stanuss
17.07.07,09:41
Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
JAJA11
17.07.07,07:44
Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.

Určite to treba potvrdiť a poslať spolu s potvrdením príjmom na SP. Zo ZP sa odhlasuje tuším až na 11. deň.
veronikasad
17.07.07,07:46
Ošetrovné je platené 10 kal. dní a dávky vypláca soc. poisťovňa. Postupuješ rovnako ako pri PN-ke nad 10 dní, teda priložíš potvrdenie o príjme a keď ti prinesie ukončenie ošetrovného, odovzdáš do SP. Ak by trvalo dlhšie ako 10 kal. dní, musíš nahlásiť do SP prerušenie na RLFO.
V ZP postupuješ tiež rovnako ako pri P-ke - do konca nasledujúceho mesiaca oznámiš zmenu platiteľa poistného.

--------
Veronika
nikulik
17.07.07,08:11
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.
veronikasad
17.07.07,08:18
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.

Podľa § 24 písm.c/ zákona o zdr.poistení - zmenu platitela poistného podĺa § 11 odst.8 /štát je platiteľom poistného za FO, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské/ treba oznámiť do konca kal. mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo ku zmene platiteľa poistného.

---------
Veronika
nikulik
17.07.07,08:40
Veronika, ja hovorim z vl.skusenosti. V dovere mi povedali do 8 dni. A vo VšZP dávaš do konca mesiaca po mesiaci v kt.došlo k zmene.
učtovníčka
17.07.07,09:04
Ako je to s ošetrovaním člena rodiny, keď je vo veku 19 rokov? Mám priateľku SZČO a jej syn má diagnózu na ktorú jej povedali že je v súčasnej dobe neliečiteľná /cievna malformácia na 2/3 ľavej časti malého mozgu/.
V nemocnici ho už nechcú, lebo nevedia čo s ním. Doma ho musí stále pozorovať a merať všetko možné. Nevie čo bude a dokedy. Ako by som jej vedela pomôcť, keď nie je možné aby bola aj v kozmetickom salóne aj doma. Ako na toto pamätajú sociálne zákony. Je to čerstvé, druhý týždeň je s ním doma a predtým 3 týždne na Kramároch. Aj tam boli cez víkendy s ním, lebo nemali personál a tak si ho strážili sami. Posteľ si museli samozrejme platiť.
Prosím poradiť odkiaľ začať.
učtovníčka
07.08.07,08:11
Nikto nemá skúsenosti aby mi poradil? Prosím...
Jana Motyčková
07.08.07,08:27
Na OČR je nárok iba 10 dní. Skús zistiť niečo o opatrovateľskom príspevku.
Katy a R
07.08.07,18:08
Ak je jeho stav vážny - píšeš, že je to neliečiteľné, môže sa obrátiť na príslušný UPSVaR a požiadať o posúdenie synovho zdravotného stavu.
Ale predtým preštudovať zákon o sociálnej pomoci (hlavne pargraf 64a – príspevok na opatrovanie, ale aj iné kompenzácie)!
Ak jeho zdravotné postihnutie bude min 50% (v prílohe zákona sú diagnózy s príslušným percentom), tak by potom mohla požiadať o príspevok na opatrovanie, alebo inú kompenzáciu – to už záleží od posudku. Samozrejme treba doložiť zdravotnú dokumentáciu.
Trvá to ale dosť dlho.

samozrejme zatiaľ aspon tú OČRku na 10 dní zo SP.
Netka
20.03.08,06:05
Ošetrovné je platené 10 kal. dní a dávky vypláca soc. poisťovňa. Postupuješ rovnako ako pri PN-ke nad 10 dní, teda priložíš potvrdenie o príjme a keď ti prinesie ukončenie ošetrovného, odovzdáš do SP. Ak by trvalo dlhšie ako 10 kal. dní, musíš nahlásiť do SP prerušenie na RLFO.
V ZP postupuješ tiež rovnako ako pri P-ke - do konca nasledujúceho mesiaca oznámiš zmenu platiteľa poistného.

--------
Veronika


Tým potvrdením o príjme myslíte Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocesnkú dávku?
katka50
20.03.08,06:18
Áno.
Dana7
03.12.08,15:08
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.


Citam tu vselico okolo OCR, ale zaujima ma aky ma vplyv na vyplacanie OCR, ak zamestnanec, ktory sa stara o choru mamu, ma iný trvalý pobyt ako ona. Samozrejme pocas choroby je nastahovany u mamy, a chodi len na nakupy, po lieky a pod. Zamestnavatel mu totiz oponuje, ze neziju v spolocnej domacnosti. Lenze mama byva uz sama, a ani jedno z deti nebyva s nou v spolocnej domacnosti.

