korbač
17.07.07,14:50
potrebujem poradiť ohľadom mojích práv.. dostal som výpoved (bohužial od zamestnávateľa ju ani nemám ešte v ruke) neviem ani aký paragraf mi napíšu pretože to tuším hodia bud na §60 alebo 72 .. ide o to že ani na inšpektoráte práce som ešte nedostal odpoved či mám právo si nárokovať odstupné a preplatenie dovolenky kedže som ju nevyčerpal a na firme som pracoval na dobu určitú okolo 9 mesiacov. a tiež akým spôsobom by som sa mohol na svojho ex zamestnávateľa obrátiť aby som mnou nevydrbal ako s tou výpovedou(pravdepodobne čaká či nepôjdem na marodku tak zdržuje ale necem mať s nimi nič už spoločné) aby som jednoudhco mohol dostať všetky náležitosti súvisiace s mojím odchodom...dakujem vopred za každú radu...
korbač
18.07.07,07:23
to mi nikto fakt nepomôže napísať len vetu že či mám právo na to alebo nie? škoda no... :confused:
Tweety
18.07.07,07:30
Výpoveď musí byť písomná, a Ty si ju zatiaľ ani nedostal, neviem, čo by si chcel riešiť.
korbač
18.07.07,07:33
ide o to že mi teraz volali z firmy aby som si napísal výpoved sám inak dostanem za hrubé porušenie pracovnej disciplíny...
Tweety
18.07.07,07:37
No, to musíš zvážiť sám, čo si vyparatil vieš len len ty sám. Ak Ťa na porušenie disciplíny neupozornili, s okamžitým skončením PP podľa §68 ZP nepochodia.
korbač
18.07.07,07:41
ide o to že sa jednoducho nemôžem ako brániť a zbytočné ťažkosti z dokazovania nevoňajú ani jednej strane preto zvažujem podať výpoved zo svojej strany , len to potrebujem odraziť od nejakého paragrafu zo zákonníka práce, ktorý bude dôvodom na výpoved ktorú podávam..
Chobot
18.07.07,07:45
ide o to že sa jednoducho nemôžem ako brániť a zbytočné ťažkosti z dokazovania nevoňajú ani jednej strane preto zvažujem podať výpoved zo svojej strany , len to potrebujem odraziť od nejakého paragrafu zo zákonníka práce, ktorý bude dôvodom na výpoved ktorú podávam..

Ak chcete obaja skončiť PP, napíš len krátky list: žiadosť o skončenie PP dohodou. V texte napíšeš, že v zmysle § 60 ZP žiadaš o ukončenie PP formou dohody ku dňu....... uvedieš dátum, kedy by si chcel skončiť. Ak s tým budú súhlasiť, tak k tomu dňu skonči PP.

Netreba žiadnu výpovednú lehotu, nedostaneš žiadne odstupné. PP skončí a fajka zhasla.

Nevyplatenú dovolenku ti budú musieť preplatiť. Na odstupné máš nárok len v určitých, presne stanovených prípadoch, ale vyzerá, že ten tvoj prípad to nie je.
korbač
18.07.07,07:46
ak podám výpoved podľa § 67 Zp môžem si nárokovať preplatenie nevyčerpanej dovolenky ak som odpracoval 9 mesiacov? a zmluvu mám z minulého roku s dobou určitou do ukončenia roku 2006 a po začatí nového roka 2007 sa mi doba opäť ustálila na dobu určitú do konca roka 2007?
Chobot
18.07.07,07:49
ak podám výpoved podľa § 67 Zp môžem si nárokovať preplatenie nevyčerpanej dovolenky ak som odpracoval 9 mesiacov? a zmluvu mám z minulého roku s dobou určitou do ukončenia roku 2006 a po začatí nového roka 2007 sa mi doba opäť ustálila na dobu určitú do konca roka 2007?

Nevyčerpanú dovolenku ti musia preplatiť.

Ak si mal PZ na dobu určitú do 31.12.2006, a od 1.1.2007 si so súhlasom zamestnávateľa riadne vykonával prácu, tak ten pracovný pomer sa zmenil na dobu neurčitú, ak ste k PZ neuzatvárali nejaký dodatok, ktorý by PP na dobu určitú predĺžil.
korbač
18.07.07,07:52
aha.... tým pádom som bol na dobu neurčitú.. môže sa stať aby zamestnávateľ nesúhlasil s mojou výpovedou podľa §67? myslím si že nie ale viete jak to chodí sú podnikatelia s ktorými sa jednoducho nedá... akože po odovdaní výpovedi na firmu fajka zhasla..či nie?
Tweety
18.07.07,07:55
S výpoveďou nemôže nesúhlasiť, musí ju akceptovať, iba, žeby ste obaja pristúpili na skončenie PP dohodou k určitému dátumu, t.j. bez plynutia výpovednej doby.
korbač
18.07.07,07:58
no to chápem ..ale ešte mám otázku typu či vlastne pri výpovedi podľa § 67 sa vzťahuje nejaká výpovedná lehota a čo vlastne v praxi znamená pre mňa a či sa dá takejto alternatíve predísť , či vlastne po podaní výpovedi už nemám žiadné záväzky voči zamestnávateľovi a tak..
Tweety
18.07.07,07:59
Áno vzťahuje, VD je dvojmesačná. Po jej podaní PP trvá až do skončenia výpovednej doby.
korbač
18.07.07,08:01
fíha... a povinnosti z nej aké plynú? a dá sa to obísť len skutočne jediným paragrafom 60 Zp? to jest dohodou ? ved tú mi mohli kľudne vypísať na firme..kedže som si musel aj zápočťák vyhotoviť..a zaslať mi to ...
Tweety
18.07.07,08:07
Na skončenie PP dohodou je potrebná dohoda obidvoch,( preto dohoda) ak sa nechcete dohodnúť, tak potom ostáva iba výpoveď, ako je uvedené vyššie.
korbač
18.07.07,08:11
no ale čo s tou výpovednou dobou? ja mám už nové zamestnanie za dverami a nikto nebude čakať na nikoho.. ide mi o to že aj tak pri výpovednej dobe minimálne dvoch mesiacov nemám nárok na mzdu atd.. jediné čo chcem aby mi preplatili dovolenku a tým to haslo..
Tweety
18.07.07,08:25
Skús sa s ním dohodnúť na skončení PP dohodou.
VERONIKA6
18.07.07,08:27
Nevyčerpanú dovolenku Ti je zamestnávateľ povinný vyplatiť pri skončení pracovného pomeru a to bez podania žiadosti. Plynie to zo zákona.
korbač
18.07.07,08:40
:) veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za rady a ochotu mi pomôcť je skvelé, že sú ľudia ktorý dokážu pomáhať..takými ste aj vy..kujem
VERONIKA6
18.07.07,08:44
:) veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za rady a ochotu mi pomôcť je skvelé, že sú ľudia ktorý dokážu pomáhať..takými ste aj vy..kujem
PORADA je na to, aby sme si pomáhali. Mne aspoň veľakrát pomohla. Budem Ti držať palce, aby Ti to dobre dopadlo a nech máš to nové zamestnanie lepšie ako terajšie.