JanaR7
17.07.07,22:23
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o pomoc pri hladani odpovedi na niektore otazky, v ktorych nemam celkom jasno...
Planujem dovazat tovar z Polska do Anglicka. Slovensko by teda malo byt len tranzitnou krajinou, kde sa tento dovezeny tovar nebude predavat. Tovar bude odosielany prostrednictvom kurierskej sluzby. V tejto suvislosti by som potrebovala vediet:
1. Musim sa zaregistrovat ako platitel dane na Slovensku, resp. inde?
2. Ked budem prijimat polske faktury, bude na nich uplatnovana polska DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)? Ak ano, co je potrebne urobit pre to, aby som ich mohla prijimat s 0% DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)?
3. Pri vystavovani faktur do Anglicka ich mozem vystavovat v eurach alebo v librach? Ktora mena je pre mna vyhodnejsia?
4. Pri vystavovani faktur do Anglicka budem povinna uplatnovat DPH alebo je mozne predavat tovar tak, ako som ho nadobudla - bez DPH?
5. Ake registracie su pre mna potrebne?
6. Kedze tovar budem odosielat kurierskou sluzbou, ake doklady som povinna odovzdat prepravcovi? Vyplyvaju mi z toho nejake povinnosti?
7. Kde je pre mna vyhodnejsie prijimat tovar - na Slovensku alebo v Polsku?

Budem Vam vdacna za akukolvek pomoc pri rieseni tychto otazok...
Za Vasu ochotu Vam vopred dakujem!

Jana
Vladimír Ozimý
18.07.07,06:18
ak by tovar išiel priamo z poľska do anglicka, pričom aj firma v anglicku a v poľsku sú vo svojich krajinách registrované na účely dph a vy sa registrujete v SR za platiteľa dph tým pádom ide o trojstranný obchod a vy prijímate faktúru z poľska bez dph a aj vystavujete do anglicka bez dph...v prípade že prijímate tovar ešte na slovensko takisto odporučam sa registrovať pretože inak vám to firma z poľska bude vystavovať s poľskou dph, ak sa registrujete bude to takisto bez dph par. 11, no a vy vyveziete do anglicka a vystavite faktúru bez dph s tým že tam dáte odvolávku na par. 43 za predpokladu že je firma platiteľom dph v anglicku...ak nie potom vystavujete so slovenskou dph.

ešte som chcel doplniť že pri uplatnení oslobodenia podľa par. 43 musíte dokladovať že tovar bol prepravený k odberateľovi...či už ich osobným prevzatím prepravným dokladom atď...
JanaR7
18.07.07,14:56
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved!