apo
18.07.07,11:01
Zdravím poraďákov.

Jedna strelená lízingová spoločnosť má uzavretú lízingovú zmluvu, na základe ktorej každé 3 mesiace upravuje splátkový kalendár podľa trendov vo vývoji kurzu.

Splátkový kalendár je v Euro. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale v splátkom kalendári sa menia hodnoty v stĺpci ISTINA.

Z toho vyplýva, že sa mení suma Euro z ktorej som vypočítal vstupnú cenu investičného majetku a z ktorej som stanovil výšku mesačných odpisov v SK.

Poraďte prosím čo s rozdielom vo výške istiny, ktorý vyplýva zo zmeny sumy vyjadrenej v Euro. Som toho názoru, že hodnotu vstupnej ceny investičného majetku a výšku mesačných odpisov meniť nebudem.

Ďakujem.

apo
Orsz
20.07.07,22:20
Súhlasím s tým, že hodnota zaradeného majetku a odpisov sa nebude meniť. Meniť sa bude len prepis úrokov, atď. mesačne. I keď sa mení každý mesiac istina - veď tá je rôzna aj pri pevných splátkových kalendároch. A myslím, že tieto premenlivé splátkové kalendáre sú viac menej určené pre stanovenie výšky úroku - v závislosti o pohybu kurzov.
apo
21.07.07,10:19
Súhlasím s tým, že hodnota zaradeného majetku a odpisov sa nebude meniť. Meniť sa bude len prepis úrokov, atď. mesačne. I keď sa mení každý mesiac istina - veď tá je rôzna aj pri pevných splátkových kalendároch. A myslím, že tieto premenlivé splátkové kalendáre sú viac menej určené pre stanovenie výšky úroku - v závislosti o pohybu kurzov.

VB lizing pri vytlačení splátkových kalendárov má jeden nedostatok. Nemá uvedené sumy jednotlivých stĺpcov. Tak sa stalo aj v tomto prípade, že pri zmene kalendára a zvýšení pravidelných mesačných splátok od splátky č. 17 a ďaších došlo k zvýšeniu hodnoty istiny. Ale postupne k splátke č. 48 sa istina začala znižovať a sumárna hodnota ISTINY za celý splátkový kalendár sa nezmenila.

Tvoje vysvetlenie je správne, ale potvrdilo sa až keď som zmenený splátkový kalendár prepísal do exelu.

Nechápem prečo VB lízing ako jediná lízingovka nevytlačí súčtový riadok na konci splátkového kalendára.

Vysvetľujúci list lízingovky ku zmene kalendára zdôvodňuje zmenu tým, že pri refinancovaní lízingovej zmluvy boli použité tzv. krátkodobé úverové zdroje so štvrťročnou dobou opakovaným prolongovaním, ktorých výhodou je nižšia úroková sadzba, teda pri uzavretí tejto konkrétnej zmluvy o finančnom lízingu bolo uplatnené nižšie lízingové úročenie.

Ďakujem.

apo