Monika2862
18.07.07,08:06
Ahojte,nenašla som odpoveď na môj problém:
1)Ak živnostník poskytuje služby,pričom niekedy vykonanie práce trvá aj 2-3 týždne,musí byť na túto prácu uzavretá písomná dohoda?
2)Ak vykonáva prácu na prelome mesiacov,fakturuje to naraz na konci vykonania práce,alebo musí fakturovať aj ku koncu mesiaca a potom na konci práce?
Je platca dph.
ďakujem za skorú odpoveď,všetkých pozdravuje Monika
Vladimír Ozimý
18.07.07,06:20
no neviem ale vždy by ste mali mať prvotný doklad na fakturáciu to jest zmluva, objednávka atď...no a na základe vykonanej práce ktorú máte potvrdenú buď preberacím protokolom alebo termínmy určenými v zmluve budete faktúrovať...dodaním služby sa chápe deň kedy bola služba poskytnutá ak trvá viac dní tak je to posledný deň kedy sa služba poskytuje to jest ak pracujete od 5.5. od 2.6. tak daňová povinnosť vám vzniká 2.6. nemusíte to deliť...
Monika2862
18.07.07,07:08
v našej praxi to prebieha tak,že sa ústne dohodne práca a potom na základe záznamu o prevádzke stroja vyfakturujeme-ide o vysokozdvižnú plošinu.Robiť zakaždým zmluvu by bolo prácne,ale tá objednávka,to by mohlo byť-ak to stačí.Veľká vďaka,poraďáci
Vladimír Ozimý
18.07.07,07:42
v našej praxi to prebieha tak,že sa ústne dohodne práca a potom na základe záznamu o prevádzke stroja vyfakturujeme-ide o vysokozdvižnú plošinu.Robiť zakaždým zmluvu by bolo prácne,ale tá objednávka,to by mohlo byť-ak to stačí.Veľká vďaka,poraďáci

no ale ten záznam je prvotný podklad ja som uviedol zmluvu objednávku ako príklad no a tam na tom zázname máte uvedené výkon práce...to jest viete určiť dodanie služby...ja tiež faktúrujem veľakrát na základe zákazkových listov...
betka
18.07.07,09:41
Ahojte,nenašla som odpoveď na môj problém:
1)Ak živnostník poskytuje služby,pričom niekedy vykonanie práce trvá aj 2-3 týždne,musí byť na túto prácu uzavretá písomná dohoda?
2)Ak vykonáva prácu na prelome mesiacov,fakturuje to naraz na konci vykonania práce,alebo musí fakturovať aj ku koncu mesiaca a potom na konci práce?
Je platca dph.
ďakujem za skorú odpoveď,všetkých pozdravuje Monika

Ak vykonávate nejaké práce, bola by vhodná nejaká zmluva o dielo. Žijeme na Slovensku a v SR žije veľa špekulôantov, kt. neradi platia, teda neplatenie je veľkou modou..

Urobte si s odberateľom nejakú zmluvu o dielo, kde sa dohodnente nad vykonanými pracami. Práce môžete uskutočňovať ako dlho chcete, pričom je potrebné zmlôuvne stanoviť, či budete poskytovať dodanie služby čiastkovo, alebo budete FA po ukončení prác.
Ak budete FA čiastkovo, služba sa počas trvania zmluvy sa bude považovať najneskôr za dodanú posledným dňom obdobia, na kt. sa vzťahuje.

Ak budete FA práce jednorazovo po ich uskutočnení, na zaklade odovz. protokolu, Daňová povinnosť mi vzniká dňom dodania služby. Práce sa možu uskutočnovať aj tri mesiace a vtedy môžete fa až po ukončení prác, t.j. jedna FA
Vladimír Ozimý
18.07.07,10:13
Pochopím fungovanie malých živnostníkov na ústnych dohodách ale veľké firmy majú na 100% zmluvy porobené a na základe nich fakturujú podľa podmienok uvedených v zmluvách...