zuzanka80
17.07.07,22:29
Dobrý deň, dúfam že mi budete vedieť poradiť. V súčastnej dobe som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok na dieťa. Pred materskou dovolenkou som zamestnaná v súkromnej firme 2 roky ( s materskou 5 rokov ). Počas materskej cca pred jeden a pol rokom som sa stala aj SZČO. Zatiaľ mi nevznikla daňová povinnosť, napriek tomu som si urobila nulové daňové priznanie za rok 2006. Mala som príjmi, ktoré boli približne vo výške nákladov, keďže rozbieham podnikanie náklady boli výššie ako príjmy. Chcem sa opýtať keď som SZČO a vydám čo len jeden blok,príp. vystavím faktúru,prídem o rodičovský príspevok v daný mesiac, bez ohľadu na to aký bol príjem vysoký? Bola som sa pred tým než som sa stala SZČO informovať v sociálnej poisťovni a povedali mi, že o rodíčovský príspevok nemôžem prísť, pokiaľ môj ročný zárobok spolu s materskou nepresiahne cca 90 000,- SK. V pondelok som sa dozvedela, že môžem byť SZČO, ale nesmiem mať príjem zo živnosti, alebo nemám vydávať bloky a faktúry. Môžete mi niekto poradiť ako to vlastne je? Ďakujem
Andyke
17.07.07,21:10
Pozri podmienky nároku na rodič.príspevok:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/FEB3EF4822A3EB44C1257115004C30E6/$file/Leták%20Rodicovsky_%20prispevok.doc

Rodičovský príspevok sa neposkytuje v prípade, že sa riadna starostlivosť o dieťa zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a sú mu na dieťa poskytované prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo z výnosu dane z príjmov.
Jasle nie je školské zariadenie a nie je zaradené do siete škôl a školských zariadení MŠ SR.
martinaj
17.07.07,22:25
V tomto prípade už hovoríme o rodičovskej a nie materskej dovolenke. Popri poberaní rodičovského príspevku je podnikanie možné v neobmedzenej miere, príspevok sa nekráti.
Pozor však na odvody - v konkrétnom prípade - žena na rodičovskej dovolenke, ktorá je zamestnancom aj SZČO platí preddavky na zdravotné poistenie (v tomto prípade to bude z výšky minimálnej mzdy) a pokiaľ jej príjem bez odpočítania výdavkov dosiahol 12-násobok minimálnej mzdy (12 x 7 600), a je teda vyšší ako 91 200 Sk, platí aj odvody do sociálnej poisťovne (zase v tomto prípade to bude pravdepodobne z minimálnej mzdy).
P.S. Len na doplnenie: Počas poberania materského sa odvody so SP neplatia, ale preddavky na ZP sa platia.
Andyke
18.07.07,14:19
Citujem jej príspevok:

V súčasnej dobe som na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok na dieťa
Poberá rodičovský príspevok a nie materskú, za to som jej tak odpovedala
včera.
Monika Kováčová
18.07.07,14:24
takže zhrniem: pokiaľ si na rodičovskej dovolenke (t.j. poberáš rodičovský príspevok), môžeš aj pracovať, aj byť SZČO.
Jediné čo nesmieš, je dať svoje dieťa do štátnej škôlky alebo jaslí. Ďalej v prípade, že by si opäť nastúpila na materskú (ďalšie dieťa), máš povinnosť toto oznámiť ÚPSVaR... nakoľko nie je možné súčasne poberať materské a zároveň RP na prvé dieťa...
aicul
26.11.08,14:06
Dobrý deň, zbieram informácie ohľadne SZČO a materskej. Ako je to s podnikaním na materskej? Dočítala som sa, že v súčasnosti môže mať matka príjem z podnikania v neobmedzenej výške a má nárok na materské aj na rodičovský príspevok.Pokiaľ však matka podniká, musí si platiť odvody do Sociálnej poisťovne aj do svojej zdravotnej poisťovne.
Musím na materskú reálne nastúpiť? Asi nie, keďže môžem aj naďalej podnikať.Ale odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne si platím naďalej. Musím niekde hlásiť, že nenastupujem určitým dňom na materskú, ale pracujem takpovediac až do pôrodu?
rozimova
07.06.12,12:39
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Neter je na rodičovskej dovolenke, malá má 8 mesiacov. Materskú nedostávala, nakoľko nemala odpracované potrebné roky. Vzhľadom na neutešenú finančnú situáciu /s malou je sama a rodičovský príspevok je zatiaľ jediný jej príjem/ rozmýšľa o podnikaní z domu. Je možné, aby sa prihlásila na úrad práce ako nezamestnaná a požiadala o príspevok na podnikanie? alebo ten rodičovský príspevok je problém? Pred materskou dovolenkou bola nezamestnaná.
veronikasad
07.06.12,12:45
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Neter je na rodičovskej dovolenke, malá má 8 mesiacov. Materskú nedostávala, nakoľko nemala odpracované potrebné roky. Vzhľadom na neutešenú finančnú situáciu /s malou je sama a rodičovský príspevok je zatiaľ jediný jej príjem/ rozmýšľa o podnikaní z domu. Je možné, aby sa prihlásila na úrad práce ako nezamestnaná a požiadala o príspevok na podnikanie? alebo ten rodičovský príspevok je problém? Pred materskou dovolenkou bola nezamestnaná.
Podnikanie v súbehu s rod.príspevkom je možné. Informáciu,či však je možné počas poberania štátnej socialnej dávky dostať inú štátnu dávku=príspevok na samostatne zárobkovú činnosť jej poskytnú na UPSVaR.
Jana Motyčková
08.06.12,07:23
Na ÚP ju nezaevidujú, kým poberá RP. Keďže pre príspevok na podnikanie potrebuje byť evidovaná na ÚP, tak zrejme nárok mať nebude. Ale tiež odporúčasm navštíviť ÚPSVaR a informovať sa o možnostiach.