Iveta
10.02.05,16:37
Pozemok bol predaný v r. 2004 - daň z prevodu nehnuteľnosti je zaplatená.
Podlieha príjem z predaja pozemku dani z príjmu podľa § 8 ods. 1 písm. b.?
Ide o dôchodcov, ktorí okrem dôchodku mali príjem len z predaja tohto pozemku – bude treba podať DP FO „B”?
babenko1
10.02.05,16:14
Pozrela si si §9 - príjmy oslobodené od dane? myslím ods. 1 písm.b/ tam je lehota po uplynutí 5 rokoch od nadobudnutia
olga88
10.02.05,17:16
Prijem je oslobodeny-dan nulova
Iveta
10.02.05,20:45
Ďakujem, ste zlatučké.
Myslela som si to, ale bola som z druhej strany toľko presviedčaná, že som sama zapochybovala. Už sa teším, ako ich „sfúknem”, pretože im to povedal XY (ktorý o dani z príjmu podľa mňa nemá ani potuchy) a nedali sa presvedčiť, že to nie pravda.
jeso
14.02.05,16:53
a ako to je , ak pozemok občan kúpi v roku 2003 a predá v roku 2004-to by nemalo byť oslobodené ...
ide o manželov, z ktorých je jeden SZČO a druhý §5-ale predali to ako občania spolu , stačí ak jeden z nich podá DP ?
jeso
14.02.05,18:24
haló...skúste niekto reagovať
Ďakujem
Nike
14.02.05,19:08
a ako to je , ak pozemok občan kúpi v roku 2003 a predá v roku 2004-to by nemalo byť oslobodené ...
ide o manželov, z ktorých je jeden SZČO a druhý §5-ale predali to ako občania spolu , stačí ak jeden z nich podá DP ?Keď si prečítaš §9/1b tento príjem nie je oslobodený. Podľa mňa nestačí jedno DP. Otázka je či ho SZČO nemala v majetku?
príjem oslobodený:
§ 9 ods.1 b) z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich
rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia

z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť

zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov,

ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom

predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od

jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného

majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená

až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia

z obchodného majetku; dňom vyradenia majetku

z obchodného majetku daňovníka sa rozumie

deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok

v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6

ods. 11,
jeso
14.02.05,20:27
pozemok nebol v majetku firmy
jeso
14.02.05,20:41
[QUOTE=Nike]Keď si prečítaš §9/1b tento príjem nie je oslobodený. Podľa mňa nestačí jedno DP. Otázka je či ho SZČO nemala v majetku?
.................................................. ..............................................
Nike ....prečo nestačí jedno DP ?Sú manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve. Zdania príjem z predaja pozemku -aj ked len jeden-ved sa zdaní celá suma :
draik
14.02.05,22:03
Ak sa manželia dohodnú, tak môže celý príjem priznať aj jeden z manželov - viď §4 ods.8 zakona o dani z prijmu