sancov
18.07.07,11:28
Zdravim,
mam mensiu dilemu. Zalozil som sro-cku so sidlom v mieste trvaleho bydliska. Na sidlo mam suhlas od majitela. Nemam vsak k nehnutelnosti ziadne vlastnicke pravo (zijem s priatelkou v byte napisanom na jej tatka). A teraz moja otazka: Je nutne mat uzavretu najomnu zmluvu s vlastnikom, ked uz mam jeho suhlas a nedavam si do nakladov ziadne najomne ani energie? Podnikatelsku cinnost budem z bytu vykonavat, ale nerad by som zatazoval priatelkinho tatka "zbytocnymi prijmami", ku ktorym by asi ako bezny zamestnanec musel este osobitne dorabat nejake danove priznanie. Alebo sa mylim?
Dakujem za akekolvek rady
sancov
19.07.07,13:16
...prosim radu...
Johanka
19.07.07,13:44
Nepotreboval si nájomnú zmluvu na sídlo pri zápise do OR? Alebo je s.r.o. iba založená a ešte nevznikla (neprebehol zápis do OR) ?
ivka7
19.07.07,14:58
neviem či máš už spoločnosť zapísanú v OR, ale z vlastnej skúsenosti viem, že pri písaní notárskej zápisnice musí byť uvedené sidlo firmy a pokiaľ nemáš ako sídlo vlastnú nehnuteľnosť, musí tam byť nájomná zmluva. čo sa týka výšky nájmu, je to vždy vec dohody, aku sumu si dohodnete, majiteľ nehnuteľnosti nemusí mať vysoké príjmy, riešil si už konkrétne právne kroky?
sancov
20.07.07,08:27
SROcka je uz zalozena a zapisana v OR. Vsetko prebehlo v poriadku. Na zriadenie sidla som nemal najomnu zmluvu, ale povolenie na zriadenie sidla spolocnosti od majitela - priatelkinho tatka.
Ide mi len o to, ze ak v byte budem realne vykonavat podnikatelsku cinnost (viac-menej internetovy predaj - praca cez vlastny pocitac a telefon), ci je nutne niekde toto nahlasit napr. kvoli dani, alebo je nutne mat aj najomnu zmluvu. Vdaka
sancov
25.07.07,13:59
Zdravim,
len chcem zopakovat otazku, ci je nutne mat urobenu najomnu zmluvu s vlastnikom bytu, ked v byte mam sidlo sro-cky, ktora je uz zalozena a mam na sidlo povolenie od majitela.
Vdaka
KEJKA
25.07.07,18:38
podľa mňa je to v poriadku. Stačí súhlas vlastníka, čo je podľa mňa v súlade so zákonom. Stretla som sa však podľa môjho s absurdnou požiadavkou pracovníčky DÚ, ktorá pre registráciu za platiteľa DPH vyžadovala nájomnú zmluvu !! A konateľ si nepomohol - radšej jej ju doniesol.
betka
25.07.07,18:51
Jedna z posledných noviel Obchodného zákonníka zrušila možnosť definovať ako sídlo spoločnosti poštový priečinok (P.O. Box), a tak kôpku listín smerujúcich do podateľne obvodného úradu dopĺňa napríklad nájomná zmluva. Ak je sídlo eseročky zhodné s adresou trvalého pobytu konateľa, stačí výpis z listu vlastníctva. V tom prípade však treba túto skutočnosť ohlásiť príslušnému mestskému (obecnému) úradu, aby upravil výmer dane z nehnuteľností.
Paula
25.07.07,18:55
Nájomnú zmluvu so súhlasom prenajímateľa o sídle spoločnosti vyžadujú aj na živnostenskom úrade.
Ajuška
19.11.07,19:52
...Ak je sídlo eseročky zhodné s adresou trvalého pobytu konateľa, stačí výpis z listu vlastníctva. V tom prípade však treba túto skutočnosť ohlásiť príslušnému mestskému (obecnému) úradu, aby upravil výmer dane z nehnuteľností.

...z čoho vyplýva táto ohlasovacia povinnosť a v akom termíne je treba ju splniť?...:rolleyes:
d3 !Ur3
20.11.07,07:39
Na zápis adresy nehnuteľnosti, bytu či nebytového priestoru ako adresy sídla do obchodného registra stačí súhlas vlastníka nehnuteľnosti, bytu alebo nebytového priestoru. Nič však nebráni tomu, aby si následne uzavrel zmluvu s vlastníkom nehnuteľnosti, bytu alebo nebytového priestoru, pričom výšku nájomného treba dojednať tak, aby na strane prenajímateľa nebola daná povinnosť platiť daň z príjmu. Na strane nájomcu sa o sumu nájomného, ktoré bolo takto dohodnuté zníži daňový základ.

M I E R
Ajuška
20.11.07,09:40
...každá rada dobrá ja viem...:rolleyes:...lenže ja už som o krok ďalej... takže v príspevku č.11 asi márne hľadám odpoveď na svoju otázku...:mee:
Zoltán Kovács
20.11.07,09:48
...z čoho vyplýva táto ohlasovacia povinnosť a v akom termíne je treba ju splniť?...:rolleyes:

Žeby Zákon o správe dani a poplatkov č. 511/1992 Zb. a § 31 (odst. 15 ?).
Ajuška
20.11.07,10:06
Žeby Zákon o správe dani a poplatkov č. 511/1992 Zb. a § 31 (odst. 15 ?).

...kým pochopím obsah znenia tohto odst. asi budem dlllho nezvestná...:rolleyes: