Romana
17.07.07,08:12
Dobrý deň. V roku 2001 firma platca DPH kúpil nákladný automobil zaradený v kategórii N1. DPH si vtedy spoločnosť neuplatnila. Teraz sa ide automobil predať. Fakturujem teda bez DPH? Ďakujem
Vladimír Ozimý
17.07.07,06:18
a prečo si neuplatnila? Lebo tu je podmienka aby nemali nárok na odpočítanie nie že si ju neuplatnila z nejakých iných dôvodov...
Romana
17.07.07,06:21
ťažko odpovedať nakoľko to ešte robili bývalé účtovníčky. Teraz neviem či mám fakturovať s DPH alebo bez DPH, nakoľko nárok na odpočet bol ale neuplatnil sa
Tweety
17.07.07,06:23
Oslobodené dodanie podľa §42 nemôžete použiť. Fakrurovať je potrebné s dph.
Romana
17.07.07,06:24
dakujem Tweety
Vladimír Ozimý
17.07.07,06:26
ťažko odpovedať nakoľko to ešte robili bývalé účtovníčky. Teraz neviem či mám fakturovať s DPH alebo bez DPH, nakoľko nárok na odpočet bol ale neuplatnil sa


no o tom hovorím...par. 42 umožňuje vystaviť bez dph len v prípade ak ste nemali narok na dph...nie že ste dph neuplatnili preto lebo ste na to zabudli :)
Romana
17.07.07,06:27
asi mi to z toho tepla už nemyslí. Pochopené :) ďakujem
Monikov
13.09.07,17:36
Podnikateľ A - FO (platiteľ DPH) predáva podnikateľovi B – FO (platiteľovi DPH), nákladné MV, ktoré nikdy nebolo používané v súvislosti s podnikaním. Poprosila by som o názor, či môže podnikateľ A predať toto MV na základe kúpno-predajnej zmluvy (bez DPH ako občan) alebo je povinný DPH pri predaji vykázať v svojom DP.
betka
13.09.07,18:26
Predáva ako občan svoj majetok na základe kúpno-predajnej zmluvy, nejde do DP, nepremýšľa o DPH, nezaujíma ho DPH.
Zoltán Kovács
13.09.07,18:37
Predáva ako občan svoj majetok na základe kúpno-predajnej zmluvy, nejde do DP, nepremýšľa o DPH, nezaujíma ho DPH.

Ako vieš, že predáva ako občan? Z otázky nie je to jednoznačné. To, že nákl.mot.vozidlo nebolo používané v súvislosti s podnikaním, ešte neznamená, že auto nebolo zaradené do obch.majetku a neuplatnilo sa dph.
Manual
13.09.07,18:40
Podnikateľ A - FO (platiteľ DPH) predáva podnikateľovi B – FO (platiteľovi DPH), nákladné MV, ktoré nikdy nebolo používané v súvislosti s podnikaním. Poprosila by som o názor, či môže podnikateľ A predať toto MV na základe kúpno-predajnej zmluvy (bez DPH ako občan) alebo je povinný DPH pri predaji vykázať v svojom DP.
Treba rozlišovať či FO podnikateľ mal MV v majetku. Ak toto MV nemal v majetku a vlastnil ho ako radový občan, tak nič nezdaňuje ani s DPH nič nerobí.
Monikov
16.09.07,16:06
Podnikateľ A - FO (platiteľ DPH) predáva podnikateľovi B – FO (platiteľovi DPH), nákladné MV, ktoré nikdy nebolo používané v súvislosti s podnikaním. Poprosila by som o názor, či môže podnikateľ A predať toto MV na základe kúpno-predajnej zmluvy (bez DPH ako občan) alebo je povinný DPH pri predaji vykázať v svojom DP.
Auto nebolo nikdy zaradené do podnikania. Doteraz som si myslela aj ja, že to nemá nič spoločné s DPH, ale akosi kontrolórka z DU nemá takýto názor. Situácia je nasledovná: podnikateľ B si zaradil nákladné MV (na základe kúpno-predajnej zmluvy) do podnikania a začal ho odpisovať. Nakoľko OC MV bola dosť vysoká, kontrolórka si dala predvolať na kontrolu podnikateľa „A“. Tento kúpno-predajnú zmluvu zaúčtovanú nemal, nakoľko to predal ako občan – predaj nevykázal nikde v DP.
No a nato mu kontrolórka povedala, že teraz podľa "nového" je to už tak, že aj keď majetok nemal zaradený do podnikania, ako platiteľovi DPH mu vznikla daňová povinnosť.
mimotemy nevedela som odpovedať skôr. Ďakujem za Vaše názory.
Antonia Jendrišáková
16.09.07,16:38
To nemyslia vážne ! Zájdi za metodikom a poraď sa s ním. Môjmu klientovi kedysi poradili, že aj osobné firemné auto musí predávať s DPH. Keď som sa ohradila, že sme neuplatňovali DPH pri nákupe, tak čo chcú mať DPH z predaja, tak sa za hodinu opravovali, že bez DPH.
betka
16.09.07,17:07
To Monikov: mne sa to zdá ako riadna kravina. Podnikateľ "A", pokiaľ nemal v OM ani len zmienku o tomto NA, nemal čo pri predaji mať vlastnú dańovú povinnosť. (ja DPH ako občan nepoznám....)

