Vladimír Ozimý
17.07.07,07:59
Ahojte kamaráti :)

no riešim tu takú malú dilemku. My sme poskytli službu v Brazílii pre dánsku spoločnosť. Ja som to faktúroval bez dph...prišla nám však faktúra z čiech kde nám faktúrovali s dph tieto služby...a teraz sa hádame či nám to mali vystaviť alebo nemali vystaviť s dph...ale aj u nich je predsa v pravnej uprave v zakone o dph v par. 2 že predmetom danie je poskytnutie služieb v tuzemsku...a toto mi nepríde ako poskytnutie služieb v českej republike...
emgeton
17.07.07,06:23
Stanovte si miesto dodania služby.
Vladimír Ozimý
17.07.07,06:26
pre mňa je jasné miesto brazília...tam bola služba poskytnutá...
emgeton
17.07.07,12:53
pre mňa je jasné miesto brazília...tam bola služba poskytnutá...

§15/1 zák 222/2004

Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, ......., ak sa v odsekoch 2 až 10 a v §16 neustanovuje inak.



Nikde ste nenapísali o akú službu sa jedná. To či sa jedná o predmet dane v zmysle §2 môžete povedať iba ak si učíte miesto dodania služby v súlade s §§ 15,16. Bez toho aby ste upresnili, o aký druh služby sa jedná, vám nikto otázku nezodpovie.
Chrusťa
11.10.07,16:11
Nadviažem na vašu tému. Mám podobný problém, no dodávateľom služby nie sme my /slovenská firma/, ale Švajčiarska firma. Dilemu mám práve v tom aplikovaní §69 a §15 a neviem, či služba poskytnutá švajčiaskou firmou /jedná sa o právno poradenské služby v oblasti švajčiarskej legislatívy/ je od dane oslobodená al. nie.Služba totiž nebola poskytnutá v tuzemsku/ v SR/, ale priamo vo Švajčiarsku, no objednávateľom tejto služby je slovenská firma.
redie
11.10.07,17:24
Nadviažem na vašu tému. Mám podobný problém, no dodávateľom služby nie sme my /slovenská firma/, ale Švajčiarska firma. Dilemu mám práve v tom aplikovaní §69 a §15 a neviem, či služba poskytnutá švajčiaskou firmou /jedná sa o právno poradenské služby v oblasti švajčiarskej legislatívy/ je od dane oslobodená al. nie.Služba totiž nebola poskytnutá v tuzemsku/ v SR/, ale priamo vo Švajčiarsku, no objednávateľom tejto služby je slovenská firma.

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

Z vyssie uvedeneho vyplyva, ze ak Vasa spolocnost objednavala sluzbu pod IC DPH SR, sluzba ma miesto zdan. plnenia v SR. Ma byt teda samozdanena slovenskou DPH.
Vladimír Ozimý
12.10.07,05:20
Nadviažem na vašu tému. Mám podobný problém, no dodávateľom služby nie sme my /slovenská firma/, ale Švajčiarska firma. Dilemu mám práve v tom aplikovaní §69 a §15 a neviem, či služba poskytnutá švajčiaskou firmou /jedná sa o právno poradenské služby v oblasti švajčiarskej legislatívy/ je od dane oslobodená al. nie.Služba totiž nebola poskytnutá v tuzemsku/ v SR/, ale priamo vo Švajčiarsku, no objednávateľom tejto služby je slovenská firma.

v tomto prípade by som to radil do par. 15 ods 8 pism b) poradenské služby to jest miesto dodania sa určuje podľa par. 15 ods 7 to jest podľa sídla odberateľa...samozdaníte na území SR ak ste platiteľom dph...
Chrusťa
12.10.07,06:51
Ďakujem za odpovede ešte, že funguje porada.
lila1809
31.01.08,21:23
ahoj:) riesim podobný problém:( slovenska firma platca dohodil klienta SRBOVI (platcovi) tera slovak fakturuje srbovi províziu za sprostredkovanie ,,dohodenie,, klienta. fakturujem srbovi s DPH? aký uvádzam na faktúre dátum dodania? jednalo sa o právne poradenstvo, služba bola dodaná v 11ú2007. ĎAKUJEM za odpovede.
ALBO
01.02.08,07:37
ahoj:) riesim podobný problém:( slovenska firma platca dohodil klienta SRBOVI (platcovi) tera slovak fakturuje srbovi províziu za sprostredkovanie ,,dohodenie,, klienta. fakturujem srbovi s DPH? aký uvádzam na faktúre dátum dodania? jednalo sa o právne poradenstvo, služba bola dodaná v 11ú2007. ĎAKUJEM za odpovede.
Dátum dodania je 11/2007, kedy ste službu dodali, ale na FA treba uviesť dôležitejšie veci § 72, dátum vyhotovenia a dátum prijatia platby vopred Ak to nastalo). Fa ste mali už dávno vystaviť.

Dodané. Srb asi neni v EU , ale v podstate platí, že deň dodania je dodanie. Ten § 72 platí pre EU, ale kludne môže byť aj pre 3. krajiny.