Nesi
17.07.07,11:25
Keď príjmem platbu v hotovosti za službu, pri ktorej nie je potrebné používať ERP a vypíšem klientovi príjmový pokladničný doklad, musím mu k tomu dať aj faktúru?
Zita5
17.07.07,09:33
Keď príjmem platbu v hotovosti za službu, pri ktorej nie je potrebné používať ERP a vypíšem klientovi príjmový pokladničný doklad, musím mu k tomu dať aj faktúru?

Ak vystavujete faktúru 1x ide odberateľovi a 1x zostáva u dodávateľa . Pokiaľ pošlete fa poštou , alebo fa ododvzdáte odberateľovi osobne na proti podpis a k úhrade príde o pár dní neskôr , tak už mu odovzdáte pri platbe v hotovosti len samotný PPD . Ale , ak vystavujete fa a súčasne prebieha aj platba pohľadávky v hotovosti , tak samozrejme ,že odberateľovi dáte dodací list a faktúru , alebo len faktúru v každom prípade s príjmovým pokladničným dokladom .



P.S.Dopĺňam........ak prečítam ešte raz otázku , tak si ju môže každý vysvetlovať po svojom , bolo by však vhodné dopísať o akú službu sa jedná .
Nesi
19.07.07,07:12
Keby sa jednalo napr. o službu výcvik psa. Vycvičím niekomu psa, majiteľ si vycvičeného psa prevezme a za službu mi v hotovosti zaplatí. Musím mu dať aj faktúru, alebo stačí príjmový pokladničný doklad?
misomiso
19.07.07,07:22
A necvicis nahodou aj deti a manzelky???
Orsz
19.07.07,07:52
Keby sa jednalo napr. o službu výcvik psa. Vycvičím niekomu psa, majiteľ si vycvičeného psa prevezme a za službu mi v hotovosti zaplatí. Musím mu dať aj faktúru, alebo stačí príjmový pokladničný doklad?

Pravdupovediac stretla som sa veľa krát, že niektorí vystavujú len PPD, a keď si pýtam dodací list alebo faktúru, tak sa na mňa vydesene pozerajú, čo to chcem, že to nikto nepýta, že každému stačí PPD - tak asi veľa ľudí účtuje len PPD. V tomto prípade by som ho akceptovala len vtedy ak dodávateľ nie je platca DPH, a nejde o vysokú sumu za tovar, atď, ale len o nejaký poplatok, ktorý je stanovený cenníkom (napr.živnostníci, ktorý čistia výčapné zariadenia po reštauráciách, majú poplatok 300,-Sk za jedno zariadenie - a dávajú niektorí len PPD, niektorí majú RP). V prípade vycvičenia psa by som bola za to, aby faktúra bola, pretože to môže byť špecifické, a ceny rozdielne. Preto musí byť podklad dodací list - ak má všetky náležitosti podľa dane z príjmu ako faktúra, alebo skrátka faktúra.
Johanka
19.07.07,08:08
Povinnosť vystavovať faktúry majú platitelia DPH.
Dôležité je, aby PPD obsahoval všetky náležitosti účtovného dokladu a aby ho ( bez predošlej faktúry, ktorou by vnikla pohľadávka) nevystavoval daňovník, ktorý má povinnosť evidovať tržby cez ERP.
Ostatné argumenty sú iba o " štábnej kultúre " :) .

