zuzana29
17.07.07,09:18
dobrý deň,
môžem prihlásiť zamestnanca do SP a ZP so spiatočnou platnosťou od 09.07.2007?
Tweety
17.07.07,07:20
Je to už asi po termíne,:( ale môžeš.
zuzana29
17.07.07,07:22
aj keď sa do SP musí tri dni vopred nahlásiť dátum prijatia do PP?
Tweety
17.07.07,07:27
Nie sú to tri dni, SP určuje prihlásenie pred nástupom do práce.
zuzana29
17.07.07,07:31
no veď a keď ho chcem zamestnať od 09. a dnes je 17.? vždy som posielala mailom prihlásenie do SP 3 dni vopred a potom do 8 dní RLFO
Tweety
17.07.07,07:32
Iba chceš, čiže si ho nezamestnala 9.7.?
zuzana29
17.07.07,07:36
presne tak
Tweety
17.07.07,07:39
presne tak
Tak potom nevidím dôvod na prihlásenie k 9.7.
eop
03.09.07,12:01
Je problém pre zamestnanca keď skončil PP k 31.8.2007 a my sme ho zamestnali od 03.09.2007, pretože 1-2.9 bol víkend.
Nebudú mu tie 2 dni nejako chýbať. Nechceme, aby mal nejaký problém v budúcnosti, že má prerušené poistenie, alebo niečo. :confused:
Moc ďakujem za každú radu.
veronikasad
03.09.07,12:07
Je problém pre zamestnanca keď skončil PP k 31.8.2007 a my sme ho zamestnali od 03.09.2007, pretože 1-2.9 bol víkend.
Nebudú mu tie 2 dni nejako chýbať. Nechceme, aby mal nejaký problém v budúcnosti, že má prerušené poistenie, alebo niečo. :confused:
Moc ďakujem za každú radu.

Ak je to ešte možné, urobte mu prac.zmluvu od 1.9. Vás to nič nestojí a zamestnancovi ušetríte čas vybavovaním v zdr.poisťovni, kde sa za tieto dva dni musí prihlásiť ako samoplatiteľ.

---------
Veronika
eop
03.09.07,12:18
Ak je to ešte možné, urobte mu prac.zmluvu od 1.9. Vás to nič nestojí a zamestnancovi ušetríte čas vybavovaním v zdr.poisťovni, kde sa za tieto dva dni musí prihlásiť ako samoplatiteľ.

---------
Veronika

Moc ďakujem za rýchlu odpoveď. Asi s tým bude problém, keď som dnes ráno odmailovala na sp prihlásenie zamestnanca od 3.9.2007?
RLFO som ešte nezaniesla. Mám zaniesť RLFO s nástupom od 1.9.2007 a už nebudem mailovať nič a budem čakať, či nepríde pokuta za neskoré nahlásenie? Vôbec neviem, čo s tým. Ćo by ste spravili vy? Chcem aby to bolo čo najlepšie pre zamestnanca. Ďakujem
veronikasad
03.09.07,12:28
Moc ďakujem za rýchlu odpoveď. Asi s tým bude problém, keď som dnes ráno odmailovala na sp prihlásenie zamestnanca od 3.9.2007?
RLFO som ešte nezaniesla. Mám zaniesť RLFO s nástupom od 1.9.2007 a už nebudem mailovať nič a budem čakať, či nepríde pokuta za neskoré nahlásenie? Vôbec neviem, čo s tým. Ćo by ste spravili vy? Chcem aby to bolo čo najlepšie pre zamestnanca. Ďakujem

Myslím, že v tomto prípade to nie je na pokutu, skutočný výkon práce bol 3.9. a ty si ho nahlásila pred výkonom práce. Informuj sa na pobočke, akým spôsobom opravíš dátum, najlepšie je tam ísť osobne s razítkom, ak nie je problém vo vzdialenosti.

--------
Veronika
eop
03.09.07,12:32
Myslím, že v tomto prípade to nie je na pokutu, skutočný výkon práce bol 3.9. a ty si ho nahlásila pred výkonom práce. Informuj sa na pobočke, akým spôsobom opravíš dátum, najlepšie je tam ísť osobne s razítkom, ak nie je problém vo vzdialenosti.

