rastiks
18.07.07,13:18
Dobrý deň,
som študentom denného štúdia VŠ. Momentálne pracujem ako programátor / autor www stránok pre softwareovú spoločnosť na študentskú dohodu o vykonaní práce. Minulý rok, keďže som pracoval len ku koncu roka som nemal vysoký príjem (nemusel som ani podávať daňové priznanie), takže mi to tak vyhovovalo.

Tento rok však predpokladám, že dostanem honorár okolo 120 000 Sk, čo sa mi užna dohodu nezdá výhodné (daň, zdravotné poistenie).

Chcel by som sa preto spýtať, čo KONKRÉTNE pre môj prípad vyzerá najvýhodnejšie, dohoda, živnosť, alebo "podnikať" na základe autorského zákona?

Mne sa naviac pozdáva možnosť AZ (aspoň čo som čítal na porade), ale konkrétne pre môj prípad, zarobím 120 000 SK, koľko konrétne by som musel kam zaplatiť? (socálne, zdravotné poistenie...)
Muška
18.07.07,11:36
Muška
18.07.07,11:40
Ako "autor" môžeš viesť účtovníctvo, alebo "paušálne výdavky" - klikni http://www.porada.sk/t41159-pausalne-vydavky-ako.html
Muška
18.07.07,12:00
Dobrý deň,
som študentom denného štúdia VŠ. Momentálne pracujem ako programátor / autor www stránok pre softwareovú spoločnosť na študentskú dohodu o vykonaní práce. Minulý rok, keďže som pracoval len ku koncu roka som nemal vysoký príjem (nemusel som ani podávať daňové priznanie), takže mi to tak vyhovovalo.

Tento rok však predpokladám, že dostanem honorár okolo 120 000 Sk, čo sa mi užna dohodu nezdá výhodné (daň, zdravotné poistenie).

Chcel by som sa preto spýtať, čo KONKRÉTNE pre môj prípad vyzerá najvýhodnejšie, dohoda /nemôže byť takýto honorár vyplácaný na základe dohody/, živnosť /detto ako dohoda/, alebo "podnikať" na základe autorského zákona? /ak nemáš otvorenú živnosť na niečo iné, tak "podnikať" na základe autorského zákona najvýhodnejšie - nemusíš sa príhlásiť a platiť do SP/

Mne sa naviac pozdáva možnosť AZ (aspoň čo som čítal na porade), ale konkrétne pre môj prípad, zarobím 120 000 SK, koľko konrétne by som musel kam zaplatiť? (socálne, zdravotné poistenie...)

Paušálne výdavky:
Príjem 120000,-
výdaj -48000,- /40 % paušálne výdavky/
zisk = 72000,-
odpočet na daňovníka - 95616
k zdaneniu = 0

ZP /ak budeš v ZP prihlásený ako SZČO - autor

72000 : 2,14 x 0,14 = 4711,- SK/RZZP/ - /vyplýva Ti potom aspon minimálna povinnosť 1064,- Sk /mesačne
Pri výške 72000,- Sk do ZP nebudeš hradiť nič, iba ak by si mal zisk viac ako 97584,- Sk opravila som, sorry - viď príspevok od Jožka Mihála

ZP /ak nebudeš v ZP prihlásený ako SZČO - autor
120000 x 0,14 = 16800,-
Jozef Mihál
18.07.07,12:22
Nadi, rastiks je študent denného štúdia VŠ, preto ak sa v ZP prihlási ako SZČO na zdravotné poistenie pri uvedených príjmoch na základe autorského zákona nebude platiť nič.
rastiks
18.07.07,13:05
Ďakujem veľmi pekne, ten Muškin výpočet som pochopil dobre, nejasnosti som mal (a trošku stále mám) práve okolo toho zdravotného poistenia...

Ďalej by som sa chcel spýtať, keby som sa šiel zaregistrovať na Daňový úrad teraz, pričom časť odmeny mi už bola dopredu vyplatená v predchádzajúcich mesiacoch (zatiaľ žiadna dohoda o vykonaní práce nebola podpísaná), či sa to dá vyfakturovať aj spätne (odmena na môj účet vyplatená napr. v máji a vyfakturované v auguste), resp. dajú sa tie peniaze nejako vrátiť firme, potom vyfakturovať a opäť previesť späť na môj účet?