xena
10.02.05,20:07
Kto mi poradí?:confused:


S.r.o. má troch spoločníkov. Jeden spoločník je Slovák / je aj konateľom/ a ďaľší dvaja cudzinci.

Nakoľko ani po konzultácií s daňovým poradcom som nevedela nájsť vhodnú formu ako vyplatiť sumu 150000 v hrubom týmto dvom cudzincom, dohodli sme sa že to budú mať ako príjem z pracovného pomeru. Mne,teda im by bola určite vhodná aj iná možnosť napr. dohoda o vykonaní práce napr. na 2 mesiace, čo však nedoporučovala daňová poradkyňa. Neviem však prečo.

Otázka:
Majú sa prihlásiť aj takýto poberatelia príjmu do poistovní , môže sa im odpočítať nezdaniteľná časť v celkovej výške na rok / aj keby šlo o vykonanie práce na základe pracovného pomeru napr. na 2 mesiace alebo by bola dohoda o vykonaní prác/ . Je potrebné za nich odvádzať. Veď oni sú poistení doma teda v tej cudzine. Zaplatia neskutočné odvody a pritom si neviem predstaviť ako by mohli čerpať napr. nemocenské alebo nezamestnanecké alebo ak by boli chorí tak by ich lekár bezplatne ošetril a v lekárni by si mohli vybrať lieky tak ako my občania SR?
Ak by ste na niečo prišli čo sa dá aj obhájiť prosím o súrnu odpoveď. Pátram po odpovedi už niekoľko mesiacov.
Ide o to, že pomáhajú firme v určitých oblastiach. Napr. je treba volať priamo nášmu dodávateľovi v cudzej reči, dohodnúť podmienky obchodu,...
Daň sa podľa mňa musí určite odviesť, ale prečo aj odvody do poisťovní keď by k plneniu určite nedošlo. Veď napr. len na nárok na starobný dôchodok je povinnosť aspoň 10 rokov byť poistený. A v tomot prípade to určite nebude reálne.
Ďakujem


Xena
Jozef Mihál
11.02.05,07:06
Xena - kopa otázok, a pritom by stačilo vyplatiť im tie peniaze zo zisku. Ale zrejme v tom bude nejaký háčik, keď to takto nerobíte. Takže ak to má ísť do nákladov, tak pokojne to urobte cez dohodu o vykonaní práce formulovanú na jednorazové činnosti, napr. že XY má vykonať sprostredkovanie toho a toho obchodu, tlmočiť pri obchodnom jednaní atď. Výška odmeny nie je ničím limitovaná, hoci by dohoda bola na jediný deň.
Iná možnosť je vyplatiť odmenu spoločníka, z toho však vyplýva povinnosť zaplatiť zdravotné poistenie.
xena
11.02.05,07:25
Ďakujem za odpoveď p.Mihál,

ale mám ešte jednu doplňujúcu otázku.
Je povinnosť prihlásiť takýchto spoločníkov na základe dohody o vykonaní prác do všetkých poisťovní a čo odvody a nezdaniteľná časť/ bude sa uplatňovať nezdaniteľná časť vo výške 1/12 resp.1/12*2 alebo na celý rok, keďže sa predpokladá, že už nebudú pracovať v danom roku na tento spôsob, ak by bola zmluva na 1 resp. 2 mesiace.
Neviem, či mám odviesť poistné/ ako zamestnanec a zamestnávateľ/
S pozdravom

Xena
Jozef Mihál
15.02.05,06:40
Ak s nimi uzavriete dohody, tak ich nikam neprihlasujete, ani do SP ani do ZP. Z dohody sa platí len úrazové poistenie do SP.
Nezdaniteľnú časť si uplatniť môžu, ak si ju neuplatňujú u prípadného iného zamestnávateľa ale podmienka je trvalé bydlisko na Slovensku.
luebchenko
15.02.05,07:51
Nezdaniteľnú časť si uplatniť môžu, ak si ju neuplatňujú u prípadného iného zamestnávateľa ale podmienka je trvalé bydlisko na Slovensku.
Jožko, ktorý § hovorí o podmienke trval. bydliska na Slovensku? §11 1a hovorí len o daňovníkovi, podľa §2 a) je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba. Nikde tu nevystupuje nejaká obmedzená či neobmedzená daňová povinnosť. Niečo som znovu prehliadla?
luebchenko
15.02.05,13:32
Ako je to s tou nezdaniteľnou časťou u cudzinca? Nikto nekomentuje?
tibor
15.02.05,13:44
jozef - si si istý s tým nelimitovaním výšky odmeny pre konateľa? predsa v prílohe k DP sa uvádza komentár ku všetkým nákladom a osobitne k nákladom medzi spriaznenými osobami a členmi orgánov. síce neviem, či je to ešte nejako limitované - alebo stačí len prehlásenie, že je to za ceny obvyklé na trhu...

ja by som to dal ako Odmenu za výkon funkci - platím len daň 19% a u toho slováka aj zdravotné - inak nič.
tibor
15.02.05,13:46
luebchenko - ak ten cudzinec nemá na slovensku iné príjmy ako uvedené - je to vlastne ako u nás, kde majú len jedne mesiac príjem - ja mu vykonám ročné zúčtovanie dane a uplatním mu tú nezdaniteľnú poločku a aj si odvediem 2% z jeho dane na základe jeho poverenia.
Jozef Mihál
15.02.05,15:12
tibor - pri odmene konateľa ide o príjem zo závislej činnosti a tu sa určite nemá uvažovať tak, že ide o spriaznené osoby ako v prípade fakturácie medzi dvoma subjektami.
tibor
16.02.05,05:43
jozef - je mi to jasné - len som reagoval na to, že ako si odporúčal:

