monyka
18.07.07,08:12
Prosím Vás poradte mi. Advokát má zmluvu o poskyt. práv služieb a tam je, že klient hradí hotové výdavky. TAk mi povedal, že im mám vystaviť fakúru na tie kolky ( skutočnosti je to súdny poplatok)
Ale kolky sú oslobodené od DPH však? do ktorého riadka DP do pojde:
Ďakujem
ucetni_fantozzi
18.07.07,06:20
v takomto pripade je dolezite overit zmluvu s klientom. v pripade, ze v zmysle zmluvy advokat kona v mene a na ucet klienta a pri takomto konani ma vydavky napriklad na kolky, plati ustanovenie §22 ods. 3 zakona o DPH, podla ktoreho tieto vydavky sa nezahrnaju do zakladu dane.

v pripade, ze by naklady na kolky ai. mali byt zahrnute v cene sluzby, musia byt zdanene aj DPH.
monyka
18.07.07,07:15
Ano advokat kupil kolky na svoje meno, čiže to bolo aj v cene služby, tak dám s DPH ale ide to do riadku: služba 03/02 (v Alfe) ???
Johanka
18.07.07,07:30
§22 Zákona o DPH
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).
Johanka
18.07.07,07:32
monyka
18.07.07,08:05
C h Bože, mám z toho guláš a je tu toho veľa, nemohla by si mi ten § 22 ods. 3 vysvetliť polopate? nerozumiem tomu a ani tomu "prechodná položka"
Johanka
18.07.07,11:42
Cit. otázky monyky z inej , súvisiacej témy:
"A keď máme kolky v Prevádzkovej réžii, tak máme fakturovať s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)?
Ale Keď niečo neovplyvňuje ZD čo to má z priebežnou položkou? je to úplne v iných stlpcoch peňaž. eníka vpredu ( keď sa napr. prenašajú peniaze z pokladne na bank. účet)Poradte."

Odpoveď:
Prechodné položky tak ako sú definované v § 22 ods.3 Zákona o DPH nemajú nič spoločné s priebežnými položkami z peňažného denníka ...ide iba o podobu pojmov ;) .

Ak advokát nakúpi pre svojho klienta kolky a potom mu ich vyfaktúruje spolu s poskytnutou službou, v zmysle § 22 ods.3 , nezahŕňajú sa kolky do základu dane. Ide o tzv. refakturáciu, tento pojem však Zákon o DPH už nepozná. Službu, ktorú poskytol klientovi vyfaktúruje s 19 % DPH, kolky vyfaktúruje tak ako ich nakúpil - napr. kúpil kolok za 100 Sk, vyfaktúruje 100 Sk.
Advokát zaúčtuje nákup kolkov do prev.réžie, ich "predaj" klientovi bude pre neho príjem ovplyvňujú ci základ dane (daň z príjmov).
ucetni_fantozzi
19.07.07,09:10
Advokát zaúčtuje nákup kolkov do prev.réžie, ich "predaj" klientovi bude pre neho príjem ovplyvňujú ci základ dane (daň z príjmov).


ja osobne by som v tomto pripade mozno uvazoval aj o inom postupe. kedze advokat nakupuje kolky v mene a na ucet klienta, uctoval by som ich nakup ako vydavky neovplyvnujuce zaklad dane. obdobne by som postupoval v pripade ich uhrady klientom...
monyka
19.07.07,12:07
Ďakujem Vám za odpovede. To by bol dobrý nápad ucetni-fantozzi ale niekedy používa kolky pre seba a niekedy pre klienta, ale keď kupuje kolky, nepovie na čo....ale díky už mám v tom jasnejšie.Chceli sme vyfakturovať klientovi tie kolky, ale nemáme na ne ani doklad, čiže sme do ďalej neriešili.
(doklad by možno o nakupe kolkov bol ale s viacerými dátumani, keď sme napr. kupovali viackrát menšie kolky a tá suma sa mohla nazbierať)
Gong
20.03.09,13:29
Cit. otázky monyky z inej , súvisiacej témy:
"A keď máme kolky v Prevádzkovej réžii, tak máme fakturovať s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)?
Ale Keď niečo neovplyvňuje ZD čo to má z priebežnou položkou? je to úplne v iných stlpcoch peňaž. eníka vpredu ( keď sa napr. prenašajú peniaze z pokladne na bank. účet)Poradte."

Odpoveď:
Prechodné položky tak ako sú definované v § 22 ods.3 Zákona o DPH nemajú nič spoločné s priebežnými položkami z peňažného denníka ...ide iba o podobu pojmov ;) .

Ak advokát nakúpi pre svojho klienta kolky a potom mu ich vyfaktúruje spolu s poskytnutou službou, v zmysle § 22 ods.3 , nezahŕňajú sa kolky do základu dane. Ide o tzv. refakturáciu, tento pojem však Zákon o DPH už nepozná. Službu, ktorú poskytol klientovi vyfaktúruje s 19 % DPH, kolky vyfaktúruje tak ako ich nakúpil - napr. kúpil kolok za 100 Sk, vyfaktúruje 100 Sk.
Advokát zaúčtuje nákup kolkov do prev.réžie, ich "predaj" klientovi bude pre neho príjem ovplyvňujú ci základ dane (daň z príjmov).

Ahoj,
prečítala som si tvoj príspevok "Johanka", to znamená, že kolky ak sú zakúpené v mene a na účet klienta, advokát tento nákup kolkov zaúčtuje do prev.réžie VOZD, a ich predaj klientovi - refakturácia, bude pre advokáta POZD ? Správne som to pochopila.
Ja som to účtovala tak, ako si to vyjadrila v tomto tvojom príspevku, a danovej kontrole sa to moc nepáčilo, takže budeme musieť, kolky a ostatné hotové výdavky, ktoré som vo fa nezaratala s DPH, dodaniť. Našťastie to neboli vysoké položky. Ale aj tak by som strašne chcela vedieť, ako to presne má byť, ked som sa na to pýtala na DU, povedali mi, aby som si prečítala usmernenie DRSR, a tam to nájdem, lenže som čítala a čítala, a nepochopila, takže to tak aj dopadlo, na porade bolo tiež veľa rozdielnych názorov, tak som si urobila svoj a musím za to platiť, ale aspon teraz som mudrejsia.
Prosím vas ako to teda presne má byť?
Dakujem Gong
Gong
22.03.09,16:39
Nikto nič?
Gong
23.03.09,14:13
Ahoj,
prečítala som si tvoj príspevok "Johanka", to znamená, že kolky ak sú zakúpené v mene a na účet klienta, advokát tento nákup kolkov zaúčtuje do prev.réžie VOZD, a ich predaj klientovi - refakturácia, bude pre advokáta POZD ? Správne som to pochopila.
Ja som to účtovala tak, ako si to vyjadrila v tomto tvojom príspevku, a danovej kontrole sa to moc nepáčilo, takže budeme musieť, kolky a ostatné hotové výdavky, ktoré som vo fa nezaratala s DPH, dodaniť. Našťastie to neboli vysoké položky. Ale aj tak by som strašne chcela vedieť, ako to presne má byť, ked som sa na to pýtala na DU, povedali mi, aby som si prečítala usmernenie DRSR, a tam to nájdem, lenže som čítala a čítala, a nepochopila, takže to tak aj dopadlo, na porade bolo tiež veľa rozdielnych názorov, tak som si urobila svoj a musím za to platiť, ale aspon teraz som mudrejsia.
Prosím vas ako to teda presne má byť?
Dakujem Gong
... vedel by mi niekto poradiť? Dakujem
Gong
24.03.09,08:29
... vedel by mi niekto poradiť? Dakujem
Prosííím
Gong
24.03.09,17:04
Ahoj,
prečítala som si tvoj príspevok "Johanka", to znamená, že kolky ak sú zakúpené v mene a na účet klienta, advokát tento nákup kolkov zaúčtuje do prev.réžie VOZD, a ich predaj klientovi - refakturácia, bude pre advokáta POZD ? Správne som to pochopila.
Ja som to účtovala tak, ako si to vyjadrila v tomto tvojom príspevku, a danovej kontrole sa to moc nepáčilo, takže budeme musieť, kolky a ostatné hotové výdavky, ktoré som vo fa nezaratala s DPH, dodaniť. Našťastie to neboli vysoké položky. Ale aj tak by som strašne chcela vedieť, ako to presne má byť, ked som sa na to pýtala na DU, povedali mi, aby som si prečítala usmernenie DRSR, a tam to nájdem, lenže som čítala a čítala, a nepochopila, takže to tak aj dopadlo, na porade bolo tiež veľa rozdielnych názorov, tak som si urobila svoj a musím za to platiť, ale aspon teraz som mudrejsia.
Prosím vas ako to teda presne má byť?
Dakujem Gong
Ahojte prosím vedel by mi niekto v tomto prípade poradiť?
Dakujem
Gong
25.03.09,14:17
Ahojte poradáci, chcela by som vás velmi pekne poprosiť ako sa účtujú tie ceniny, ak je FO platcom DPH, či ich má po zakúpení dať na priebežné položky, z PP ich dať do pokladne a následne po ich použití dať do VNZD, a refaktúrovať ich klientovi bez DPH, lebo je to v mene klienta. FO osoba tie ceniny nepotrebovala na zab.prijmov.
Dakujem pekne
lydinka
27.12.10,21:58
Cit. otázky monyky z inej , súvisiacej témy:
"A keď máme kolky v Prevádzkovej réžii, tak máme fakturovať s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)?
Ale Keď niečo neovplyvňuje ZD čo to má z priebežnou položkou? je to úplne v iných stlpcoch peňaž. eníka vpredu ( keď sa napr. prenašajú peniaze z pokladne na bank. účet)Poradte."

Odpoveď:
Prechodné položky tak ako sú definované v § 22 ods.3 Zákona o DPH nemajú nič spoločné s priebežnými položkami z peňažného denníka ...ide iba o podobu pojmov ;) .

Ak advokát nakúpi pre svojho klienta kolky a potom mu ich vyfaktúruje spolu s poskytnutou službou, v zmysle § 22 ods.3 , nezahŕňajú sa kolky do základu dane. Ide o tzv. refakturáciu, tento pojem však Zákon o DPH už nepozná. Službu, ktorú poskytol klientovi vyfaktúruje s 19 % DPH, kolky vyfaktúruje tak ako ich nakúpil - napr. kúpil kolok za 100 Sk, vyfaktúruje 100 Sk.
Advokát zaúčtuje nákup kolkov do prev.réžie, ich "predaj" klientovi bude pre neho príjem ovplyvňujú ci základ dane (daň z príjmov).

Dobrý večer,
ako by to bolo v PÚ???
Spoločnosť zakladá sročky.
Poplatok do OR - toto prebieha elektronicky, čiže ako doklad o zaplatení poplatku do OR mám len výzvu na úhradu, ktorá príde mailom om okr. súdu,
je to teda výdavok neovpl. základ dane v JU - ale ako v PU???
a zasa ked to refakturujem klientovi tak je to v JU PNZD ale aky učet v PÚ??
Tak isto kolky pre živ. úrad.
ĎĎĎ