ďakujem, a prajem pekný aj keď taký horúci deň.:)
Olgica
06.11.07,04:43
Prosím o radu: konateľ (jediný spoločník sro) vložil v minulosti do firmy finančné prostriedky - zaúčtované ako 365. Nakoľko si sro brala úver z banky (krátkodobý), preúčtovali sme to na 413. Môžu sa tieto prostriedky preúčtovať teraz späť? chcel by si ich vyplatiť.?!
Olgica
06.11.07,10:11
Prosím o radu: konateľ (jediný spoločník sro) vložil v minulosti do firmy finančné prostriedky - zaúčtované ako 365. Nakoľko si sro brala úver z banky (krátkodobý), preúčtovali sme to na 413. Môžu sa tieto prostriedky preúčtovať teraz späť? chcel by si ich vyplatiť.?!
Nikto nevie???
KEJKA
21.11.07,20:33
neodporúčam....prostriedky dostane napr. pri likvidácii firmy ... prípadne pri najbližšej RUZ a jej schválení, môže o tom rozhodnúť VZ.
Marianna01
21.04.08,16:06
Prosím vás o radu, chcela by som vložiť do majetku sro motorové vozidlo na základe darovacej zmluvy od konateľa v nulovej, alebo symbolickej sume (bez odpisovania). Pomôžte mi, prosím, s zaúčtovaním. Dopĺňam - cez 413.
Dík
Marianna01
22.04.08,15:10
...posúvam
liba2
22.04.08,15:41
Prosím vás o radu, chcela by som vložiť do majetku sro motorové vozidlo na základe darovacej zmluvy od konateľa v nulovej, alebo symbolickej sume (bez odpisovania). Pomôžte mi, prosím, s zaúčtovaním. Dopĺňam - cez 413.
Dík..... ak v nulovej, tak nie je čo zaúčtovať..... ak v symbolickej, tak sa zaúčtuje symbolická suma ;)
Marianna01
23.04.08,13:33
..... ak v nulovej, tak nie je čo zaúčtovať..... ak v symbolickej, tak sa zaúčtuje symbolická suma ;)

jáááj, že ma to nenapadlo! :D
teraz vážne - práve to zaúčtovanie mi robí vrásky na čele...
liba2
23.04.08,15:37
jáááj, že ma to nenapadlo! :D
teraz vážne - práve to zaúčtovanie mi robí vrásky na čele...
Môj názor: 022 / 413
silviaproch
30.10.08,14:03
OTÁZKA 5: Spol. s r.o. ukončila rok 2006 so stratou vo výške 2 345 600 Sk. Výška základného imania spoločnosti predstavuje sumu 200 000 Sk. Spoločník sa rozhodol, že uvedený problém nebude riešiť prostredníctvom navýšenia základného imania, čo by si vyžadovalo určité právne kroky (zasadanie valného zhormaždenia, navýšenie základného imania, zápis do Obchodného registra), ale chce využiť možnosť zvýšenia vlastného imania spoločnosti dotovaním ostatných kapitálových fondov, nakoľko evidujeme voči spoločníkovi k 31. 12. 2006 záväzky.

Je takýto postup možný? Aký je metodicky správny a prípustný postup?

V zmysle ustanovení Obchodného zákonníka sú vkladom spoločníka do spoločnosti peňažné a nepeňažné vklady zvyšujúce základné imanie. Iné vklady do spoločnosti okrem vkladov zvyšujúcich základné imanie nie sú možné. Preto navrhujeme, aby spoločnosť zvýšila vlastné imanie dotovaním ostatných kapitálových fondov prostredníctvom daru - dar pohľadávky od spoločníka.

Postup účtovania by mal byť nasledovný: Kliknutím otvoríte obrázok v novom okne

Nakoľko ide o kapitálové fondy (účet 413), možno tieto fondy rozpustiť len v prípade likvidácie spoločnosti. Preto je potrebné pri ich vytvorení brať do úvahy, že ich nemôžete použiť napr. na úhradu straty a pod.

Navrhujeme preto nasledovný postup:
Darovacia zmluva medzi sro a spolocnikom 315/413
Dohoda o zapocitanie 321/315

V zmysle § 124 Obchodného zákonníka by bolo možné využiť rezervný fond. T. j. spoločnosť by upravila spoločenskú zmluvu v časti tvorba rezervného fondu, pričom by rozhodla o jeho zvýšení o 3 mil. Sk. Následne by bolo možné doplnený rezervný fond použiť na vysporiadanie straty. Uvedený krok by mal aj pozitívny vplyv na spoločníka, keďže dar je pre neho nedaňovým výdavkom!

V prípade vkladu do spoločnosti - aj do rezervného fondu bude uvedený vklad zvyšovať rozsah finančnej investície spoločníka v s. r. o., a v prípade predaja obchodného podielu, resp. v prípade likvidácie spoločnosti bude možné uvedený vklad do rezervného fondu daňovo uplatniť oproti predajnej cene, resp. oproti likvidačnému zostatku.

Účtovanie bude v tomto prípade:
Rozhodnutie VZ o navyseni RF nepenazne 353/417
Splatenie navysenia pohladavkou 315/353
Zapocitanie pohladavky a zavazku 321/315

www.thdata.sk (http://www.thdata.sk)

Prosím Vás, vyriešili ste uvedený problém týmto spôsobom, vkladom do rezervného fondu z kapitálových vkladov, alebo bolo treba zároveň zvýšiť aj ZI? V súčasnosti riešim podobný problém a veľmi by mi vyhovovalo keby sa strata dala vykompenzovať takto navýšeným RF z nepeňažných vkladov.
jess
11.12.08,12:26
Pôvodca textu príspevku: Olgica
konateľ (jediný spoločník sro) vložil v minulosti do firmy finančné prostriedky - zaúčtované ako 365. Nakoľko si sro brala úver z banky (krátkodobý), preúčtovali sme to na 413. Môžu sa tieto prostriedky preúčtovať teraz späť? chcel by si ich vyplatiť.?!
------------------------------------------
KEJKA napísala :
neodporúčam....prostriedky dostane napr. pri likvidácii firmy ... prípadne pri najbližšej RUZ a jej schválení, môže o tom rozhodnúť VZ.
Čiže, ak som to správne pochopila, účtovala som finančný dar spoločníka s.r.o.-čke na základe darovacej zmluvy 365/413, tak ak bude firma v zisku, tak si na základe VZ môže vziať peniaze späť ?

... a druhá otázka :
Má toto darovanie nejaký vplyv na zmenu spoločenskej zmluvy ? Nikde som v nej nič o kapitálových fondoch nenašla.
KEJKA
11.12.08,21:03
Čiže, ak som to správne pochopila, účtovala som finančný dar spoločníka s.r.o.-čke na základe darovacej zmluvy 365/413, tak ak bude firma v zisku, tak si na základe VZ môže vziať peniaze späť ?

... a druhá otázka :
Má toto darovanie nejaký vplyv na zmenu spoločenskej zmluvy ? Nikde som v nej nič o kapitálových fondoch nenašla.

nejde o prípady,ktoré rieši spoločenská zmluva, aj ked sa to vylúčiť nedá.
Postupujete podľa Ochodného zákonníka.
VZ je najvyšší orgán - teda môže rozhodnúť aj o 413-ke.
janina artin
06.02.09,11:50
Máme takýto problem:
V r.2006 sme zaúčtovali prevod záväzku spoločníka na kapitálové fondy - 365/413.
Avšak v r. 2008 by sme túto operáciu potrebovali zaúčtovať naspäť, čiže 413/365.
Je toto vôbec možné? A ak áno, na základe čoho?
Ďakujem za skorú odpoveď.
janina artin
09.02.09,12:49
Máme takýto problem:
V r.2006 sme zaúčtovali prevod záväzku spoločníka na kapitálové fondy - 365/413.
Avšak v r. 2008 by sme túto operáciu potrebovali zaúčtovať naspäť, čiže 413/365.
Je toto vôbec možné? A ak áno, na základe čoho?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Vie mi niekto pomôcť a poradiť?
Za rýchlu odpoveď Vám vopred ďakujem.
KEJKA
09.02.09,18:02
v skorších príspevkoch je jednoznačná odpoveď.
SAIVI
03.03.10,11:09
Prosím o radu: konateľ (jediný spoločník sro) vložil v minulosti do firmy finančné prostriedky - zaúčtované ako 365. Nakoľko si sro brala úver z banky (krátkodobý), preúčtovali sme to na 413. Môžu sa tieto prostriedky preúčtovať teraz späť? chcel by si ich vyplatiť.?!

..ak preúčtujeme finančné prostriedky z účtu 365 na účet 413 napríklad na základe darovacej zmluvy, ..je povinnosť zdaniť tento príjem? .neviem či sa nižšie uvedený zákon vzťahuje na tento prípad..

Zákon o dani z príjmov

DAŇ PRÁVNICKEJ OSOBY

§ 12
Predmet dane


(7) Predmetom dane nie je
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
SAIVI
09.03.10,11:58
Ak som to ku dnešnému dňu dobre naštudovala..tak by sa to nemalo zdaňovať.. dúfam : )

..a ešte ohladne úveru v banke ak by mi vedel niekto poradiť kto s tým má skúsenosti ..účet 365 by mal byt nulový, alebo tam môže zostať nejaká čiastka? ..aby to v banke nevadilo pri poszudzovaní uveru...