balmar
17.07.07,15:40
Zdravim.

Bratovej dcére diagnostikovali kiahne.Je pomerne dosť vyhadzaná ale nemá vysoké teploty.Choroba prepukla včera(Pondelok 16.6).Na nešťastie sme mali naplánovanú dovolenku z odchodom v piatok.Je jasne že v piatok to reaálne nebude.Chcel by som sa opýtať na váš názor aká dlhá doba ju nutná na to aby mohla íst k moru.Viem že to je individuálne u každého dieťaťa, ale aj tak by som rad vedel nejaké skúsenosti s touto chorobou, či sa môže kúpať v mori ,slnko atd....

Za každú odpoveď pekne dakujem.
Žačka
17.07.07,14:04
Vo všeobecnosti sa vraví, že inkubačná doba je 2-3 týždne. Zo skúsenosti však viem, že ja som dostala kiahne až po 5 týždňoch, tak podľa mňa je možné, že aj doba úplného preliečenia je dlhšia ako tie 2-3 týždne.
balmar
17.07.07,14:47
Podla vás je možné ist na 10 deň choroby????????????
Nika
17.07.07,14:56
Podľa mňa nie.... ešte bude infekčná.......mojej vnučke sa to ťahalo 3 týždne. .....Ale najlepšie je poradiť sa s lekárom
Melnick
17.07.07,17:40
V žiadnom prípade sa telo dieťaťa po kiahňach nesmie vystavovať slnku minimálne 1/2 roka. / odporučenia mojej vnučke od priateľky,detskej lekárky /

Veď sa pozrite na kožu pod kiahňami- je jemná priam priesvitná a pri dnešnom žiarení.......... ani nechcem dokončiť myšlienku,čo všetko sa môže stať. Je to pre rodinu veľmi nepríjemné:mee:,hlavne keď sa dovolenka dlhšie plánuje.
apsgroup
17.07.07,18:58
Ja som pred pár rokmi zažila čosi podobne. Išli sme na dovolenku síce len na nejake termalne kúpaliska, ale syn bol po kiahnach a ked sa vyzliekol na slnku bolo mu vidno škrvny po kiahnach. Bolo mi to neprijemne, ked po nom ludia kukali ako vchadza do vody, hoci detská lekarka povedala, te to uz nie je nakazlive. Bol aj v bielom tricku, ale potom sme radsej volili iný program- výlety a do vody sme nechodili.
balmar
18.07.07,09:14
Ďakujem za odpovede, alw le rad by som bol keby so tejto diskusie zapojioĺo aj viacludi.

Ps:velmi pekne dakujenňm za kazdu odpoved, samozrejme aj tie co už prišli!!:):)
Olice
18.07.07,09:48
Určite je to individuálne u každého dieťaťa. Niektoré sa vyhádže viac, iné menej. Aj priebeh ochorenia je individuálny (teploty).
Rozhodnúť by mal lekár ku ktorému prídete na poslednú kontrolu.
Myslím si, že minimálne 1 mesiac je organizmus dieťaťa oslabený.
Či potom vystaviť dieťa tak silnému slnečnému žiareniu ako máme v dnešných dňoch, to by som si dobre rozmyslel.
Radšej oželieť jeden rok opalovania a kúpania ako riešiť prípadné zdravotné komplikácie svojho dieťaťa, ktoré by sa mohli vyskytnúť.
V každom prípade konzultácia u pediatra !!!
balmar
19.07.07,09:32
Dakujem za odpovede ,asi ostaneme doma

Plánovali sme to pol roka:mad::mee:
Nika
19.07.07,09:36
Dqakujem za odpovede ,asi ostaneme doma

Plánovali sme to pol roka:mad::mee:

Ja som bola v podobnej situácii - 2 ročná dcéra pred dovolenkou dostala zápal plúc. Vyriešili sme to tak, že na dovolenku išiel manžel so zdravými deťmi (4 a 6 ročné). Zvládol to v pohode.........

Ale u vás je to asi iné...... pravdepodobne sú už nakazené aj ďalšie deti....
evina
19.07.07,09:39
Kiahne sú nákazlivé do doby, kedy sa pluzgieriky /všetky/ zmenia na chrasty.
GABAZ
19.07.07,10:11
A ešte taká pripomienka - môj manžel dostal kiahne, keď mal 24 rokov. Bol u známych a chytil to od detičiek. Asi by som dovolenku zrušila. Neviem, kde a ako ste chceli ísť, ale keď cez cestovku, tak snáď by sa na to malo vzťahovať poistenie stornopoplatkov. Väčšina CK má v cene poistenia aj stornopoplatky.
Olice
19.07.07,10:24
Kiahne sú nákazlivé do doby, kedy sa pluzgieriky /všetky/ zmenia na chrasty.
Pokiaľ chrasta sama neodpadne a rozškriabe sa, ešte stále môže byť niekto infikovaný.
Leila2006
20.07.07,09:42
Tu nejde len o to, či je dieťa infekčné, ale kiahne sú dosť nebezpečné vírusové ochorenie, ku ktorému sa v prípade jeho zanedbania môže pridružiť napr.bakteriálna infekcia, prípadne iné komplikácie, jeden náš malý 6 ročný známy dostal ako komplikáciu kiahní zápal mozgových blán, odležal si asi mesiac v nemocnici a ďalšie dva mesiace nemohol chodiť do kolektívu detí, lebo mal oslabený imunitný systém.
Tu by najlepšie poradil lekár, ale ak je dieťa už vyliečené - to tiež posúdi lekár, nemal by byť s dovolenkou problém, slnku sa dá vyhnúť, prípadne sa pred ním viac chrániť. Kiahne však netreba podceňovať.