sonka1
17.07.07,18:29
Dobrý den, potrebovala by som informáciu, či je niekde napísané v zákone, že inventúra tovaru v predajni musí byť z programu vytlačená?
Máme ju v ruke na papieri.
Orsz
17.07.07,16:30
Dobrý den, potrebovala by som informáciu, či je niekde napísané v zákone, že inventúra tovaru v predajni musí byť z programu vytlačená?
Máme ju v ruke na papieri.

Môže byť aj napísaná rukou :).
vikinka
17.07.07,16:31
Nie,nie je to podmienka že musí byť len zo softu,môže byť napísaná aj rukou.
sonka1
17.07.07,16:44
to je super, dakujem,...... kto by to prepisoval??? :)
mudroš
30.07.07,11:27
pozor ale na to, že inventúrny súpis musí obsahovať všetky náležitosti podľa § 30 ods. 2 zákona o účtovníctve.
Ako je vytovený je jedno. Teoreticky by mohol byť aj iba v elektronickej forme, ale potom by bol asi problém s podpisovými záznamami (asi pracovníci vykonávajúci inventúru nemajú elektronické podpisy).
Olice
30.07.07,15:35
V našej firme sa vykonáva inventúra aj ručným spisovaním, aj porovnávaním fyzického stavu s výstupmi z PC. Tieto výstupy obsahujú všetky náležitosti podľa zákona akurát podpisy pridávajú členovia IK svojou rukou. Myslím, že aj takto je to v poriadku.
Akurát si spomínam, že som sa zúčastnil už dávnejšie jedného školenia, kde prednášala lektorka Ing. Miluška Horváthová a tá doporučovala vykonávať inventúru fyzickým spisovaním a nie porovnávaním na vopred vytlačených formulároch, pretože to vraj zvádza k nepresnostiam.
mudroš
13.08.07,12:00
Nevidím problém v tom, ak sú podklady pre inventúru vytlačené z počítača. Dôležité je ale to, ako sa postupuje pri inventúre.
Mám také skúsenosti, že ak sa vytlačia invetúrne súpisy z počítača (navyše ak sú na nich uvedené aj množstvá), ta sa často invetúra urobí formálne.
Ak chcete robiť inventrizáciu naozaj, tak zopár rád.
1. spočítavanie zásob je treba robiť po rade. Teda podľa toho, ako sú zásoby uložené a nie podľa toho, ako sú vytlačené v súpise. Je to trošku pracnejšie (treba hľadať v hárkoch), ale komisia naozaj spočíta čo je v sklade a nie to, čo chce skladník. Ten sa spravidla vo svojom sklade vyzná lepšie ako komisia a ak chce niečo skryť, tak sa mu to ľahko podarí.
2. v komisii by mal byť aspoň jedenen nezávislý člen, taký čo nemá nič spoločné s obstarávaním a výdajom zásob.
3. spočítané množstvá sa porovnajú so skladovou evidenciou a ak je pri niektorých položkách veľký rozdiel, vyždy sa dajú spočítať ešte raz, aby sa zistilo, či nenastala chyba pri počítaní.

Chcel by som ešte upozorniť na § 23. pri inventarizácii zásob sa nielen overuje ich množstvo, ale posudzuje aj ich ocenenie. Skladové ceny by sa mali porovnávať s "čistou realizačnou hodnotou". Ak je skladová cena vyššia, tvoria sa opravné položky.
pešková
17.10.07,14:24
Prosím Vás neviete o nejakom dobrom programe na inventúru?
liba2
17.10.07,16:09
Prosím Vás neviete o nejakom dobrom programe na inventúru?Z každého skladového programu je možné vytlačiť podklad pre inventúru. Inventúra sa aj tak musí vykonať fyzicky = porovnať stav skladu so skutočným stavom; zistené rozdiely usporiadať podľa charakteru rozdielu.
Marianna01
17.10.07,17:02
ja len doporučujem nemýliť si inventúru s inventarizáciou. Pod inventúrou sa rozumie inv. dokladová a inv. fyzická. Dokladová znamená doslova skontrolovať, či nejaký doklad nechýba, obsahuje všetky náležitosti... Fyzická je zrejme to, čo máš na mysli, t.j. kontrola skutočného počtu tovaru, zásob, materiálu ... Na vykonanie tejto inventúry nemusíš mať žiaden "predtlačený" formulár - dokonca si myslím, že ak je zoznam s počtom ks písaný na papier ručne, je evidentné, že tá inv. sa vykonala...