"napr. že XY má vykonať sprostredkovanie toho a toho obchodu, tlmočiť pri obchodnom jednaní atď. Výška odmeny nie je ničím limitovaná, hoci by dohoda bola na jediný deň"

dal by som si na toto pozor, hoci to nemá podporu nikde v zákone na napadnutie. niečo podobné sme dávnejšie mali u nás a dosť sa v tom rýpali - resp. viac než dosť.
Jozef Mihál
16.02.05,06:27
tibor, beriem, ale na podporu môjho tvrdenia ešte - oproti minulosti dnes máme rovnú daň. Takže či tých 19% zaplatí firma z vyššieho zisku alebo príjemca odmeny na dohodu ako fyzická osoba, môže byť daniarom jedno.
Magma
16.02.05,06:29
Jožko, ktorý § hovorí o podmienke trval. bydliska na Slovensku? §11 1a hovorí len o daňovníkovi, podľa §2 a) je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba. Nikde tu nevystupuje nejaká obmedzená či neobmedzená daňová povinnosť. Niečo som znovu prehliadla?
Lubka, bola som na seminári o dani z príjmu a jednoznačne nám bolo vysvetlené, cudzinec u nás zamestnaný má nárok na nezdaniteľnú časť, dokonca aj keď neodpracoval v SR celý rok a môže si požiadať o ročné zúčtovanie dane. Nemajú nárok na bonus a na nezdaniteľnú časť na manželku.
Jozef Mihál
16.02.05,06:39
Jajaj, omyl na mojej strane,

áno, na nezdaniteľnú časť má nárok každý daňovník!
tibor
16.02.05,07:03
no - nie je to až tak jedno...

ani by si nevedel, ako v zahraničí sú dobre informovaní, že tu máme len 19% daň...z toho vyplýva, že veľa investorov v zahraničí by chcelo byť v DR našich spoločností, keĎ okrem 19% dane neplatia nič a aj si ešte môže znížiť o nezdaniteľnú položku na daňovníka DZ v ročnom zúčtovaní.

teda aby som len netliachal: spoločnosť má 20-člennú DR - každý z jej členo dostane odmenu za výkon funkcie 80.000 - spoločnosť má daňový náklad 1.600.000 a štát nezinkasuje nič, lebo všetci členovia DR si uplatnia nezdaniteľnú čiastku na daňovníka...
xena
23.02.05,11:26
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do tejto otázky. ale vidím, že všetci máte z toho guláš čo týka nezdaniteľnej časti na daňovníka ako na možnosť odpočtu aj na výšku. Som rada, že nie som sama.

Xena
luebchenko
25.02.05,10:53
Lubka, bola som na seminári o dani z príjmu a jednoznačne nám bolo vysvetlené, cudzinec u nás zamestnaný má nárok na nezdaniteľnú časť, dokonca aj keď neodpracoval v SR celý rok a môže si požiadať o ročné zúčtovanie dane. Nemajú nárok na bonus a na nezdaniteľnú časť na manželku.
Magma, alebo aj ostatní - ako je to s cudzincom, ktorý má v SR len príjem zo záv.činnosti, zo slovenskej firmy dostal Potvrdenie o zúčtov. a vypl.príjmoch a zraz.predd. na daň - toto prikladal ku svojmu daň.priznaniu v Rakúsku a tá u nás zrazená a zaplatená daň mu bola zohľadnená v jeho priznaní. V Rakúsku má ešte príjem zo živnosti. Môžem mu ja urobiť RZD (má tam preplatok vyše 8 tisíc - nerobil celý rok a nezdaniteľnú by som mu mohla uplatniť celú! ), alebo si má podať sám DP (A alebo B? - v SR má príjmy len zo ZČ) ešte aj u nás v SR, alebo stačí, že si podal DP doma v Rakúsku a tam zohľadniť tú daň zrazenú v SR? Lebo keby som mu tu spravila RZD a nárokovala mu späť ten preplatok, tak by predsa nesúhlasila tá čiastka v jeho DP v Rakúsku, ktorú vykázal na základe Potvrdenia o zúčt. a vypl. príjmoch....Pomôžte, ja mám už piatok, len mi čosi našuškáva, že RZD by asi nebolo správne :eek:
Jana Motyčková
25.02.05,11:54
Ak s nimi uzavriete dohody, tak ich nikam neprihlasujete, ani do SP ani do ZP. Z dohody sa platí len úrazové poistenie do SP.
Nezdaniteľnú časť si uplatniť môžu, ak si ju neuplatňujú u prípadného iného zamestnávateľa ale podmienka je trvalé bydlisko na Slovensku.POZOR ! Od 1.4.2005 bude treba nahlasovať aj dohody do SP (pred začatím vykonávania práce). Aj dohody ktoré vznikli pred 1.4. a k 1.4. trvajú bude treba prihlásiť do SP myslím že do 31.5..
Podľa mňa spoločník ak má uzavretú dohodu, platí z nej zdravotné poistenie.
vladan
25.02.05,12:00
Ľubi, podľa mňa RZD nemôžeš vykonať, lebo mal iné príjmy (živnosť v Rakúsku) ... už musím bežať, prepáč