--------
Veronika

Ďakujem. Horšie na tom je, že tie tlačivá prihlásenie_odhlásenie_zamestnanca sa faxujú alebo mailujú do BA a to na našej SP nikdy nevedia poradiť, keď je tam niečo zle. Nevadí. Zajtra to zanesiem s dátumom 1.9.2007 a už uvidím. Spýtam sa ich, za to nič nedám. Pekný deň
veronikasad
03.09.07,12:35
Ďakujem. Horšie na tom je, že tie tlačivá prihlásenie_odhlásenie_zamestnanca sa faxujú alebo mailujú do BA a to na našej SP nikdy nevedia poradiť, keď je tam niečo zle. Nevadí. Zajtra to zanesiem s dátumom 1.9.2007 a už uvidím. Spýtam sa ich, za to nič nedám. Pekný deň

Ak si nemeilovala priamo RLFO ale len to tlačivo zo stránky SP/neviem ako sa presne volá/, tie slúžia len ako doklad o prihlásení pre Inšpekciu práce. SP prihlasuje zamestnanca až na základe RL FO.

---------
Veronika
eop
03.09.07,12:41
Ak si nemeilovala priamo RLFO ale len to tlačivo zo stránky SP/neviem ako sa presne volá/, tie slúžia len ako doklad o prihlásení pre Inšpekciu práce. SP prihlasuje zamestnanca až na základe RL FO.

---------
Veronika

Ano, ja som mailovala iba to tlačivo "prihlásenie_odhlásenie_zamestnanca"
a nie RLFO. To tlačivo je pre inšpekciu a do 3dní by sa mal zaniesť RLFO.
Teda snáď to robím správne. Tak zajtra idem na sociálnu s RLFO, tam dám dátum nástupu 1.9.2007. A snáď to bude v pohode. Ďakujem:)
veronikasad
03.09.07,12:43
Neboj, robíš to dobre. Niektorí faxujú hneď RL FO. Tam by bol možno problém s opravou.

--------
Veronika
eop
03.09.07,12:47
Neboj, robíš to dobre. Niektorí faxujú hneď RL FO. Tam by bol možno problém s opravou.

--------
Veronika


:D :D :D Ďakujem :D :D :D
Pekný deň.
V.
ekopo
03.09.07,13:04
Na margo tejto debaty uvádzam výňatok zo zákona o sociálnom poistení, kde je táto problematika jasne uvedená. Zamestnanec bol mailom prihlásený do Sociálnej poisťovni 3.9.2007 pred nástupom do práce. V tomto prípade je potrebné do troch dní prihlásiť zamestnanca aj prostredníctvom RL. Neuvažoval by som vôbec nad 1.9.2007. Tu hrozí postih pre zamestnávateľa. Zamestnanec má ešte vždy možnosť sa prihlásiť a odhlásiť na dva dni na UP.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu 69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
veronikasad
03.09.07,13:11
ekopo, s citáciou zákona súhlasím. Ty by si na úrad práce toho zamestnanca v takomto prípade poslal? Ja by som radšej riskovala pokutu, resp. snažila sa dohodnuť s kontrolorkou SP. Pri tom neporiadku čo tam majú...

------
Veronika
ekopo
03.09.07,13:16
ekopo, s citáciou zákona súhlasím. Ty by si na úrad práce toho zamestnanca v takomto prípade poslal? Ja by som radšej riskovala pokutu, resp. snažila sa dohodnuť s kontrolorkou SP. Pri tom neporiadku čo tam majú...

------
Veronika
Tak neviem prečo si radila tak, ako si radila. Napr. príspevok č.16 ............Svoj názor som napísal v úvode môjho príspevku. (č.18)
eop
03.09.07,13:21
ekopo, s citáciou zákona súhlasím. Ty by si na úrad práce toho zamestnanca v takomto prípade poslal? Ja by som radšej riskovala pokutu, resp. snažila sa dohodnuť s kontrolorkou SP. Pri tom neporiadku čo tam majú...

------
Veronika

Ja tiež s citáciou súhlasím, len ten zamestnanec už mal túto prácu sľúbenú dávno a myslím si, že počítal s tým, že to bude od 1.9.2007. A dnes mi volal konateľ, že ho mám prihlásiť od dnes. Tak som poslala to oznámenie mailom. A potom som oznámila konateľovi, že ten zamestnanec sa bude musieť na 2dni prihlásiť ako samoplatiteľ, tak povedal, že to mám dať od 1.9.2007. To bola chyba na našej strane a nie na strane zamestnanca. My sme ho potrebovali, tak dal výpoveď v práci a nemôžem mu povedať, nech ide na up, že mu chýbajú 2 dni. Asi budem riskovať, či príde kontrola alebo nie. Ďakujem
eop
03.09.07,13:24
Tak neviem prečo si radila tak, ako si radila. Napr. príspevok č.16 ............Svoj názor som napísal v úvode môjho príspevku. (č.18)

Ja si myslím, že príspevok č. 16 bol myslený, že robím dobre to, že deň pred nástupom prihlásim mailom a do 3dní zanesiem na SP. To mala "veronikasad" pravdu. To bola otázka mimo rozoberaného problému.