andreeejka
18.07.07,09:51
AHOJTE!

Potrebovala by som radu ohladom zacatia zivnosti.
Zakladne info - prihlasenie sa na zivnostenskom urade, na socialnom aj zdravotnom, aj viem ako postupovat aj co vsetko mi treba.

Skor ma trapi otazka uctovnictva, vystavovania faktur.
Vie mi niekto poradit ako v tejto oblasti postupovat?

Dakujeeeeeeem :D
calawen
18.07.07,08:02
Tak, faktúry by som vystavovala až potom, čo mi bolo pridelené IČO a DIČ... a keď dakde pohľadám, nájdem Vám aj ako má ten papier vyzerať...
veronikasad
18.07.07,08:09
V akej oblasti budeš podnikať ?

---------
Veronika
andreeejka
18.07.07,08:15
ahoj
bude to vodoinstalaterska cinnost...
nebudem to robit priamo ja :-))
Aljok
18.07.07,08:19
O faktúrach sa dočítaš tu:http://www.porada.sk/t45359-faktury-vzor-faktury-vysvetlenie.html
Sú tam aj vzory
veronikasad
18.07.07,08:27
Ako živnostník môže viesť jednoduché účtovníctvo alebo uplatňovať si výdavky paušálom. V druhom prípade stačí viesť evidenciu príjmov - kniha pohľadávok, kde si bude zapisovať vystavené faktúry a dátum úhrady. Ak bude mať nejaké zariadenie nad 30 tis. sk, vedie aj evidenciu dlhodobého hm.majetku. V daň.priznaní si uplatní ako výdavok paušál 40 alebo 60 per. z prijatých úhrad + výdavky na zdr. poistenie, ak platí ako dobr.poist.osoba soc.poistenie, aj tie.
Vzhľadom k tomu, že teraz ťažko posúdiť, ktorý spôsob bude z hľadiska daňového preňho výhodnejší, nech si odkladá všetky doklady o nákupe, v prípade, že by sa predsa rozhodol pre jedn.účtovníctvo. Keďže s účtovníctvom nemá žiadne skúsenosti, mal by vyracovanie daň.priznania a teda aj účtovníctva zveriť odborníkovi.

Po skončení zákazky vystavuje faktúru - tlačivá dostať v predajniach s kanc.potrebami. Ak bude úhrada v hotovosti, klientovi odovzdá spolu s fa aj kopiu príjmového pokl.dokladu

Dostal aj dotáciu z úradu práce ?

---------
Veronika
andreeejka
18.07.07,09:09
ahoj..

takze ako som to pochopila - momentalne staci aby si zacal viest evidenciu prijmov a na danove priznanie si da vyhotovi k uctovnicke...

jednoduchce uctovnictvo by bolo vyhodnejsie v akom pripade?

a este k tej dotacii - nieco som si nasla na internete, ale nie presne info a na urade prace sedia ludia, ktori nemaju zaujem sa o tom so mnou bavit .. takze ak nieco o tom vies, potrebovala by som vediet aspon podmienky za akych sa da tnto prispevok dostat..

dakujem za odpovede
veronikasad
18.07.07,10:54
Spôsob vedenia účtovníctva závisí od výšky príjmov. Ak však dostane dotáciu z UP a celú ju v danom roku neminie, je výhodnejšie JU ako paušálne výdavky. Pri JU ide do príjmov len tá časť dotácie, ktorú v danom roku preinvestoval. Pri paušálnych výdavkoch sa zahrnie celá výška dotácie už v prvom roku. Niekedy to môže ovplyvniť výšku príjmov pri platení odvodov do socialnej poisťovne - ak je príjem vyšší ako 12-násobok min.mzdy, stáva sa povinným platiteľom odvodov - od 1.7. nasl. roka.

---------
Veronika