Dakujem
JankaO
03.12.08,15:16
Citam tu vselico okolo OCR, ale zaujima ma aky ma vplyv na vyplacanie OCR, ak zamestnanec, ktory sa stara o choru mamu, ma iný trvalý pobyt ako ona. Samozrejme pocas choroby je nastahovany u mamy, a chodi len na nakupy, po lieky a pod. Zamestnavatel mu totiz oponuje, ze neziju v spolocnej domacnosti. Lenze mama byva uz sama, a ani jedno z deti nebyva s nou v spolocnej domacnosti.

Dakujem
Nárok na výplatu ošetrovného nie je limitovaný spoločnou domácnosťou.
Dana7
03.12.08,15:17
Nárok na výplatu ošetrovného nie je limitovaný spoločnou domácnosťou.


Ďakujem veľmi pekne
JDM
05.02.09,09:16
Možem sa spýtať, ako to je prípade, keď som bola na OČR s 9-roč. dcérou 2 prac. dni a mám od lekárky iba potvrdenie na kúšočku papiera, že doprovod dieťaťa nutný? Mám tiež zaniesť takéto potvrdenia do Soc. poisťovne aby mi tie 2 dni preplatili?
Ďakujem, ešte som sa v praxi s OČR nestretla.
Tweety
05.02.09,09:20
Možem sa spýtať, ako to je prípade, keď som bola na OČR s 9-roč. dcérou 2 prac. dni a mám od lekárky iba potvrdenie na kúšočku papiera, že doprovod dieťaťa nutný? Mám tiež zaniesť takéto potvrdenia do Soc. poisťovne aby mi tie 2 dni preplatili?
Ďakujem, ešte som sa v praxi s OČR nestretla.
Nie je to ošetrovné, zrejme ide o § 141 ZP- sprevádzanie dieťaťa v zdravotníckom zariadení. Je tu nárok na náhradu príjmu od zamestnáv.
kukino7
09.02.09,10:55
a vie mi niekto povedať ako je očr vlastne platená? momentálne som na 60% doma a dcéra ochorela. čo sa vyplatí viac?
dík.
Tweety
09.02.09,11:00
a vie mi niekto povedať ako je očr vlastne platená? momentálne som na 60% doma a dcéra ochorela. čo sa vyplatí viac?
dík.
Zo stránky SP
Výška dávky

ošetrovné sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
55% DVZ od 1. dňa
Heleč
12.02.09,07:36
Prosím Vás stále platí, že OČR sa na sociálku odnesie (spolu s potvrdením) a rozhodné obdobie sa preruší až po 10. dňoch?

Nemala som dlho OČR, tak či sa náhodou niečo nezmenilo.
Dík
jankasm
12.02.09,07:54
Prosím Vás stále platí, že OČR sa na sociálku odnesie (spolu s potvrdením) a rozhodné obdobie sa preruší až po 10. dňoch?

Nemala som dlho OČR, tak či sa náhodou niečo nezmenilo.
Dík

Stále platí, že OČR je platená prvých 10. dní, od 11. dňa je neplatená, a od 11. dňa sa zamesnankyni prerušuje nemocenské poistenie na SP.
Neviem čo myslíš tým prerušením rozhodného obdobia, žiadne rozhodné obdobie sa OČR neprerušuje.
Martin Mocko
12.02.09,08:13
Stále platí, že OČR je platená prvých 10. dní, od 11. dňa je neplatená, a od 11. dňa sa zamesnankyni prerušuje nemocenské poistenie na SP.
Neviem čo myslíš tým prerušením rozhodného obdobia, žiadne rozhodné obdobie sa OČR neprerušuje.

Asi tým bolo myslené, že 10dní OČR je vylúčený čas z rozhodného obdobia - presne tak, ako celý čas PNky.
brčko
12.02.09,08:20
no ak si myslela, že tým, že jej očr-ka bude trvať dlhšie ako 10dní, že si zmení rozhodujúce obdobie v prípade čerpania nem.dávok po ukončení očr-ky, tak to už neplatí. Prerušenie nem.poistenia v prípade stanovenia rozhodujúceho obdobia už sa nepovažuje za ukončenie NP a ukončenie prerušenia za nový vznik NP. vid § 54 ods. 5 zákona o sociálnom poistení.

Aj ked možno si nič nemyslela, ale si sa len nepresne vyjadrila a my tu nad tým dumáme :) :)
Heleč
12.02.09,09:42
Prepáčte, zle som sa vyjadrila.
Myslela som registračný list do soc. pois. prerušenie platenia na nemocenské či sa dáva až keď zamestanec je dlhšie ako 10 dní a hneď som už v hlave myslela nato, že aj tých 10 dní sa ukáže ako PN, v evidenčnom liste. Už som to dlho nemala a asi v tom motám...
Ak som sa teraz vyjadrila presnejšie tak sa dáva do SP registračný list s prerušením až od 11. dňa OČR a keď má menej tak sa nedáva nič (okrem OČR, potvrdenia). Ano?
Heleč
12.02.09,09:42
Ešte som zabudla na zdravotnú?
Treba to nahlásiť?
Heleč
12.02.09,10:00
Prosím, čo s tou zdravotnou?
Aňuška
12.02.09,10:49
SP: prerušuje sa od 11. dňa OČR
ZP: nahlasuje sa celá doba OČR na Oznámení zamestnávateľa..
Heleč
12.02.09,18:49
Dakujem
tajnostkárka
26.02.09,14:51
Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete
Tweety
26.02.09,15:04
Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete
OČR- správny výraz ošetrovné, nie je určené na prípady, kedy je manželka v pôrodnici.
mzdarka renca
26.02.09,15:07
Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete

Na OČR by mal manžel nárok iba vtedy, ak by si bola chorá, čo nie je tvoj prípad. Pôrod nie je choroba.

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
mzdarka renca
26.02.09,15:08
môže si zobrať dovolenku
tajnostkárka
26.02.09,16:24
Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.
mzdarka renca
26.02.09,16:40
Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.

neviem o tom, že to bolo niekedy (a kedy?) samozrejmosťou
JAJA11
26.02.09,16:57
Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.

OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo ;)
veronikasad
26.02.09,17:00
OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo ;)
Nie síce OČR-ka, ale nejaký čas mali nárok na rodičovský príspevok obidvaja rodičia - dobu poberania RP u otca si nepamätám, myslím, že to bolo jeden mesiac
Lanaj
26.02.09,17:00
OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo ;)

A ešte v prípade, keby manželka mala zdravotné problémy- ochorela by, mohol by si manžel vziať OČR na manželku.
Lubica3
26.02.09,17:29
Viete mi prosím poradiť, síce som pôvodne zadala otázku v téme "Olymp", ale vidím, že to nie je problém softwaru. Má nárok na dávky zo SoP za 10 dní OČR zamestnankyňa, ak minulý rok bola 174 dní na rodičovskej a potom 192 dní už pracovala. Teraz má OČR od 2.2.09. Nedostane nič, ak nebola poistená v rozhodujúcom období 270 dní? Vopred vďaka.
veronikasad
26.02.09,17:32
Viete mi prosím poradiť, síce som pôvodne zadala otázku v téme "Olymp", ale vidím, že to nie je problém softwaru. Má nárok na dávky zo SoP za 10 dní OČR zamestnankyňa, ak minulý rok bola 174 dní na rodičovskej a potom 192 dní už pracovala. Teraz má OČR od 2.2.09. Nedostane nič, ak nebola poistená v rozhodujúcom období 270 dní? Vopred vďaka.
Nem. poistenie po dobu 270 dní v posledných dvoch rokoch sa sleduje len v prípade nároku na materskú dovolenku. Nárok na ošetrovné jej vznikol - platí SP max. 10 kal. dní.
L-M
01.04.09,07:49
Viete mi prosím poradiť. Mám OČR od 24-30.3.2009.
Minulý rok do augusta 2008 som bola ešte na RD. Od septembra som sa zamestnala, ale u iného zamestnávateľa. V potvrdení na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku v bode 5.- je či zamestnanec čerpal v RO - RD...atď.
Chcela by som sa opýtať či RO je pre mňa ibe 9-12/2008, kedy som bola zamestnaná u nového zamestnávateľa. Dajak v tom začínam mať chaos. Netreba tam vypisovať nič?
Napr., teraz v tých nových tlačivách už nie je kolonka na vypisovanie kedy bol zam. OČR, PN. A pani zo SP mi povedala , že to tam mám radšej napísať- aby vedeli správne určiť VZ na nem. dávku.
Bola by som Vám veľmi vďačná, dosť súrne by som to potrebovala.
Ďakujem
katka50
01.04.09,07:51
Viete mi prosím poradiť. Mám OČR od 24-30.3.2009.
Minulý rok do augusta 2008 som bola ešte na RD. Od septembra som sa zamestnala, ale u iného zamestnávateľa. V potvrdení na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku v bode 5.- je či zamestnanec čerpal v RO - RD...atď.
Chcela by som sa opýtať či RO je pre mňa ibe 9-12/2008, kedy som bola zamestnaná u nového zamestnávateľa. ÁnoDajak v tom začínam mať chaos. Netreba tam vypisovať nič?
Napr., teraz v tých nových tlačivách už nie je kolonka na vypisovanie kedy bol zam. OČR, PN. A pani zo SP mi povedala , že to tam mám radšej napísať- aby vedeli správne určiť VZ na nem. dávku.
Bola by som Vám veľmi vďačná, dosť súrne by som to potrebovala.
Ďakujem
Odpoveď v texte.
Farks
01.04.09,07:52
V prípade, že si už u nového zamestnávateľa a RD si čerpala u predošlého zamestnávateľa, tak tam nepíš nič o čerpaní RD.