Z praxe:
Notár, platiteľ DPH , za svoje služby pri platbe v hotovosti vystavuje PPD, na ktorom je v záhlaví uvedené slovo FAKTÚRA ....
iveta22
19.07.07,08:11
Povinnosť vystaviť faktúru je uložená len v zákone o DPH, a to len platiteľom DPH pri dodávkach pre zdaniteľnú osobu /t.j. vykonávajúcu ekonomickú činnosť/ a PO, ktorá je je zdaniteľnou osobou s výnimkou predaja cez ERP do 50 tis. Sk, kedy doklad z ERP nahrádza faktúru. Okrem toho je v uvedenom zákone i všetkým osobám /t.j. aj nepodnikateľom/ predávajúcim nové vozidlá uložená povinnosť vystaviť faktúru.
Nesi
19.07.07,13:49
Ďakujem za vysvetlenie. Takže ak nie som platca DPH, tak faktúru nemusím vystaviť. Ešte ma napadla otázka: Keď poskytujem služby, pri ktorých je povinnosť používať ERP a aj služby, pri ktorých to povinné nie je, môžem to robiť tak, že pri platbe za služby, pri ktorých je povinné používať ERP, dám klientovi doklad o zaplatení z ERP a pri platbe za služby, pri ktorých nie je povinné používať ERP, mu vypíšem príjmový pokladničný doklad? Alebo akonáhle mám ERP, musím už vždy dávať doklad o zaplatení z ERP /aj za služby, pri ktorých používanie ERP nie je povinné/? Misomiso, manželky a deti necvičím, ale teba by som mohla, chceš?
Aljok
19.07.07,13:52
mimotemy
Misomiso, manželky a deti necvičím, ale teba by som mohla, chceš?
:D:D:D:D:D:D:D:DNesi, si dobrá....
Johanka
19.07.07,13:57
Misomiso, manželky a deti necvičím, ale teba by som mohla, chceš?
mimotemy :D :D :D my doma hovoríme - aký opýtaj ,taký odpovedaj :--- .
007gituska
19.07.07,14:58
podľa zákona o účtovníctve je povinnosť viesť účtovníctvo preukázateľne tak, aby verne zobrazovalo skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom.
aj príjem je potrebné preukázať, t.j. doložiť. najvhodnejšie je vyhotoviť faktúru, v ktorej bude jasne definované aká služba bola poskytnutá.

pri niektorých živnostiach, napr. obuvník, kde nie je povinnosť mať RP /len ak opravuje obuv. ak predáva ešte šnúrky, tak RP musí mať a potom všetky príjmy registruje v RP/ príjem preukazuje iným spôsobom. napr. má priepisovú knihu zákazok a cenník za služby. v knihe zaznamená komu čo opravuje a podľa cenníka určí cenu. ústrižok z priepisovej knihy /originál/ dá zákazníkovi a priepis zostáva ako pevný očíslovaný list v priepisovej knihe zákazok. týmto spôsobom preukázal príjem.
misomiso
19.07.07,17:52
Misomiso, manželky a deti necvičím, ale teba by som mohla, chceš

A co by si ma vedela naucit?
evina
20.07.07,14:12
O pojme "faktúra" sme už na Porade veľakrát hovorili /samozrejme neviem teraz presne niektoré veci nájsť/. Rozoberali sme to veľakrát i z tej strany, že tomuto slovu sa pripisuje čarovná moc a veľa z nás trvá na vyhotovení práve len "faktúry" na zdokladovanie obsahu účtovného prípadu ako jediného správneho dokladu - nedotýkam sa teraz problematiky z hľadiska DPH. Súhlasím plne s príspevkom od Johanky, že ktorýkoľvek účtovný doklad, ktorý bude obsahovať všetky náležitosti, ktoré požaduje zákon o účtovníctve a preukazateľne sa ním dokazuje príjem je správnym účtovným dokladom.

Čo sa týka služby "výcviku psa" - nepodliehajúcej povinnosti viesť tržby na ERP - plne postačuje vypísanie PPD, ktorý je takým istým účtovným dokladom ako faktúra, ak obsahuje všetky povinné náležitosti.


Pozrite si napr. toto:
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=7&id=32&Itemid=62
bepo
20.07.07,14:18
Najznámejším PPD bez faktúry boli PPD na 20korunáčky u lekára za ministrovania Zajaca takže faktúra ako taká nie je potrebná.
Uľa
26.07.07,09:17
Ja poprosím o radu v prípade krajčírky (FO, JÚ, neplatca DPH), ktorá šije pre "obyčajných" ľudí. Napr. opravuje zipsy, skracuje nohavice alebo ušije sukňu.... Musí vystavovať faktúry alebo stačí keď dá svojim zákazníkom PPD? Ďakujem
Aljok
26.07.07,09:24
Stačí PPD.
Anja111
26.07.07,09:25
Ja poprosím o radu v prípade krajčírky (FO, JÚ, neplatca DPH), ktorá šije pre "obyčajných" ľudí. Napr. opravuje zipsy, skracuje nohavice alebo ušije sukňu.... Musí vystavovať faktúry alebo stačí keď dá svojim zákazníkom PPD? Ďakujem

Stačí PPD.