Lubkka
18.07.07,12:48
ahoj mili poradaci,

asi ste poculi z radia ci telky ze vysiel nejaky novy zakon ktory uklada vyrobcom a predajcom aby uvadzali ceny s DPH nie bez nej, pretoze to zavadza spotrebitela.... v tejto suvislosti sa najcastejsie spomina spol.Orange. Neviete nahodou, ktory zakon to riesi ?

Dakujem
calawen
18.07.07,10:50
tuším spomínali zákon na ochranu spotrebiteľa, ale nie som si istá...
Vladimír Ozimý
18.07.07,10:51
o ochrane spotrebiteľa
calawen
18.07.07,10:52
Pardon, sekla som sa...:rolleyes: môže sa stať každému...
Ala
18.07.07,10:55
Zbierka zákonov číslo 250/2007, čiastka 114.
Lubkka
18.07.07,11:26
uz som to nasla :

Povinnosť uvádzať ceny vrátane DPH a všetkých ostatných daní vyplýva zo Zákona o cenách a Zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v § 12 uvádza: „Predávajúci je povinný jednoznačne informovať spotrebiteľa o cene predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb platnej v okamihu ponuky. Informácie o cene alebo okolnosť, že informácia je neúplná alebo chýba, nesmie najmä vzbudzovať dojem, že cena je nižšia, než aká je v skutočnosti“. Naviac túto povinnosť členským štátom EÚ ukladá aj smernica 98/6/EG o spôsobe označovanie cien výrobkov, ktorá definuje predajnú cenu ako cenu vrátane DPH a ostatných daní.

ale dakujem :)
krikra
20.07.07,08:31
uz som to nasla :

Povinnosť uvádzať ceny vrátane DPH a všetkých ostatných daní vyplýva zo Zákona o cenách a Zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v § 12 uvádza: „Predávajúci je povinný jednoznačne informovať spotrebiteľa o cene predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb platnej v okamihu ponuky. Informácie o cene alebo okolnosť, že informácia je neúplná alebo chýba, nesmie najmä vzbudzovať dojem, že cena je nižšia, než aká je v skutočnosti“. Naviac túto povinnosť členským štátom EÚ ukladá aj smernica 98/6/EG o spôsobe označovanie cien výrobkov, ktorá definuje predajnú cenu ako cenu vrátane DPH a ostatných daní.

ale dakujem :)


ak to je citat zo stranky http://www.spotrebitelinfo.sk/index.php?clanok=270 tak len upozornujem, ze ta odvolavka na paragraf 12 je na stary zakon o ochrane spotrebitela 634/1992 Zb.

V 250/2007 Z.z. treba kuknut paragraf 14
Marína
20.07.07,08:56
ucimsa
14.11.08,07:01
AHOJTE, NEVIETE MA NASMEROVAT, PROSIM, NA NEJAKU DEFINICIU SPOTREBITELA PRE TENTO UCEL? JE TO KAZDY KONECNY ZAKAZNIK, ALEBO LEN FO-NEPODNIKATELIA? MOZEM PODNIKATELOM UVADZAT CENY BEZ DPH BEZ PREDCHADZAJUCEHO UPOZORNENIA/DOHODY? DIK.
ucimsa
14.11.08,07:50
nieco som nasla:

Na účely tohto zákona sa rozumie
a) spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba,
ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre
osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej
domácnosti,

takze mozem dalej rozviest: aku osobnu spotrebu moze mat pravnicka osoba? Co sa pod tym rozumie? Pokial kupovany tovar nesluzi na dalsie obchodovanie - to mi je jasne. Ale pokial si, napr. necha nieco vyrobit, na svoje pouzivanie, tak je to osobna spotreba alebo nie? Ake su kriteria pri rozhodovani, ci to je, alebo nie je na "osobnu spotrebu" nejakej firmy? Dik, ked sa niekomu podari vysvetlit... :confused:
rainmaker
22.09.10,19:41
takze ak napriklad spolocnost poskytujuca webhosting ma na svojich strankach velkym zobrazovane ceny bez dph, a dole napisane ze ceny su bez dph, porusuju tym zakon?
Excise Duty
22.09.10,20:24
uz som to nasla :

Povinnosť uvádzať ceny vrátane DPH a všetkých ostatných daní vyplýva zo Zákona o cenách a Zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v § 12 uvádza: „Predávajúci je povinný jednoznačne informovať spotrebiteľa o cene predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb platnej v okamihu ponuky. Informácie o cene alebo okolnosť, že informácia je neúplná alebo chýba, nesmie najmä vzbudzovať dojem, že cena je nižšia, než aká je v skutočnosti“. Naviac túto povinnosť členským štátom EÚ ukladá aj smernica 98/6/EG o spôsobe označovanie cien výrobkov, ktorá definuje predajnú cenu ako cenu vrátane DPH a ostatných daní.

ale dakujem :)
Len taká maličkosť, v slovenčine za lomkou po čísle smernice uvádzame skratku ES, skratka EG je nemeckou skratkou slov Europäische Gemeinschaft. Takže ide o smernicu Európskeho spoločenstva č. 6 z r. 1998. V úradnom vestníku EÚ sú všetky predpisy spoločenstva uvedené aj v slovenčine, kedže aj slovenčina je úradným jazykom EÚ.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:15:04:31998L0006:SK:PDF