Renata21
18.07.07,07:35
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadne zateplenia šikmej strechy. Súčasný stav - sedlová strecha s obytným podkrovím, neprevetrávaná, teraz zateplená čadičovou vatou medzi krokvami cca 12 cm, pod krokvami 2 cm tepelná izolácia Izomil, potom 2,5 cm doska, obklad tatranský profil. Strecha je bez hydroizolácie a parozábrany. Tatranský profil uvažujeme nahradiť SDK alebo stierkou na izol. materiál, nakoľko je teraz veľmi tmavý.
Potrebovali by sme poradiť či je potrebné a ako zmeniť prípadne doplniť jestvujúcu izoláciu, aby sme dosiahli optimálne zateplenie, vyhli sa plesniam a roseniu. Dakujeme za vsetky rady.
5-ko
25.07.07,13:32
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadne zateplenia šikmej strechy. Súčasný stav - sedlová strecha s obytným podkrovím, neprevetrávaná, teraz zateplená čadičovou vatou medzi krokvami cca 12 cm, pod krokvami 2 cm tepelná izolácia Izomil, potom 2,5 cm doska, obklad tatranský profil. Strecha je bez hydroizolácie a parozábrany. Tatranský profil uvažujeme nahradiť SDK alebo stierkou na izol. materiál, nakoľko je teraz veľmi tmavý.
Potrebovali by sme poradiť či je potrebné a ako zmeniť prípadne doplniť jestvujúcu izoláciu, aby sme dosiahli optimálne zateplenie, vyhli sa plesniam a roseniu. Dakujeme za vsetky rady.


Skus este raz napisat co uz ste "pokazili" /realny stav/ a skusime s tym nieco urobit.

Skladba zatepleneho podkrovia ma vyzerat:
-stresna krytina
-stresna lata
-stresna kontra lata /vzduchova medzera/
-poistna hydroizolacia
-/zaklop/
-krokva / tepelna izolacia
-tepelna izolacia pod krokvou
-parozabrana
-konstrikcia sadrokartonu /vzduchova medzera/
-sadrokarton

Zdrave a bezpecne byvanie :rolleyes:
Composite
28.08.10,12:12
ak nedáš parozábranu a hydroizoláciu o pár rokov môžeš zhodiť celú splesnivenú a mokrú strechu!
na youtube si daj hľadať, zateplenie šikmej strechy alebo zateplenie podkrovia alebo isover

ako napísal 5-ko, tie vzdušné medzery nemusia byť

jo a musíš dodržať pomer medzi izoláciu medzi krokvami a pod krokvou 5:1, čiže ak medzi krokvami 200 mm, tak pod krokvu môžeš dať max. 40 mm, inak bude rosný bod niekde v izolácií čo je medzi krokvami, čo je neprípustné
Majky11
28.08.10,18:14
Nechcem zakladať novú tému, hodí sa to sem, snáď mi to zakladateľ témy prepáči, že sa spýtam v jeho téme síce podobnú ale trochu odlišnú otázku.

Mám spravenúi strechu a pri čítaní tejto témy som si všimol akúsi parozábranu, ktorú ja nemám.

Ale...

... jedná sa o to, že moja skladba strechy odvrchu nadol je :

pálená škridľa
lata
kontralata
poistná hydroizolácia
krokva

Čo sa týka tepelnej izolácie, tam mám kúpený Knauf insulation 18 cm, ktorý poukladám na žb.strop.

Bude to OK ?

Trochu ma zarazila tá poznámka v predchádzajúcom príspevku o prehnitom, či splesnivelom krove/streche... To by som nerád...

Takže mám to OK ?
marleau
28.08.10,18:49
Dve otázky:
1. Tá hydroizolácia na streche je paropriepustná fólia alebo paronepriepustná fólia?
2. Knauf bude na strope položený a nebude medzi krokvami?Jednoducho,je nad ním voľný priestor?
Majky11
28.08.10,18:56
1. paropriepustná
2. Áno
marleau
28.08.10,19:03
V podstate by to nemalo robiť nič,akurát že to nebude pochodzne,ale to nie je asi problém tejto témy.Odvetranie priestoru je zabezpečené,rosiť by sa to nemalo nikde,takže z týchto info vychádza -može byť.
Majky11
28.08.10,19:08
Ešte existuje varianta, že by vo vnútornom štvorci stola bola pochôdzna povala.

Je to stanová strecha, mám stôl o rozmere 6x6m a teda toto by som chcel využiť ako uskladňovací priestor. Tam by bola izolácia takisto položená na strope, akurát s tým rozdielom, že tam by som na betón položil hranoly a izoláciu naukladal medzi, vrch zadoskoval.

