Denisa
10.02.05,18:23
Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ;) ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
Môže to tak urobiť?
Ďakujem za názory.
suzuka
10.02.05,17:26
Moj nazor je, ze nie, lebo auto ma na lizing - to znamena, ze nie je jeho ale lizingovky. Nahrady za km si moze dat do nakladov len vtedy ak pouziva svoje vlastne auto.
zuzana07
10.02.05,17:56
náhrady za km nie, lebo auto nie je jeho majetkom, ale lízingovky.
hron
10.02.05,18:52
Mam tomu rozumiet tak, ze nahradu dostane len ten, kto pouzije vyhradne auto vo svojom vlastnom majetku? A co ked patri manzelke, ci manzelovi? Vtedy nie?
Ozaj, auto na lizing je vlastne alebo nie je? Je pozicane?
Manual
10.02.05,18:58
Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ;) ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
Môže to tak urobiť?
Ďakujem za názory.Denisa, živnostník si to auto bral na lízing do firmy? Alebo si ho vzal na lízing ako radový občan a používa ho ako súkromné auto pre potreby firmy ???
Ak je to súkromný lízing, tak možno by to kilometrovné tam šlo, čo na to ostatní Poradáci ?
Pekný večer želám...
esbe
08.03.05,18:33
Nevie nikto poradit, ako to vlastne je?

Tiez teraz uvazujem o kupe auta a neviem sa rozhodnut ci ho zobrat na leasing/alebo zaplatit v hotovosti a ci ako sukromna osoba/alebo na firmu. Som zivnostnik, minuly rok som mal iba pausalne 25% vydavky, ale teraz by som ich rad o nieco zvysil ;o) A neviem teraz, ktora z vyssie uvedenych kombinacii by bola pre mna najvyhodnejsia (a sucasne najjednoduchsia co sa tyka uctovania - som v tom uplny zaciatocnik, ba mozno este menej :o). Ale asi najviac by ma zaujimalo, ci je mozne to auto zobrat na leasing ako sukromna osoba a uplatnovat si nahrady 6,20 Sk + PHM, alebo nie - kedze auto je majetkom leasingovky...

Dakujem za priapdne odpovede...
Manual
08.03.05,19:45
Netrúfam si poradiť aby to nebolo špatne, lebo mám skúsenosť z kontroly a pýtali tam aj velké TP a z toho zistia že nie si majitelom auta. Snáď niekto má skúsenosť a poradí.
Pekný večer...
esbe
09.03.05,17:24
Cosi sa mi podarilo zistit, snad to pomoze aj ostatnym; vraj je to takto:


Náhrada za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden kilometer jazdy:

Tieto výdavky si môže uplatniť len daňovník, ktorý využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté, a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku. Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
rene
09.03.05,17:28
Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ;) ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
Môže to tak urobiť?
Ďakujem za názory.
Nezabudnite, že náhrady možno uplatňovať len od 01.11.2004, teda nie za celý rok 2004.
Manual
09.03.05,17:43
Cosi sa mi podarilo zistit, snad to pomoze aj ostatnym; vraj je to takto:


Náhrada za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden kilometer jazdy:

Tieto výdavky si môže uplatniť len daňovník, ktorý využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté, a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku. Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.Prosím, pripíš tam z čoho to je citácia /zákon, literatúra atď.../
Ďakujem
esbe
09.03.05,19:49
Mal by to vraj byt Zakon o dani z prijmov, § 19, ods. 2 pism. e).
ppalii
10.03.05,06:42
takze pokial pouzije nie svoje auto(pozicane, manzelkine) nemoze si uplatnovat ani nahradu za pohonne latkky? ( predpokladam, ze amortizaciu si ratat nemoze, kedze auto nie je v jeho vlastnictve)
valientova
10.03.05,07:01
a čo v prípade, ak si auto zoberie od lizingovky v máji ako občan a v decembri dodatkom ho prepíšu na neho ako SZČO.Aké náklady si môže uplatniť ako SZČO?
Majka
05.05.05,06:24
prosim vas aka je aktualna nahrada za km ked sukr.auto pouziva na fir.ucely. 6.20 alebo 6.40 dakujem
Bea Š.
05.05.05,06:45
Mslím, že 6.20 za km.
Majka
05.05.05,07:00
kde to mozem najst v zakone prosim ta. surne to potrebujem.dakujem.
Bea Š.
05.05.05,07:05
Z.z. č.260/2004, čiastka 105 z 8.apríla 2004, platná od 01.05.04. Nič novšie nemám.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif