danulaaa
18.07.07,09:59
Táto žemlovka nie že len fantasticky chutí ale je aj zdravá a priamo z chladničky je v týchto horúčavách priam ideálna. Tu je recept:

Žemlovka

Suroviny:
5 celozrnných rožkov (po 60 g)
500 ml mlieka
500 g tvarohu
4 jablká
4 lyžice medu (diabetici, kľudne tam môžte dať sladidlo)
škorica (prípadne vanilka)
tuk na vymazanie plechu

Postup:
Vymažeme si plech s vyšším okrajom. Rožky si nakrájame na krúžky, namáčame ich do mlieka, trochu vyžmýchame a ukladáme na dno plechu. Takto pokryjeme celé dno. Na to navrstvíme polovicu nastrúhaných jabĺk, posypeme škoricou, na to dáme polovicu tvarohu, ktorý sme osladili medom a zmiešali so škoricou. A postup sa začína od začiatku. Rožky, jablká, tvaroh a na vrch dáme nakoniec vrstvu rožkov.Strčíme to rúry vyhriatej na 180 stupňov na 30 minút. Keď je upečené, necháme vychladnúť a dáme do chladničky. Najlepšie je konzumovať na druhý deň, nech sa to dobre zažere, stuhne a najmä nech je to poriadne studené. Preto to vždy robím večer a na druhý deň mám pokoj s obedom.

Už sa vám zbiehajú slinky, mne áno.:D
calawen
18.07.07,08:05
Mám menší upgrade... miesto rožkov použite vianočku... bude ešte lepšia...
plavčík
18.07.07,08:11
Nie je tých rožkov málo?
Ja to robím z 2 sendvičov...
calawen
18.07.07,08:12
asi má menší plech... :D
Tweety
18.07.07,08:31
a menej hladošov:---
danulaaa
18.07.07,09:10
Môžte dať aj väčšiu dávku. Táto je pre 4 osoby.
uko
18.07.07,09:22
:--- akurat som vcera robila aj ja.
ale takto: mala som stare rozky aj zemle. az teraz chapem preco sa to vola zemlovka a nie rozkovka. z tych zemli je to lepsie. macala som ich v mlieku, v ktorom bol aj praskovy cukor, trochu roztopeneho masla a vajecny zltok. a nezmykala som ich privelmi, lebo nemame radi taku suchu. navrstvila som ich na maslom vymasteny a struhankou vysypany pekac. v kucharke pisalo, ze mal ist do toho aj sneh z bielkov. ja som ho len natrela na tu prvu vrstvu. ked sa piekla, tak sa normalne dvihala ako kolac. potom isiel tvaroh. ten som vyslahala s vajcom, vanilkovym a praskovym cukrom. mali ist aj hrozienka. na to dalsia vrstva rozkov a zemli. navrch som dala kusky masla. po zapeceni mal ist navrch este marhulovy lekvar a sneh a malo sa to dopiect. ale to sa mi zdalo uz primoc. zvykli sme robit bud jablkovu alebo tvarohovu. som prekvapena, ze sa to robi aj spolu. ked vravite, ze je vyborna, tak nabuduce ju vyskusam.
k tomu studene mlieko a dobrú chuť:)
Tweety
18.07.07,09:32
Fakt je tvarohovo jablková výborná.
tiny77
19.07.07,05:56
mambi
19.07.07,06:42
ahoj, ja robím žemľovku aj s pudingom. Je tiež super.
Na spodok vymastenej jánskej misy poukladám vianočku, ktorú namáčam v teplom mlieku, v ktorom rozmiešam vajíčka a cukor. Na to dám postrúhané jabĺčka. Na ne vylejem puding uvarený z 1 litra mlieka-my máme radi čokoládový, ale môže byť akýkoľvek ovocný, na to rozotriem tvaroh rozmiešaný s vajíčkami a vanilkou. Navrch ide opäť vianočka. Dám do rúry zapiecť asi na 1/2 hodinu a hotová sa môže poliať čokoládovou polevou, no nemusí. Ja zvyknem dávať sneh z bielkov. Je super a hlavne chutí deťom.:)
iveta22
19.07.07,08:30
My robíme žemlovku vždy s tvarohom a ovocie dáme také aké máme. Výborné sú marhule, maliny a pod., a nielen 1 druh. Čo máte, tak tam dáte. S pudingom a vianočkou ju poznám tiež, ale zdá sa mi príliš sladká a rozhodne je viac kalorická.
uko
19.07.07,09:10
My robíme žemlovku vždy s tvarohom a ovocie dáme také aké máme. Výborné sú marhule, maliny a pod., a nielen 1 druh. Čo máte, tak tam dáte. S pudingom a vianočkou ju poznám tiež, ale zdá sa mi príliš sladká a rozhodne je viac kalorická.
aj mne sa zdaju tie prichute uz moc. potom to uz nie je jedlo ale skor zakusok. teda aspon mojho muza by som na to nepresvedcila. ale ak raz budeme mat deticky, tak pre ne to isto budeme este prichucovat. a to si zgustnem aj ja :---
ZEvina
20.07.07,05:26
Mám menší upgrade... miesto rožkov použite vianočku... bude ešte lepšia...