Aj tak to bude OK ?
marleau
28.08.10,19:13
Ak sa tam nebude víriť prach (kvoli pohodliu) a rozlievať voda,tak áno.Jednoducho ten priestor vďaka paropriepustnej fólii dýcha.
Composite
30.08.10,13:43
ja osobne by som tam dal aspoň parobzdu, je to lacnejšie ako parozábrana, viac prepúšťa pary.

proste parozábrana bráni prechádzaniu pár z interieru do exterieru, resp. do izolácie vo veľkých dávkach
oni síce prechádzajú, ale veľmi pomaličky a potom sa to stíha odvetrať von, keby si ju tam nedal, tak by nestíhala odvetrávať preč, ale by kondenzovala hned nad izoláciou, alebo v nej.
Hydroizolácia zas bráni vstupu vody pod strechu k izolácií, ale prepúšťa paru von z interieriu.

Preto aj ked máš izolované domy, podkrovia bez hydroizolácie a už vôbec bez parozábrany, tak pary z interieru kondenzujú medzi strechou a izoláciou, alebo v izolácií a vzniká tam vlhkosť, plesne,... niekedy do dôjde tak ďaleko, že normálne začne vytekať voda!

DOPORUCUJEM PRECITAT TOTO:
http://www.tzb-info.cz/3397-problematika-a-hruzy-pri-provadeni-parozabran-v-zateplenych-sikmych-strechach
sú tam chyby a nedokonalosti a následné problémy pri zle "inštalovanej" parozábrane

priestor má dýchať oknami, preto by som tam nechal staré okná, alebo kvalitné okná s mikrovetraním.
Ked nie je parozábrana
http://www.krytiny-strechy.cz/technicke_info-k-navrhovani-strech/?nid=6570

ešte nejaké linky:
http://mojdom.zoznam.sk/cl/235073/Parozabrana-v-konstrukcii-strechy
pivko
18.09.10,12:14
Ako poistnú hydroizoláciu som použil foliu Tyvek supro plus. Móže ísť izolácia nobasil MPN medzi krokvami až na doraz k fólii? alebo tam musí byť nejaká medzera? /pokiaľ ja viem tak medzera byť nemusí/
220870
18.09.10,14:06
marleau
18.09.10,18:36
K tomu lem toľko:NECH STAVBÁRČINU ROBIA STAVBÁRI! Ja tiež nepečiem zákusky!
220870
18.09.10,18:40
Predsa sám si napečieš lacnejšie ,len kto to bude jesť?
paloo
19.09.10,18:46
Medzi krokvy by som dal Nobasil MPE 160,akú hrúbku dať priečne aby to bolo dobré?Vďaka
marleau
20.09.10,08:31
5-6 cm a je zaizolované.Ja som dával nedávno v Rakúsku do podkrovia 40 cm a na fasádu drevodomu 20 cm izoláciu.Ale tých tvojich celkových 21-22 cm je tak akurát.
ela77
20.09.10,15:24
5-6 cm a je zaizolované.Ja som dával nedávno v Rakúsku do podkrovia 40 cm a na fasádu drevodomu 20 cm izoláciu.Ale tých tvojich celkových 21-22 cm je tak akurát.
Čím si izoloval tú fasádu drevodomu???
paloo
21.09.10,03:43
5-6 cm a je zaizolované.Ja som dával nedávno v Rakúsku do podkrovia 40 cm a na fasádu drevodomu 20 cm izoláciu.Ale tých tvojich celkových 21-22 cm je tak akurát.
Vďaka,myslíte,že je to naozaj dosť?
220870
21.09.10,03:45
40cm je dosť.Minulý rok sme dávali na pasívny dom 60 cm ale to už bol extrém.
paloo
21.09.10,04:12
Sorry,myslel som či by dosť bolo tých 21-22 cm?
marleau
21.09.10,05:21
Sorry,myslel som či by dosť bolo tých 21-22 cm?
Dosť.Kedysi sme dávali 16 cm,maximálne 18 cm,v Nemecku,kde to je prísne a dobre bolo.
marleau
21.09.10,05:21
Čím si izoloval tú fasádu drevodomu???
Tvrdenou vatou.
pivko
09.10.10,03:59
V marci som nakúpil so 60% zľavou nobasil MPN na zateplenie podkrovia.Trochu som sa asi prerátal a teraz pri zatepľovaní mi zvýšilo cca 8 balíkov MPN 180mm a 6 balíkov MPN 140mm. Majstri čo mi robia izoláciu /medzi krokvy 180 + pod krokvy 140/ tvrdia aby som zvýšnú izoláciu radšej predal ako keby som ju mal použiť ako ďalšiu vrstvu nad klieštiny. Tam by potom bola hr.izolácie cca 460-500 mm.Vraj hr. izolácie nad 300mm nemá zmysel.
Čo na to porada?
pivko
09.10.10,04:04
ak nedáš parozábranu a hydroizoláciu o pár rokov môžeš zhodiť celú splesnivenú a mokrú strechu!
na youtube si daj hľadať, zateplenie šikmej strechy alebo zateplenie podkrovia alebo isover

