morgan
18.07.07,12:19
Dobry den,
som rad, ze som nasiel tuto stranku. Mam takyto problem:
zaciatkom roka som sa stal SZCO a zaroven dobrovolny platitel DPH. Koncom juna som si nasiel dobre miesto a zaciatkom jula ukoncil zivnost. Z DU mi vsak prislo upozornenie, ze musim byt registrovany na DPH aspon 12 mesiacov. Co mam teraz robit? Co mozem cakat zo strany DU? Ako to co najlepsie dat do poriadku????

Za 1. stvrtrok som mal odpocet cca 10.500,- (kupil som si NB a nejaky SW zo zahranicia- potrebny pre moju planovanu cinnost, plus stolik a pod.).
Za 2.stvrtrok budem iba podavat priznanie. V tomto stvrtroku som absolvoval len skolenie v zahranici k nakupenemu SW (bude tam odpocet?).
Ide mi teraz o to, ci po urceni posledneho zd.obdobia budem musiet tieto odpocty vratit DU, kedze som v podstate nevykonaval ziadnu cinnost-nepodarilo sa mi zohnat zakazky.??

Velkmi pekne dakujem, ocenim kazdu radu
morgan
18.07.07,10:54
pomoze mi, prosim, niekto z tejto kase?
Viem, bol som moc hrr... :(
Vladimír Ozimý
18.07.07,11:11
pomoze mi, prosim, niekto z tejto kase?
Viem, bol som moc hrr... :(


no ano dvanásť mesiacov ale to je za predpokladu že naďalej vykonávate činnosť...ak rušíte živnosť túto podmienku nemáte ako dodržať...na vás sa vzťahuje skôr bod 2...takže nie je opodstatnené...vy pri predložení že ste zrušili živnosť tak vám zrušia dič..aj ičdph...to je môj názor..
morgan
18.07.07,11:33
Ide totiz o to, ze mi z DU prisiel list v ktorom mi oznamuju, ze mi nemozu ukocit registraciu az k 1.3.2008 tzn. po 12 mesiacoch-citovali §á+ ods.1 zakona o DPH.

Je tu vsak aj § 81 ods. 2, ktory hovori o možnosti poziadat o zrusenie registracie, ked skonci v tuzemsku cinnost, ktora je predmeto dane.

Ja som ukocil svoju cinnost 4.7.07 a poziadal o zrusenie 9.7.07

Tak ako to je ? maju mi zrusit registraciu, alebo budu cakat rok(hoci uz nebudem mat zivnost)? a ake sankcie mi pripadne mozu dat?
morgan
18.07.07,11:58
a co ostatny zdielate nazor s panom Ozimnym????

chcem sa len uistit o tomto nazore a potom si to pojdem na DU vydiskutovat...

Dakujem
Vladimír Ozimý
18.07.07,12:04
a co ostatny zdielate nazor s panom Ozimnym????oprava Ozimým :)

chcem sa len uistit o tomto nazore a potom si to pojdem na DU vydiskutovat...

Dakujem

ale už len logicky ako môžem byť registrovaný na dph keď neexistuje dôvod registrácie zrušený predmet činnosti...vy môžete byť z pohľadu dph ako zdaniteľná osoba ak vykonávate ekonomickú činnosť ale nič nevykonávate len závislú činnosť to nie je z pohľadu dph ekonomická činnosť tak nechápem za akým účelom vás chcú registrovať...to je divnééé s tým som sa nestretol, pretože vo vašom prípade by som určite použil bod b...
morgan
18.07.07,12:08
mne to tiez pripadalo logicke (zrusim zivnost, zrusia mi registraciu). Ale naozaj mam pred sebou list z DU, kde mi cituju § 81 ods.1.
Tak neviem ci tam maju novu pracovnicku...

Dakujem
Johanka
18.07.07,12:13
Morgan už zaregistrovaný je ...
V zmysle spomínaného § 81 ods.2 môžeš požiadať o zrušenie registrácie - ale § 81 pokračuje:
4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň
a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

...kľudne môžu určiť , že posledné zdaňovacie obdobie bude za I.Q/2008, pretože nie sú viazaní nejakou lehotou - podľa mojich skúseností predlťujú registráciu max. o jedno celé zdaňovacie obdobie(mesiac alebo štvrťrok).
Ak máš vyjadrenie DÚ písomne, odvolaj sa s poukázaním na §81 ods.2.

Pri skončení registrácie postupuješ podľa ustanovenia § 81 ZoDPH:
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
Vladimír Ozimý
18.07.07,12:14
Morgan už zaregistrovaný je ...
V zmysle spomínaného § 81 ods.2 môžeš požiadať o zrušenie registrácie - ale § 81 pokračuje:
4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň
a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

...kľudne môžu určiť , že posledné zdaňovacie obdobie bude za I.Q/2008, pretože nie sú viazaní nejakou lehotou - podľa mojich skúseností predlťujú registráciu max. o jedno celé zdaňovacie obdobie(mesiac alebo štvrťrok).
Ak máš vyjadrenie DÚ písomne, odvolaj sa s poukázaním na §81 ods.2.

Pri skončení registrácie postupuješ podľa ustanovenia § 81 ZoDPH:
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Johanka ale to tu riešime...lebo mne logicky vychádza z toho že ho nechcú zrušiť a určiť mu posledné zdaňovacie obdobie...toto je problém...
morgan
18.07.07,12:24
ja len dufam, ze sa na DU nejaka pracovnicka naozaj pomylila ... Dam vediet.


Este by som sa vratil k DPH pri ukonceni zivnosti. podla mojej logiky(ak som dobre pochopil §81 ods.6), im v poslednom priznani vratim cely odpocet, ktory som si uplatnil napr. za notebook, je to tak?
Vladimír Ozimý
18.07.07,12:42
ja len dufam, ze sa na DU nejaka pracovnicka naozaj pomylila ... Dam vediet.


Este by som sa vratil k DPH pri ukonceni zivnosti. podla mojej logiky(ak som dobre pochopil §81 ods.6), im v poslednom priznani vratim cely odpocet, ktory som si uplatnil napr. za notebook, je to tak?

ano je to riešené takisto v paragrafe 82 ods 6 vráti sa dph z majetku a zásob z ktorých si uplatnil daňovník daň uplne alebo čiastočne
Johanka
18.07.07,12:46
Johanka ale to tu riešime...lebo mne logicky vychádza z toho že ho nechcú zrušiť a určiť mu posledné zdaňovacie obdobie...toto je problém...
Ja chápem o čo tu ide :) , len som chcela dodať, že je na správcovi dane, ktoré zdaňovacie obdobie bude posledné - nemuseli sa zrovna "vyhovárať" na § 81 ods.1.
Vladimír Ozimý
18.07.07,12:48
Ja chápem o čo tu ide :) , len som chcela dodať, že je na správcovi dane, ktoré zdaňovacie obdobie bude posledné - nemuseli sa zrovna "vyhovárať" na § 81 ods.1.


ahááá no to máš pravdu len aby to stihli do dôchodku určiť mu termín hehe...
morgan
24.07.07,13:25
pre vsetkych co mi tu radili a nahodou sa pozru opat sem, chcem povedat, ze pani na DU mala chaos v papieroch a akosi prehliadla moje oznamenie o ukonceni cinnosti. takze mi urcia posledne zd.obdobie:rolleyes:
Johanka
24.07.07,13:32
..........:)