moniq81
18.07.07,06:01
Čaute poraďáci,

SZČO, platca DPH ide predať auto, ktoré ešte nie je odpísané. Na auto uplatnil odpočet DPH, pretože v techničáku má, že ide o nákladné auto /je to terénny automobil/. Moja otázka je možno hlúpa ale vŕta mi hlavou: Môže ho predať za akúkoľvek cenu na ktorej sa dohodol, aj nižšiu ako je zostatková cena auta? Druhá vec sa týka DPH. Predá ho povedzme za 105 tis. s DPH, je to tak v poriadku, nebude musieť vracať DPH, keď uplatnil odpočet???
Johanka
18.07.07,05:27
MV môže predať aj za cenu nižšiu ako je zostatková cena, ktorá bude daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods.3 písm.b Zákona o dani z príjmov.
DPH odvedie z predajnej ceny. Nie je dôvod vrátiť celú odpočítanú DPH (používal ho na účely svojho podnikania ).
Tweety
18.07.07,05:28
Áno, môže to takto byť. Faktúra za predaj MV bude s dph.
Heleč
13.08.07,10:09
Mám neodpísané úžitkové auto v hodnote 250.000 bez DPH.
Majiteľ sa ho rozhodol predať za 99.000 bez DPH.
Dám normálne vyradenia auta predajom a čo s tou zostávajúcou hodnotou?
Nemôžu ma daňováci nejako pokutovať?
Johanka
13.08.07,10:16
MV môže predať aj za cenu nižšiu ako je zostatková cena, ktorá bude daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods.3 písm.b Zákona o dani z príjmov.


Odpoveď bola o kúsok vyššie :) .
Nie každé MV má skutočnú hodnotu takú, aká je zostatková cena v účtovníctve napr. môže byť po havárii ... do zmluvy sa potom uvádzajú tzv. zrejmé vady ;) .
Heleč
13.08.07,10:19
No vieš, to auto je z roku 2001, len malo prerušené odpisy nakoľko ich nebolo treba. Takže 6-ročné auto má proste taku predajnú cenu, za viac sa predať nedá. Preto neviem čo s tým. Nemá nejakú zrejmu vadu.
Johanka
13.08.07,10:38
Daňová ZC bude daňovým výdavkom ...nehľadaj za tým nič komplikované ani nezvyčajné ;) .
Heleč
13.08.07,11:58
Dík za radu.
Fakt som to asi moc komplikovala....
betka
13.08.07,17:38
Kedysi sa nemohla dať celá výška ZC do danových výdavkov, ale len do výšky príjmov z predaja.

V súčasnosti sa prihliada i na stratu z predaja. Hlavu hore...
Lekon
21.02.08,17:37
Ja sa vrátim k tejto staršej téme. Firma PO kúpila auto osobné v dec.2007 za 255 tisíc. Za r.2007 sa uplatnil 1/4 odpis do nákladov. Teraz sa ho rozhodli predať. Ako by ste mi odporúčali postupovať? Predať ho za zost. cenu 255 tis. mínus ročný odpis alebo za nižšiu? Tento predaj firma nemusí zaťažiť DPH, keďže ani pri nákupe DPH na faktúre nebolo a jedná sa o osobný automobil. Ako to bude vyzerať v účtovaní (podvojné účtovníctvo). Ďakujem.
JAJA11
21.02.08,17:57
Ja sa vrátim k tejto staršej téme. Firma PO kúpila auto osobné v dec.2007 za 255 tisíc. Za r.2007 sa uplatnil 1/4 odpis do nákladov. Teraz sa ho rozhodli predať. Ako by ste mi odporúčali postupovať? Predať ho za zost. cenu 255 tis. mínus ročný odpis alebo za nižšiu? Tento predaj firma nemusí zaťažiť DPH, keďže ani pri nákupe DPH na faktúre nebolo a jedná sa o osobný automobil. Ako to bude vyzerať v účtovaní (podvojné účtovníctvo). Ďakujem.

Pri predaji sa neodvedie DPH, keďže ani pri kúpe nebola uplatnená. Nerozumiem otázke, za akú cenu ho predať. To sa musíte dohodnúť s kupujúcim. Ak auto predáte za cenu nižšiu ako je zostatková, vznikne Vám strata, ktorá je nákladovým výdavkom. Ak auto predáte za cenu vyššiu ako je zostatková cena, vznikne Vám príjem a budete ho musieť zdaniť. Ak ho predáte za zostatkovú cenu, nebudete mať ani príjem ani stratu. ;)

predaj 311 / 641

vyradenie majetku v zostatkovej cene 082 / 022
Lekon
21.02.08,18:03
Asi celkom nerozumiem :-) Náklad som mala odpis v r. 2007 551 a ďalší náklad 541 ZC by sa mal tiež zúčtovať nie?
JAJA11
21.02.08,18:10
Asi celkom nerozumiem :-) Náklad som mala odpis v r. 2007 551 a ďalší náklad 541 ZC by sa mal tiež zúčtovať nie?

