Vlasta Ondrejčíková
10.02.05,19:18
S.r.o. slovenská má prenajaté motorové vozidlo od s.r.o. českej na základe zmluvy o nájme auta, česká firma má zaplatenú cestnú daň v r. 2004, slovenská taktiež, konateľ slovenskej firmy ma presviedča, že slovenská firma nemá platiť túto daň, i keď si uznáva bločky PHM do nákladov a do DPH a iné náklady týkajúce sa tohoto vozidla podľa zmluvy. Musela som na jeho príkaz požiadať Daňový úrad o vrátenie tejto dane. Kto má pravdu ?
petra:-)
10.02.05,20:23
Predpokladám, že česká firma, ktorá Vám auto prenajíma zaplatila cestnú daň na rok 2004 slovenskému DÚ. Váš konateľ má podľa všetkého pravdu, pretože cestnú daň platí majiteľ auta, teda česká firma. Ide o to, že keby platila daň slovenská firma, považovalo by sa to za daň zaplatenú za iného daňovníka a nebol by to daňový náklad. Preto je normálne, že cestnú daň zaplatí prenajímateľ, a má tento výdavok zakalkulovaný v nájomnom.
ondrejvla
10.02.05,22:43
nie česká firma uhradila daň v ČR! Preto som podala priznanie (r.2004) k cestnej dani a uhradila daň v SR
Richard
16.02.05,16:26
presunuté do správnej Porady...
anina
16.02.05,16:33
Predpokladám, že česká firma, ktorá Vám auto prenajíma zaplatila cestnú daň na rok 2004 slovenskému DÚ. Váš konateľ má podľa všetkého pravdu, pretože cestnú daň platí majiteľ auta, teda česká firma. Ide o to, že keby platila daň slovenská firma, považovalo by sa to za daň zaplatenú za iného daňovníka a nebol by to daňový náklad. Preto je normálne, že cestnú daň zaplatí prenajímateľ, a má tento výdavok zakalkulovaný v nájomnom.
Nie je to také jednoznačné, lebo v ČR sa platí cestná daň preddavkovo na základe ubehnutých km.A ak je vozidlo celoročne používané na území SR, tak neviem ako by ju platili.Ak sa ale podá priznanie k dani motorových vozidiel a uvedie sa vozidlo z ČR na DU v SR majú s tým problém, lebo to nevedia nahodiť do počítača. No to sú naše zákony...