To sú všetko informácie, ktoré súviseli len s aktuálnym zamestnaním.
vema
18.06.09,14:34
Zamestnanec mi doniesol žiadosť o ošetrovné, už som roky nemala OČR, len sa spýtam, keď má uvedené od 15.06.2009 a druhý lístok do 17.06.2009 sú to 3 dni? Do 17,06,2009 je včetne? Ďakujem.
katka50
18.06.09,15:11
Zamestnanec mi doniesol žiadosť o ošetrovné, už som roky nemala OČR, len sa spýtam, keď má uvedené od 15.06.2009 a druhý lístok do 17.06.2009 sú to 3 dni? Do 17,06,2009 je včetne? Ďakujem.
Áno. OČR platí Soc. poisťovňa.
L-M
13.11.09,11:00
Pekný deň potrebovala by som súrne poradiť.

Ako je to s ukončením OČR v prip.zamestnania aj z DNP, ak nastúpim do zamestnania teraz v pondelok a nepracujem cez víkend.
Ukončuje sa to piatkom? Ja už som si to dala ukončiť dneškom-teda v piatok.
Je to tak správne?
So synom bude ešte aj budúci týždeň doma manžel-má dovolenku- doktorka povedala, že by nebolo dobré, keby išiel ešte do škôlky.
Predpokladám, že na oboch OČR má byť dátum ukončenia rovnaký- aj zo zamestnania aj z DNP- albo nie?
Viem, že pri PN to bolo tak, že keď sa nepracujú víkendy, tak sa ukončuje v piatok.
Mám v tom už zmätok.
OČR je od 6.11.09- takže 15.11.2009- v nedeľu by bolo 10- kal. dní.

Vopred veľmi pekne ďakujem za každú radu.
L-M
13.11.09,11:26
prosím,poradíte?????
veronikasad
13.11.09,11:29
L-M, ošetrovné sa vypláca za kal. dni, teda aj za SO,NE. Aký dátum ukončenia napísala ošetrujúca lekárka ?
L-M
13.11.09,11:32
L-M, ošetrovné sa vypláca za kal. dni, teda aj za SO,NE. Aký dátum ukončenia napísala ošetrujúca lekárka ?
Ja som telefonicky povedala, že od pondelka pôjdem do práce, tak, že v piatok- dnešný napísala oš.lekárka- dá sa stým myslíš ešte niečo urobiť?
veronikasad
13.11.09,11:34
Ja som telefonicky povedala, že od pondelka pôjdem do práce, tak, že v piatok- dnešný napísala oš.lekárka- dá sa stým myslíš ešte niečo urobiť?
Dátum môže opraviť len ošetrujúca lekárka. Ak ochorenie dieťaťa ešte trvá, mohla si mať zaplatenú aj So,Ne
L-M
13.11.09,11:39
Dátum môže opraviť len ošetrujúca lekárka. Ak ochorenie dieťaťa ešte trvá, mohla si mať zaplatenú aj So,Ne
Ďakujem veľmi pekne,veď to, že ešte trvá, len ja už musím ísť do práce- tak s ním bude ocko.
Skúsim ju v pondelok poprosiť,dúfam, že s tým nebude problém- inak aj tá trojka nevyzerá úplne ako trojka, tak to snáď pôjde.
A v sociálke nebudú mať problém, keby to bolo opravované oš. lekárkou?
Dajak som to celé poplietla.
veronikasad
13.11.09,11:46
Ďakujem veľmi pekne,veď to, že ešte trvá, len ja už musím ísť do práce- tak s ním bude ocko.
Skúsim ju v pondelok poprosiť,dúfam, že s tým nebude problém- inak aj tá trojka nevyzerá úplne ako trojka, tak to snáď pôjde.
A v sociálke nebudú mať problém, keby to bolo opravované oš. lekárkou?
Dajak som to celé poplietla.
"prepisovať" dátum nedoporučujem - treba to opraviť "účtovne" s podpisom lekára
L-M
13.11.09,11:49
"prepisovať" dátum nedoporučujem - treba to opraviť "účtovne" s podpisom lekára
To myslíš ako?
Vedľa toho napísať dátum 15.11.2009 a hviezdičku a dole hviezdičku a opravila pečiatka a podpis lekára?
veronikasad
13.11.09,11:50
To myslíš ako?
Vedľa toho napísať dátum 15.11.2009 a hviezdičku a dole hviezdičku a opravila pečiatka a podpis lekára?
presne tak
L-M
13.11.09,11:59
presne tak
Ďakujem veľmi pekne,
nerada také veci vybavujem, ale keď ten synátor je stále chorý a mi to všelijak plátame- veď aj preto som sa DNP.
Ešte raz veľké ďakujem- za rady
blondy
02.12.09,06:24
Mám zamestnankyňu ktorá bola na Očr s dcérou od 19.11. do 30.11. (12kalendárnych dní) za 29-30.11. nahlasujem prerušenie poistného na SP. to mi je jasné, a teraz mám pred sebou jej ďaľšiu očr so synom od 1.12.2009. Keďže mala prerušenie poistného, na potvrdenie budem uvádzať pravdepodobný DVZ?
Jana Motyčková
02.12.09,18:23
Nie, už sa po prerušení poistenia nepočíta pravdepodobný DVZ. Na potvrdenie uvdieš údaje z minulého roku.
informatik
07.12.09,12:21
Viete mi poradiť,ako vypísať tlačivo "žiadosť o ošetrovné" II.diel. Časť, ktorú vyplňuje zamestnávateľ : zamestnanec mal v období prvých 10dní potreby ošetrovania VZ na platenie poistného na nemoc.poistenie v dňoch........ Ak má niekto OČR napr.od 7.-8.12., tak tam napíšem 7.12.-8.12.? Alebo vlastne kedy danú časť vypisujem?
informatik
07.12.09,12:43
Odpoveď na moju otázku som si medzitým zistila z inej porady.TAkže,ak počas OČR zamestnanec nepracuje inde, nemá vlastne žiadny VZ, takže danú kolonku jednoducho vyškrtnem :-)
L-M
27.08.10,07:58
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ak bude kamarátka zamestnáná na TPP, ale len na 2 dni v týždni - môže byť na OČR aj keď by to zrovna neboli tie dni, ktoré by mala byť v práci? Veď nikdy nebude vedieť ako rýchlo deťúrence vyzdravejú.
Chce si platiť ešte aj DNP, keďže jej VZ bude z práce veľmi nízky a detičky bývajú často choré.

