yaro
17.07.07,15:59
ahojte,

SZCO vykonava ako jednu z cinnosti aj programatorske prace/sluzby. Niekto ma vehementne presviedcal, ze programovanie je dusevna cinnost a prijem z nej sa nezahrna do zakladu pre vypocet odvodov do socialnej poistovne. Je to pravda?
Orsz
17.07.07,15:10
ahojte,

SZCO vykonava ako jednu z cinnosti aj programatorske prace/sluzby. Niekto ma vehementne presviedcal, ze programovanie je dusevna cinnost a prijem z nej sa nezahrna do zakladu pre vypocet odvodov do socialnej poistovne. Je to pravda?

To určite nie je duševná činnosť :rolleyes: , iba že by aj vedenie účtovníctva bola duševnou činnosťou - tiež je to služba, a riadne to žerie nervy a uberá duševné zdravie :cool: . To by bolo super, neplatiť aspoň nejaké odvody, ale obávam sa, že to tak nie je. No budem rada, ak sa ozvú ďalší poraďáci, možno to potvrdia......
Jozef Mihál
17.07.07,16:46
Pri výpočte VZ SZČO do SP sa berie do úvahy len časť základu dane dosiahnutá z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti z činností SZČO podľa § 5 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Preto sa pri výpočte VZ vylúči tá časť základu dane, ktorá vyplýva z príjmov z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva - viď riadok 05 vo výpise z DP, ktoré sa predkladalo do SP k 30.6.

Čiže yaro, je to pravda.
Lion Topoľčany
17.07.07,18:57
A čo grafické štúdio ? Ak vyprodukuje za mesiac "výtvory" za 100.000,-Sk,
je to porovnateľné so situáciou "yaro" ?
Jozef Mihál
17.07.07,19:07
Zdá sa že áno, otázku treba položiť tak, či ide o autorské dielo chránené autorským zákonom.
yaro
18.07.07,06:21
Dakujem p. Mihal.
este by som chcel poprosit o radu v nasledovnej suvisiacej otazke?

da sa cinnost, ktoru som spominal (programatorske prace), zaroven klasifikovat ako sluzba? pytam sa z nasledovneho dovodu. vykonavam takuto cinnost pre zahranicnu spolocnost so sidlom v zahranici a prijmy by mi mohli presiahnut 1,5 mil rocne. preto ked sa chcem vyhnut registracii a plateniu DPH, fakturujem to ako sluzbu, a takyto prijem sa nezahrna do obratu pre registraciu a platenie DPH.