.... Ja mám tiež menší upgrade ... a hneď dva plechy, aby ste nedopadli ako ja .... nezostalo mi ani na ochutnanie:mad: Podľa mľaskotu hladošov potvrdzujem, že to bolo fakt výborné!
MichaelaMA
01.08.07,12:13
Aj ja by som niiečo pridala. Vždy sme robili žemľovku s tvarohom a jabĺčkami, ale skúste dať namiesto jabĺk banány. Výborné. Deti to majú radi.;)
Melnick
01.08.07,12:22
.... Ja mám tiež menší upgrade ... a hneď dva plechy, aby ste nedopadli ako ja .... nezostalo mi ani na ochutnanie:mad: Podľa mľaskotu hladošov potvrdzujem, že to bolo fakt výborné!
A prosím,keby môj upgrade pozostával z toho,že keď budete robiť žemľovku,prídem s troma hladnými krkmi na návštevu?:D :D :D :D
raya1
01.08.07,12:33
Majka kľudne, ja mám doma tiež "stále hladné" tri krky - nikdy nie je dosť.
ZEvina
01.08.07,13:01
A prosím,keby môj upgrade pozostával z toho,že keď budete robiť žemľovku,prídem s troma hladnými krkmi na návštevu?:D :D :D :D

Majka, cez týždeň mávam doma iba jeden hladný krk, ale tuším s troma žalúdkami :D :D :D Ináč keby si prišla cez víkend, keď sa zíde naša "malá" rodinka, tak by ste sa tam stratili a nikto by ani nezistil, že je tam niekto "navyše" :D :D :D
marči
01.08.07,18:42
Ja robievam túto rýchlu žemľovku. Deťom veľmi chutí ! ;)


Rožkový výbeh


6 rohlíkov
5 dl mlieka
3 vajcia
1 vanilkový cukor
hrozienka
70 g prášk. cukru
škorica
ovocie alebo kompót
maslo, strúhanka

Rožky pokrájame na kolieska, zalejeme mliekom, do ktorého sme pridali žĺtka a vanilku. Necháme vsiaknuť a vmiešame sneh z bielkov a umyté hrozienka. Misu z jenského skla vytrieme maslom, vysypeme strúhankou. Na dno uložíme prvú vrstvu rožkov, potom rozložíme ovocie, posypeme cukrom, škoricou. Na ovocie uložíme druhú polovicu masy a zapečieme v horúcej rúre do zlatista.
Melnick
04.08.07,09:05
Určite vyskúšam,kým mám na stravovanie prihlásených hladošov. Len kde nabrať 3 jenské misy:confused: ,lebo jedna určite stačiť nebude.;) :D
Pre ilustráciu: včera som robila 120 bryndzových pirohov. 4 členovia rodiny zjedli cca 40 +-1 ,zbytok zjedli hladoši. Samozrejme nie naraz a večer sa pohádali pre zvyšných 6,lebo nijako som ich nevedela podeliť na 4+4+5, hoci robím s číslami.:D :D :D