jasne, na to som zabudla ešte 541 / 082 - zostatková cena :o
tatiana116
23.11.09,14:53
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom preradenia auta do osobného užívania. Situácia je nasledovná:
1. Auto kategórie N1 má naša s.r.o. zaradené v obchodnom majetku. Na auto splácame úver cez Toyota FS. Bol uplatnený odpočet DPH, bolo zakúpené v 04/2008.
Nakoľko však naša firma utlmila svoju činnosť, chcem sa spýtať, či je možné nejakým spôsobom dostať auto do osobného užívania jedného z konateľov.
2. Chcela by som previesť zmluvu o úvere na súkromnú osobu (konateľa).
3. Zároveň by som chcela auto previesť za 0 Sk do súkromného užívania s tým, že súkr. osoba (konateľ) si doplatí úver.
4. Myslíte, že je možné postupovať týmto spôsobom a pri vyradení auta uplatniť odpis v daňovej zostatkovej cene?
Vopred ďakujem za radu.
Jajina
14.12.09,13:20
Podobný prípad mám aj ja.
FO - SZČO má v majetku 2 osobné autá - obe daňovo odpísané.
Jedno OSA chce preradiť do osobného užívania.

Prosím poradte mi, ako postupovať ?

Musí si ho sebe ako súkr.osobe predať za finančnú hodnotu ale ho môže previesť na seba aj zadarmo?
Predať ho ako SZČO sám sebe hlboko po trhovú cenu auta by asi DÚ dodanil?
Oslobodenie dane z príjmu z predaja hnutelných vecí je až po 5 rokoch od vyradenia z majetku.
nika.sum
11.04.12,10:27
Ahoj,
ja mam takyto problem:
auto kupene v 5/2011 na autokredit v obst.cene 120000. Zaplatena bola zaloha 4000. Pri kupe bola odpocitana DPH. Auto bolo v priebehu r.2011 burane. Dalsia splatka autokreditu je teraz v r.2012. Auto chce konatel predat s tym ze kupujuci preberie uver. Uvazujem spravne?
Nesplateny uver 6000 bude vlastne predajna cena a kedze je firma predavajuca DPHckar musi z tejto sumy odviest DPH. Uver z uctovnictva dostanem zapocitanim s fakturou s predajnou cenou. Zaroven ZC 541/082 (danovy naklad) a vyradenie 082/022.
tweedle
27.09.12,07:36
Zdravím, potrebovala by som si upresniť informácie, firma predáva ešte neodpísané auto za jeho zostatkovú cenu, kupovalo sa za bez DPH z EU. Na faktúre bude zostatková cena + DPH?
JAJA11
27.09.12,07:50
Zdravím, potrebovala by som si upresniť informácie, firma predáva ešte neodpísané auto za jeho zostatkovú cenu, kupovalo sa za bez DPH z EU. Na faktúre bude zostatková cena + DPH?

Ak sa kupovalo auto bez DPH z EU, v čase keď už DPH mohla byť uplatnená, tak teraz je povinnosť DPH pri predaji auta odviesť.
tweedle
27.09.12,08:01
ale len zo zostatkovej ceny, že?
tictac7
27.09.12,08:11
ale len zo zostatkovej ceny, že?

z predajnej ceny
tweedle
27.09.12,08:16
prečo z predajnej? pri kúpe DPH nebola uplatnená (hlúpa otázka, ale nevyznám sa v tom vôbec)
JAJA11
27.09.12,08:18
ale len zo zostatkovej ceny, že?

DPH sa odvedie zo sumy, za ktorú sa auto predáva, ak predajná cena je rovnaká ako zostatková, tak áno, ak je auto lacnejšie ako zostatková cena, tak z z nižšej ceny, rovnako ak je vyššia, tak z tej vyššej..

Pri autách kúpených po 1.1.2010 bolo možné uplatniť DPH na vstupe. Aj keď ste kúpili auto od neplatiteľa DPH a DPH ste si neuplatnili, pri predaji sa DPH musí odviesť z predajnej ceny.
tictac7
27.09.12,08:27
prečo z predajnej? pri kúpe DPH nebola uplatnená (hlúpa otázka, ale nevyznám sa v tom vôbec)

a prečo nebola uplatnená? samozdanenie nebolo?
tweedle
27.09.12,08:31
Samozdanenie bolo, auto sa kupovalo v 2008. Pomýlila ma tá predajná cena, kedže som vyššie uviedla, že predávané bude za zostatkovú cenu. Takže faktúra bude ZC (predajná) + DPH?
tictac7
27.09.12,08:38
Samozdanenie bolo, auto sa kupovalo v 2008. Pomýlila ma tá predajná cena, kedže som vyššie uviedla, že predávané bude za zostatkovú cenu. Takže faktúra bude ZC (predajná) + DPH?

na faktúre bude uvedená predajná cena a DPH. Kupujúceho vôbec netrápi a nezaujíma Tvoja zostatková cena....
tweedle
27.09.12,08:42
Ďakujem za pomoc a trpezlivosť :)
JAJA11
27.09.12,08:58
na faktúre bude uvedená predajná cena a DPH. Kupujúceho vôbec netrápi a nezaujíma Tvoja zostatková cena....


Ja by som trochu oponovala, zostatková cena kupujúceho nezaujíma, ale zaujíma ho predajná cena, ak nie je platiteľ DPH pre neho je to konečná cena, za ktorú auto kupuje. Je dôležité na dohode, za akú cenu sa auto predáva, DPH sa odvedie len z celkovej ceny, ktorú za auto firma dostane, takže to môže byť aj tak, že predajná cena je cena s DPH a DPH sa vypočíta ako 1/6 z tejto ceny :o