Palo38
16.07.07,23:12
U nás v hale kde pracujem sú teploty nad 30 °C.Chcel by som sa spýtať,či je niečo o teplotách na pracovisku v zákonníku práce,alebo v iných zakonoch a aké má zamestnanec nároky pri takýchto teplotách.Ďakujem.
Stina
17.07.07,03:38
Zbierka zákonov č. 247/2006, Čiastka 89 : NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 5. apríla 2006 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou
teplom a chladom pri práci Vláda Slovenskej republiky podľa § 44 písm. f)
zákona č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení
niektorých zákonov nariaďuje:
b) limitné hodnoty dlhodobo únosnej záťaže teplom a krátkodobo únosnej
záťaže teplom u aklimatizovaných a neaklimatizovaných amestnancov 1)a znich vyplývajúce únosné doby práce,
d) prípustné povrchové teploty pevných materiálov a teploty kvapalín, s
ktorými prichádza do kontaktu pokožka zamestnanca,
e) pitný režim zamestnancov.
JNOVAK
17.07.07,07:18
Stina, vďaka za príspevok, ktorý aj mňa akútne zaujíma, ale poďme ďalej.

Jedna dieľňa pracuje pod plechovou strechou a teplota je tam +- 40 stupňov. Môže, resp. musí zamestnávateľ prerušiť prácu? A keď preruší, má platiť náhradu alebo môže žiadať zamestnancov na nadpracovanie v chladnejších dňoch?

Tento problém bude zaiste pálčivý aspoň v najbližších dňoch, keďže očakávame teplotné rekordy.

Prosil by som o pomerne skorú odpoveď, lebo ženy sa už zhrocujú.
kacenka4
17.07.07,11:28
JNOVAK
19.07.07,08:12
Ďakujem, Kačenka. Medzitým sa šéf dielne s plechovou strechou dohodol so ženami, že počas horúčav im skráti pracovnú dobu o 2 hodiny denne a bude to platiť ako platené voľno za plný priemer pre náhrady. Vzhľadom na to, že je to zahraničná firma, je to skutočne pozoruhodné.