ako napísal 5-ko, tie vzdušné medzery nemusia byť

jo a musíš dodržať pomer medzi izoláciu medzi krokvami a pod krokvou 5:1, čiže ak medzi krokvami 200 mm, tak pod krokvu môžeš dať max. 40 mm, inak bude rosný bod niekde v izolácií čo je medzi krokvami, čo je neprípustné
Toto je pravda? podľa mňa blbosť,veď každý kto zatepluje tak dáva pod krokvy viac ako 40mm.
marleau
09.10.10,13:04
V marci som nakúpil so 60% zľavou nobasil MPN na zateplenie podkrovia.Trochu som sa asi prerátal a teraz pri zatepľovaní mi zvýšilo cca 8 balíkov MPN 180mm a 6 balíkov MPN 140mm. Majstri čo mi robia izoláciu /medzi krokvy 180 + pod krokvy 140/ tvrdia aby som zvýšnú izoláciu radšej predal ako keby som ju mal použiť ako ďalšiu vrstvu nad klieštiny. Tam by potom bola hr.izolácie cca 460-500 mm.Vraj hr. izolácie nad 300mm nemá zmysel.
Čo na to porada?
Asi majú pravdu.Tak veľa zatepľovať zas netreba.
pivko
10.10.10,05:41
[/COLOR]
Toto je pravda? podľa mňa blbosť,veď každý kto zatepluje tak dáva pod krokvy viac ako 40mm.
Posúvam...
220870
10.10.10,05:52
Smozrejme že je to debilina.Ak by si mal tú vatu kupovať tak by sa možno pomaly finančne vracala späť ale ak ju máš tak nieje o čom.Akurát som o niečom podobnom dočítal zaujímavý článok v ASB.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/tepelne-izolacie/dosledky-zanedbania-detailov-pri-zateplovani-budov-3122.html
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/tepelne-izolacie/mineralne-izolacie-a-ich-pouzitie-3358.html
Najmä tu na samom spodku v žltom rámiku to máš čierne na žltom:D
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/tepelne-izolacie/zateplenie-sikmych-striech-mineralnovlaknitymi-materialmi-3133.html
pivko
10.10.10,06:07
A toto je pravda? podľa mňa blbosť.
jo a musíš dodržať pomer medzi izoláciu medzi krokvami a pod krokvou 5:1, čiže ak medzi krokvami 200 mm, tak pod krokvu môžeš dať max. 40 mm, inak bude rosný bod niekde v izolácií čo je medzi krokvami, čo je neprípustné
220870
10.10.10,06:21
To je tá sprostosť.Čo by tam malo kondenzovať aká voda,kde by sa tam vzala čo ju tam budeš v gýbloch nosiť? To bola možno informácia pre tých ktorý nedávajú parozábranu.
pivko
10.10.10,15:39
Ktorá parozábrana je No.1 ? firma ktorá mi robí zateplenie podkrovia dovliekla Jutafol,a ktorá páska na lepenie spojov a olepovanie káblov je naj?
220870
10.10.10,17:06
Už som to tu kdesi písal asi naj fólie sú od jutafolu.Páska musí byť hliníková,dokážeš si predstaviť alobal na ktorom je lepidlo tak presne tak ta páska vyzerá,žiadna umelina dá sa roztrhnúť v prstoch,čínsky šmejd neroztrhneš v prstoch lebo je to z gumy.Ak to bude gumemmé zo striebrenkou tak je to čínsky šmejd toto v žiadnom prípade nedovoľ po pár týždňoch sa všetky lepené spoje začali samé od seba odlepovať..Páska z hliníku býva dvojitá tz podlepovaná "mastným nelepivým papierom".Horšie sa s ňou pracuje ale efekt sa nedá porovnávať.
wolfsvk
23.09.11,12:50
Zaujimavý článok aj o zatepľovaní šikmých striech môžete nájsť tu ;) http://strechy-krovy.info/sikme-strechy/