Mala by som požiadať o radu,ako rozdeliť a neprekrajovať, 6 pirohov pre 3 deti,aby mali 4+4+5 ?:D :D :D
Marína
04.08.07,13:04
Majka, tu nič iné neostáva len pirohy dorobiť.;)
ondrejvla
04.08.07,18:15
Aj ja pridám recept na slanú hubovú žemľovku, výborná je na teplo i na studeno:
10-12 rožkov nakrájať, obariť horúcim mliekom ale len cca 2,5 dl, do ktorého pridať 2-3 vajíčka, 1 PL pamajoránu, 1 PL nasekaného zeleného petržlenu, 1 PL čubrice ( len ak ju máte, ak nie bazalku a mätu citrónovú), huby udusiť na oleji s cibuľkou, nakrájanou zelenou paprikou, mletou rascou, troškou soli, keď sa vydusí šťava vyliať horúce na rožky, pridať 4 žĺtka zmiešané so snehom z bielkov, premiešať a dať piecť na vymastený a strúhankou vysypaný plech. Piecť pri 180-200 st. cca 258-30 minút. Vrch môžete posypať čerstvými nasekanými bylinkami ešte pred pečením.
Výborná večera, kto miluje huby je to lahôdka.
Melnick
06.08.07,13:36
Vlasti, už sa mi zbierajú slinky.:) :) :)
A potom chudni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
učtovníčka
07.08.07,08:56
To je podobný recept ako robil Julo Satinský a volal ho "hubník". Ja to robím podľa neho a stále mám v pamäti jeho usmiatu tvár. Preto nám asi tak chutí. Treba pridať pár strúčikov cesnaku a tá vôňa pri pečení je na nevydržanie.
Dá sa to jesť aj teplé aj studené, samé so šalátom a aj ako príloha ku grilovanému alebo inému mäsku. Zatiaľ som na to každého dostala a mlsli si.
klaura
08.08.07,07:17
Ja pridávam recept na takú výdatnejšiu žemlovku:

10 - 12 rožkov
2 tvarohy
6 vajec
1 maslo alebo Hera (250)
6 PL cukru
2 dl mlieka
1 vanilkový cukor
100 g orechov
strúhané jablká podľa chuti

Rožky nakrájame na koliečka a zalejeme mliekom. Žltka vyšľaháme s cukrom do peny a pridáme rozpustené maslo. Vmiešame k rožkom. Zapekaciu misu alebo pekáč vymastíme maslom, vysypeme orechami a vrstvíme rožky, jablká posypané škoricou a cukrom (podľa chuti jablk), ochutený tvaroh a zasa rožky.
Pečieme pri 200 stup. cca 30 min. Pred koncom pečenia na vrch natrieme sneh z bielkov a dáme dopiecť.
Je toho dosť - ja robím z polovičnej dávky. Dobrú chuť!
vanili
17.02.09,09:18
ahoj, ja robím žemľovku aj s pudingom. Je tiež super.
Na spodok vymastenej jánskej misy poukladám vianočku, ktorú namáčam v teplom mlieku, v ktorom rozmiešam vajíčka a cukor. Na to dám postrúhané jabĺčka. Na ne vylejem puding uvarený z 1 litra mlieka-my máme radi čokoládový, ale môže byť akýkoľvek ovocný, na to rozotriem tvaroh rozmiešaný s vajíčkami a vanilkou. Navrch ide opäť vianočka. Dám do rúry zapiecť asi na 1/2 hodinu a hotová sa môže poliať čokoládovou polevou, no nemusí. Ja zvyknem dávať sneh z bielkov. Je super a hlavne chutí deťom.:)
..mnam, mnam, mnam:)))))))
Vcera som len tak zabludila na recepty a nasla som receptik na zemlovku od mambi. Tak som si povedala, ze na chvilku pozmenim moju klasiku a vyskusam. Zemlovka bola skvela, dakujem za inspiraciu:).