Vopred ďakujem za radu
Jana Motyčková
27.08.10,13:32
Môže byť na OČR, aj keby to bolo medzi dňami, kedy robí.
L-M
03.09.10,06:25
Môže byť na OČR, aj keby to bolo medzi dňami, kedy robí.
Ďakujem
silvia
06.09.10,10:59
Pri OČR v trvaní 12 dní - nahlasujem prerušenie 2 dni na soc.poisťovňu a na zdravotnú oznámim do konca nasledujúceho mesiaca trvanie očr celých 12 dní, kód 1O ?
Vďaka!
Tamila
06.09.10,11:05
Pri OČR v trvaní 12 dní - nahlasujem prerušenie 2 dni na soc.poisťovňu a na zdravotnú oznámim do konca nasledujúceho mesiaca trvanie očr celých 12 dní, kód 1O ?
Vďaka!
Áno.
L-M
23.09.10,04:32
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
ivka70
23.09.10,04:57
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne

OČR je osetrovanie clena rodiny, osetrovat mozes aj dospeleho - napr. manzela, rodica, pokial je osetrovanie nutne.

Kedze v zakone je a :
Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

naozaj plati, ze moze ist o zdrave dieta, ktore ma napr. v skolke karantenu.
Zdrave 11 rocne dieta uz pri karantene v skole nema narok na rodica s OCR :).
katka50
23.09.10,05:01
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
To ohraničenie vekom 10 rokov platí len pre bod b, písm. 1 § 39 Zákona 461/2003
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
Katy a R
23.09.10,05:04
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
áno
.. ošetrovanie chorého člena rodiny - žiadna hranica veku
.. ak zdravé dieťa nemôžeš dať do zariadenia (karanténa) ... tam je hranica desať rokov
L-M
23.09.10,05:27
Dakujem Vám veľmi pekne všetkým, ste super :):):)
JanaJB
24.09.10,12:07
Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.
ivka70
24.09.10,12:22
Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.

Opatovny narok nevznika len pri tej istej diagnoze.
Co sa mi v tomto pripade nepozdava. Urcite by so msa odvolala, mozno tam lekar napisal to iste, tak si myslia, ze je to pokracovanie tej istej choroby.
veronikasad
24.09.10,12:31
Opatovny narok nevznika len pri tej istej diagnoze.
Co sa mi v tomto pripade nepozdava. Urcite by so msa odvolala, mozno tam lekar napisal to iste, tak si myslia, ze je to pokracovanie tej istej choroby.
Ivka, opätovný nárok nevzniká len pri prerušení ošetrovania (ak ochorenie trvá naďalej a je vystavená nová Žiadosť o ošetrovné). V tomto prípade, aj keď ide o tú istú diagnozu, posudkový lekár nepostupoval správne - treba sa voči rozhodnutiu SP odvolať.
ivka70
24.09.10,12:34
veronikasad, tak som to myslela :)
Katy a R
24.09.10,13:28
Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.
Daj vedieť, ako si dopadla .....
ja mám taký dojem, že jednoducho zamietajú (skúšajú - aj keď nie je dôvod)... ak sa nik neodvolá, tak im to prejde ... a ak sa odvolá - tak vyplatia potom.
JanaJB
24.09.10,19:18
Ďakujem Vám za vyjadrenie. Z dôvodu že ešte neprišlo rozhodnutie o priznaní resp. nepriznaní ošetrovného, informovala som sa priamo na Soc.poisťovni a bolo mi oznámené, že sa skúmala diagnóza dieťaťa, nakoľko boli obe OČR v jednom mesiaci (dva dni na začiatku augusta a po troch týždňoch druhá OČR). Vraj lekár mal napísať diagnózu priamo na tlačivo OČR, kde ani nie je žiadna kolónka pre takúto informáciu. Ak by prvá OČR skončila 31.7. a druhá OČR začala 2.8. tak by nič neskúmali, lebo sú to dva rôzne mesiace. Takto som to pochopila z telefonického rozhovoru. Chcela som vedieť podľa akého § postupujú, pretože to nemá logiku.
V tomto konkrétnom prípade bolo ošetrovné priznané (informácia pracovníčky SP), nakoľko sa jednalo o dve rôzne diagnózy, ale bude vyplatené o mesiac neskôr.
Jana Motyčková
27.09.10,07:11
Podľa žiadneho.
janaGT
04.10.10,09:53
len si chcem pre istotu overiť nasl. situáciu:
manžel je dobrovoľne nezamestnaný, zároveň na ID, platí si DNP od 12/09 a DPv nezam. od mája 10.
Od 28.9. - 7.10. je na OČR s dcérou.
Platby budú:
mesačná platba DNP 19,80
za september bude 19,80 / 30 x 27 je 17,82 platba 17.80
za október bude 19,80 / 31 x 24 je 15,32 platba bude 15,3O
mesačná platba DPvNZ 40,-
za september 40 / 30 x 27 je 35,99 čiže 35,90
október 40 / 31 x 24 je 30,96 čiže 30,90
Dúfam, že to je správne :)
veronikasad
04.10.10,10:04
Janka, kráti sa aj Dobrovolné poistenie v nezamestnanosti počas PN, resp. OČR ? Nie som si istá ...
janaGT
04.10.10,10:17
asi áno, našla som nasledovné:
§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.
veronikasad
04.10.10,10:20
Osobne by som radšej zaplatila PvN za celý mesiac a žiadala o vrátenie preplatku, lebo ak ti náhodou vznikne aj nejaký malý nedoplatok, ktorý nebudeš mať uhradený do konca mesiaca, tento mesiac sa do dobr.poist. v nezamestnanosti nepočíta.
Katy a R
04.10.10,15:44
Určite sa neplatí PvN počas poberania nemocenskej dávky - ako si aj citovala:) (ošetrovného).
Len by som chcela upozorniť na skutočnosť, že poistné v nezamestnanosti treba uhrádzať v termíne splatnosti - ináč je na draka (nepočíta sa ten mesiac - ak sa opozdí). pri nemocenskom poistení to nie je také prísne - môže zaplatiť aj do konca mesiaca, v ktorom je splatné ;)
Jana Motyčková
05.10.10,05:49
Len drobnosť - kráti sa vymeriavací základ, nie poistné - zaokrúhľovaním by mohlo dôjsť chybe. Neviem aký je mesačný VZ, alikvotna časť za zaokrúhli na eurocenty nahor.
janaGT
05.10.10,06:03
Len drobnosť - kráti sa vymeriavací základ, nie poistné - zaokrúhľovaním by mohlo dôjsť chybe. Neviem aký je mesačný VZ, alikvotna časť za zaokrúhli na eurocenty nahor.

VZ na DNp je 450,-
VZ na DPvNZ je 2 000,-
Jana Motyčková
05.10.10,06:16
Ešte pre úplnosť doplním, vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
T.j. 450/30 = 15, za 27 dní 405, poistné 17,82, zaokr. 17,80
450/31 = 14,516.., zaokr. 14,52, za 24 dní 348,48, poistné 15,33, zaokr. 15,30

2000/30 = 66,6666..., zaokr. 66,67, za 27 dní 1800,09, poistné 36,0018, zaokr. 36. (Ale to máš asi nepresnú kalkulačku, že ti vyšlo 35,99, treba si dať na to pozor - ak máš 9 až do konca displeja, zaokrúhľuj na celé, aj keby si inak mala nadol)
2000/31 = 64,516.., zaokr. 64,52, za 24 dní 1548,48, poistné 30,9696m, zaokr. 30,90
laborcode
04.12.10,10:54
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na dlasiu OCR, ked predosla mi koncila 2.12.2010 a syn stale nie je dolieceny, v pondelok mame ist na kontrolu, ak sa stav cez vikend nezlepsi. Mam doktorku ziadat o dalsiu OCR, ci nie? OCR cerpam z DNP. Dakujem.
rodina1
04.12.10,13:16
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na dlasiu OCR, ked predosla mi koncila 2.12.2010 a syn stale nie je dolieceny, v pondelok mame ist na kontrolu, ak sa stav cez vikend nezlepsi. Mam doktorku ziadat o dalsiu OCR, ci nie? OCR cerpam z DNP. Dakujem.
Ak je potrebné doliečiť syna, nech ti v pondelok vypíše lekárka novú OČR. OČR sa platí len 10 dní a nikde v zákone nie je napísané, že v mesiaci môžeš mať len jednu OČR-ku.
laborcode
05.12.10,13:00
Dakujem za rychlu odpoved, prosim, neviete mi este poradit, ci treba OCR nahlasovat na UPSVAR pocas poberania zvyseneho RP? Pisala saom aj na ustredie UPSVAR, ale zatial nemam ziadnu odpoved.
veronikasad
05.12.10,16:26
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na dlasiu OCR, ked predosla mi koncila 2.12.2010 a syn stale nie je dolieceny, v pondelok mame ist na kontrolu, ak sa stav cez vikend nezlepsi. Mam doktorku ziadat o dalsiu OCR, ci nie? OCR cerpam z DNP. Dakujem.
Pokial sa jedná o to isté dieťa a tú istú diagnozu, SP ti ďalšie ošetrovné nepreplatí (overí si to u ošetrujúceho lekára).
zuzka3110
10.12.10,09:00
Prosím Vás, podľa nového zákona od r. 2011 bude treba byť DNP 270 dní (v posledných 2 rokoch), aby vznikol nárok na OČR z tohto DNP.

Ako je to v prípade, keď som bola od 3/2005 - 09/2010 na dvoch MD+RD. V septembri som čerpala dovolenku, dostala výpoveď...
Nemám nárok na OČR? ak by mi dieťa ochorelo, keďže som nezamestnaná? Iba ak by som bola DNP?

ďakujem
Jana Motyčková
10.12.10,14:20
DOba MD a RD sa počíta do doby poistenia pre získanie 270 dní. Ak sa dobrovoĽne poistíš, nárok na ošetrovné budeš mať (zatiaľ z minima).
25252
10.12.10,17:51
[QUOTE=zuzka3110;1586690]Prosím Vás, podľa nového zákona od r. 2011 bude treba byť DNP 270 dní (v posledných 2 rokoch), aby vznikol nárok na OČR z tohto DNP.

Ja som sa tiež dočítala, že od 1.1.2011 už je potrebné byť 270 dní nem. poistení, aby si mala nárok na očr.
janaGT
21.12.10,09:34
Žiadosť o ošetrovné - II. diel Potvrdenie o skončení potreby ošetrovania -
čo treba vpísať úplne naspodu Potvrdenie zamestnávateľa:
zamestnanec nastúpil dňa ... - to mi je jasné :)
Zamestnanec mal v období prvých desť dní potreby ošetrovania vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dňoch ... - čo tam treba?
veronikasad
21.12.10,09:36
Žiadosť o ošetrovné - II. diel Potvrdenie o skončení potreby ošetrovania -
čo treba vpísať úplne naspodu Potvrdenie zamestnávateľa:
zamestnanec nastúpil dňa ... - to mi je jasné :)
Zamestnanec mal v období prvých desť dní potreby ošetrovania vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dňoch ... - čo tam treba?
Janka, nepíšeš nič, prikladáš Potvrdenie o príjme - ako pri PN-ke.
janaGT
21.12.10,10:04
Janka, nepíšeš nič, prikladáš Potvrdenie o príjme - ako pri PN-ke.

áno, to viem, potvrdenie som priložila pri začiatku očr, len neviem pri tom ukončení, načo to tam píšu ...
veronikasad
21.12.10,10:05
áno, to viem, potvrdenie som priložila pri začiatku očr, len neviem pri tom ukončení, načo to tam píšu ...
Netuším - nikdy som to nevyplňovala - SP nič nereklamovala ...
viktora
26.12.10,20:03
ahojte, chcela by som sa poradiť, čo by bolo pre mna vyhodne.platim si dnp cely rok 2010 z max.vz-využívala som ho na očr , no od začiatku novembra som zamestnana a nestihla som si zmenit dnp-aby som si nič nepokazila-momentalne si platim max.vz-a chcem vediet ci si ho mam znižiť ako rozdiel medzi mojou hrubou mzdou-ak som to dobre pochopila-v buducnosti by som chcela dnp využiť pri dalsej materskej-ak sa vydarí..")..a moja druha otazka je-kedze som zamestnana kratko-som este v skusobnej dobe,nerada by som zamestnávatela otravovala hned očerkami-ale maly je uz dlhsie chorý-pracujem tak ze mam občas 2-3dni za sebou volno-moja otazka teda znie-mohla by som si očerku uplatniť len z dnp na tie tri dni ked mam volno-takže by o tom nemusel byť informovaný ani môj zamestnávatel? dakujem vam vopred
janaGT
25.01.11,05:47
poprosila by som poradiť v nasledujúcej veci:
zamestnankyňa v hlavnom PP od r.2002- trvá,
má od 24.1.2011 vystavenú OČR na dieťa. Aké obdobie bude VZ pre účely potvrdenia na sociálnu poisťovňu? celý rok 2010?
Tamila
25.01.11,07:46
poprosila by som poradiť v nasledujúcej veci:
zamestnankyňa v hlavnom PP od r.2002- trvá,
má od 24.1.2011 vystavenú OČR na dieťa. Aké obdobie bude VZ pre účely potvrdenia na sociálnu poisťovňu? celý rok 2010?
Áno, celý rok 2010
janaGT
25.01.11,10:31
ďakujem
janaGT
25.01.11,10:32
ešte jedna otázka ohľadom očr:
môže si zobrať očr svokra na svoju nevestu, ktorá je na materskej dovolenke s dvojičkami a zostane chorá? Žijú v spoločnej domácnosti, majú rovnaký trvalý pobyt.
Katy a R
25.01.11,11:20
janaGT
25.01.11,16:50
ďakujem
Farks
10.05.12,09:01
Dobrý deň.

Potrebujem sa spýtať,mám zamestnanca,ktorý mal očr od 16.04.2012 do 26.4.2012... t.j. 11 dní.

DO SP som urobila na jeden deň prerušenie, ale neviem čo so ZP? Poradíte mi niekto? Ďakujem
veronikasad
10.05.12,09:03
Dobrý deň.

Potrebujem sa spýtať,mám zamestnanca,ktorý mal očr od 16.04.2012 do 26.4.2012... t.j. 11 dní.

DO SP som urobila na jeden deň prerušenie, ale neviem čo so ZP? Poradíte mi niekto? Ďakujem
v zdr.poisťovni si musí zamestnanec za 11. deň zaplatiť poistné ako samoplatitel. Neide len o zle vystavenú OČR-ku ? 26.4. zamestnanec nebol v práci ?

viď príspevok od p.Motyčkovej
Jana Motyčková
10.05.12,10:01
Nesúhlasím, ako samoplatiteľ sa do ZP nehlási. Zamestnávateľ do ZP sa nahlási začiatok 1O 16.4. a koniec 1O 26.4.. Aj počas neplatenej OČR je poistencom štátu.
evuš
10.05.12,10:43
Nesúhlasím, ako samoplatiteľ sa do ZP nehlási. Zamestnávateľ do ZP sa nahlási začiatok 1O 16.4. a koniec 1O 26.4.. Aj počas neplatenej OČR je poistencom štátu.

..a ak sa jedná o PN zamestnanca, tak do ZP zamestnávateľ nahlási začiatok PN 1O 26.4. a 1O koniec 26.4., však ?
VERONIKA6
10.05.12,10:57
..a ak sa jedná o PN zamestnanca, tak do ZP zamestnávateľ nahlási začiatok PN 1O 26.4. a 1O koniec 26.4., však ?
Áno, správne.
day
13.03.13,05:29
moze si zamestnanec uplatnit OCR na syna s ktorym nezije v spolocnej domacnosti?
Mila123
13.03.13,06:19
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné


(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné, ak vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v odseku 1 písm. a) alebopotreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v odseku 1 písm. b) a v posledných dvoch rokoch pred vznikom tejto potreby bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
veronikasad
13.03.13,07:24
moze si zamestnanec uplatnit OCR na syna s ktorym nezije v spolocnej domacnosti?
Bude sa o syna počas choroby riadne celodenne starať ?
day
13.03.13,16:34
Tak to neviem

Dakujem za pomoc
raya1
23.05.14,02:46
Zamestnankyňa je od 20.5. na OČR - predpokladá dlhšiu dobu. Zamestnávateľ potvrdí a odovzdá do SP, príp. aký je postup?
Ďakujem !
veronikasad
23.05.14,05:46
Zamestnankyňa je od 20.5. na OČR - predpokladá dlhšiu dobu. Zamestnávateľ potvrdí a odovzdá do SP, príp. aký je postup?
Ďakujem !
Rovnaký ako pri PN-ke, len ošetrovné prepláca SP od 1. dňa. Ak OČR bude trvať viac ako 10 kal.dní, od 11.dňa nahlásiš v SP prerušenie poistenia.