Môžem to porovnať z nasledovnou situáciou:
Ja ako občanka tohto štátu predám svoju obývaciu stenu, televizor.....ba dokonca podnikám a som plátca DPH. Tento svoj súkromný majetok som nemala zaradený nikdy v OM, ani som o ňom neúčtovala. Podľa dańovej kontrolorky mi z toho vyplýva, že k týmto veciam pri predaji mi vzniká dańová povinnnosť. Veď je to na hlavu.

A ešte sa vrátim k tomu Vášmu NA. Ak ho predal ako občan a nemal ho nikdy zaradený v OM. Vzťahuje sa na neho dokonca i oslobodenie z dani z príjmov - podľa 9/1/d.
Johanka
16.09.07,18:33
Auto nebolo nikdy zaradené do podnikania. Doteraz som si myslela aj ja, že to nemá nič spoločné s DPH, ale akosi kontrolórka z DU nemá takýto názor. Situácia je nasledovná: podnikateľ B si zaradil nákladné MV (na základe kúpno-predajnej zmluvy) do podnikania a začal ho odpisovať. Nakoľko OC MV bola dosť vysoká, kontrolórka si dala predvolať na kontrolu podnikateľa „A“. Tento kúpno-predajnú zmluvu zaúčtovanú nemal, nakoľko to predal ako občan – predaj nevykázal nikde v DP.
No a nato mu kontrolórka povedala, že teraz podľa "nového" je to už tak, že aj keď majetok nemal zaradený do podnikania, ako platiteľovi DPH mu vznikla daňová povinnosť.
mimotemy nevedela som odpovedať skôr. Ďakujem za Vaše názory.
Prikláňam sa k iniciatíve kontrolórky. Čo to bolo za kontrolu? Na DPH to nevyzerá, keď ju trápila vysoká vstupná cena IM ( DPH si neodpočítal, lebo nemal akú) to skôr vyzerá na kontrolu dane z príjmov. Ak dohľadávala u predávajúceho DPH, tak konala nad rámec kontroly.
Podľa čoho "nového" ? Tiež ma napadla súvislosť so závislou činnosťou, ale to je podľa mňa blbosť ;) .
Monikov
17.09.07,15:31
Je to naozaj veľmi iniciatívna kontrolórka, z môjho okolia ju pozná asi každý platiteľ DPH :). Niekedy si už myslím, že už nič nechápem alebo sa zľaknem (aj keď to nebol môj klient), či som niečo dôležité neprehliadla v zákonoch. Preto ma zaujímal Váš názor. Všetkým Vám ďakujem za odpovede. Keď sa dozviem výsledok kontroly, napíšem ako to dopadlo.
beatad
19.09.07,05:49
Dobrý deň.Mám podobný problém.Poraďte prosím.
SZČO kúpila autobus v r.2004 na účel prepravy osob keď ešte nebola platitelom DPH, predajcom bola obec - neplatiteľ DPH.
SZČO bola plaiteľom DPH od marca 2006. V auguste 2007 ruší živnosť, posledné zdaň. obdobie je 3.Q.07.
1. Má odviesť DPH zo zostatkovej ceny autobusu v posledonom zdaň.obodbí aj keď si ju nemohol odpočítať?
2. Keby autobus predal ešte ako platiteľ DPH, musel by ho predať s DPH?
3. Keď autobus predá po ukončení živnosti, potom už predaj s DPH nemá nič spoločné iba príjem z predaja je jeho zdaniť.príjem § 8?
ĎAKUJEM
Vladimír Ozimý
19.09.07,06:18
Dobrý deň.Mám podobný problém.Poraďte prosím.
SZČO kúpila autobus v r.2004 na účel prepravy osob keď ešte nebola platitelom DPH, predajcom bola obec - neplatiteľ DPH.
SZČO bola plaiteľom DPH od marca 2006. V auguste 2007 ruší živnosť, posledné zdaň. obdobie je 3.Q.07.
1. Má odviesť DPH zo zostatkovej ceny autobusu v posledonom zdaň.obodbí aj keď si ju nemohol odpočítať? vy ste si mali uplatniť dph z majetku pri registracii za platiteľa dph (par. 55), teraz neviem či bola dph uplatnená alebo nie...v par. 81 par. 6 máte zadefinované že pri zrušení za platiteľa dph v poslednom zdaňovacom období odvedie platiteľ dph z majektu pri ktorom bola čiastočne alebo uplne odpočítaná daň
2. Keby autobus predal ešte ako platiteľ DPH, musel by ho predať s DPH? ano museli by ste je to predmetom dane...
3. Keď autobus predá po ukončení živnosti, potom už predaj s DPH nemá nič spoločné iba príjem z predaja je jeho zdaniť.príjem § 8? ano po zrušení živnosti sa majetok dostane do súkromného vlastníctva a pri predaji ide o príjem podľa par. 8 a nemá vplyv na dph
ĎAKUJEM

odpovede hrubým
beatad
19.09.07,08:12
Zadám otázku ešte raz.
Má odviesť podnikateľ DPH zo zostatkovej ceny autobusu v poslednom zdaňovacom období, keď nárok na odpočet nemal, lebo autobus kupoval ešte keď nebol platiteľom DPH a od obce-ktorá tiež nebola platiteľom?
Keď predá tento autobus ešte ako platiteľ DPH, musí ho predať s DPH?
Ďakujem
Ja by som DPH zo zostat.ceny neodviedla, lebo som si ju ani neuplatnila pri kúpe.
beatad
19.09.07,11:11
[quote=beatad;532505]Zadám otázku ešte raz.
Má odviesť podnikateľ DPH zo zostatkovej ceny autobusu v poslednom zdaňovacom období, keď nárok na odpočet nemal, lebo autobus kupoval ešte keď nebol platiteľom DPH a od obce-ktorá tiež nebola platiteľom?
Keď predá tento autobus ešte ako platiteľ DPH, musí ho predať s DPH?
Ďakujem
Ja by som DPH zo zostat.ceny neodviedla, lebo som si ju ani neuplatnila pri kúpe.
Prosím poraďte mi!:o
ukt
19.09.07,11:36
Podľa môjho názoru, autobus sa predá bez DPH nakoľko pri jeho kúpe nebolo možné DPH uplatniť ani úplne a ani čiastočne a to hneď z dvoch dôvodov: a) nákup od neplatcu DPH, čiže cena bola bez DPH, b) bol kúpený neplatcom DPH, neuplatnil si DPH ani dodatočne pri registrácii, pretože bol kúpený od neplatcu DPH. Z toho vyplýva, že DPH nebola na vstupe a teda nebude ani na výstupe.
beatad
19.09.07,15:02
Pýtala som sa na daň.úrade, a že vraj ak
1. predám autobus tak s DPH ,lebo predaj je predmetom dane a nevzťahuje sa naň oslobodenie podľa § 42 aj keď som si DPH nemohla odpočítať
2. pri zrušení registrácie DPH nemám povinnosť odviesť daň´, lebo podľa § 81 ods.6 vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí ... bola daň odpočítaná.

Z toho mi vyplýva, že podnikateľ pochodí lepšie ak bude mať autobus v majetku pri zrušení registrácie na DPH (ruší sa aj živnosť) a potom autobus predá bez DPH ...a zdaní si príjem z predaja.
tibor1000
20.01.09,09:09
Zdravím Vás,prosím,keď podnikateľ predá nákladný automobil,do daň.priznania DPH to uvedie do riadku 3 predaj tovarov a služieb-tam uvedie základ dane, a do r.04 dph?je to takto správne?Ďakujem