dede2
18.07.07,13:26
Prosim o radu.
Som platca DPH. Pri vyvoze do 3-tej krajiny. Na fakture je uvedene: datum vystavenia 30.6.2007 a datum dodania 2.7.2007. Je to možné, podľa zákona, dodať neskôr ako je faktúra vystavená? Nebudu mat s tým problémy pri preclievani v krajine dovozcu /tretej krajine/ ? Ja si mylsim, že nie.

U nas na colnici s tym problem nemaju.

JCD na slovensku je vystavene 2.7.2007.
Do priznania DPH a SV to dam do JUNA - v JU je rozhodujuci datum vystavenia, nie?


Dik.
Vladimír Ozimý
18.07.07,11:39
Prosim o radu.
Som platca DPH. Pri vyvoze do 3-tej krajiny. Na fakture je uvedene: datum vystavenia 30.6.2007 a datum dodania 2.7.2007. Je to možné, podľa zákona, dodať neskôr ako je faktúra vystavená? Nebudu mat s tým problémy pri preclievani v krajine dovozcu /tretej krajine/ ? Ja si mylsim, že nie. nie je to už problém

U nas na colnici s tym problem nemaju.

JCD na slovensku je vystavene 2.7.2007.
Do priznania DPH a SV to dam do JUNA - v JU je rozhodujuci datum vystavenia, nie? nejde do dph


Dik.

tak teda som sa vyjadril :)
dede2
18.07.07,12:13
Ako to , že nejde do DPH.

pozri http://www.porada.sk/t56393-vyvoz-tovaru-do-tretich-krajin.html

príspevok č. 3

" daňovom priznaní DPHto uvedieš ako oslobodený vývoz tovaru –myslím že je to riadok 8
- Nezabudni na Súhrnný výkaz"

Teraz už fakt neviem. S vyvozom nemam žiadne skusenosti.
Vladimír Ozimý
18.07.07,13:49
Ako to , že nejde do DPH.


" daňovom priznaní DPHto uvedieš ako oslobodený vývoz tovaru –myslím že je to riadok 8
- Nezabudni na Súhrnný výkaz"

Teraz už fakt neviem. S vyvozom nemam žiadne skusenosti.


týka sa to vývozu vrámci EU nie do krajín mimo EU
emgeton
18.07.07,15:26
Prosim o radu.
Som platca DPH. Pri vyvoze do 3-tej krajiny. Na fakture je uvedene: datum vystavenia 30.6.2007 a datum dodania 2.7.2007. Je to možné, podľa zákona, dodať neskôr ako je faktúra vystavená? Nebudu mat s tým problémy pri preclievani v krajine dovozcu /tretej krajine/ ? Ja si mylsim, že nie.

U nas na colnici s tym problem nemaju.

JCD na slovensku je vystavene 2.7.2007.
Do priznania DPH a SV to dam do JUNA - v JU je rozhodujuci datum vystavenia, nie?


Dik.

§ 2
Predmet dane

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou
..............

Miesto zdaniteľného obchodu
§ 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,


a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,

Ohľadom daňovej povinnosti:

§19/
9) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do miesta určenia na území tretieho štátu (§ 47 ods. 1 a 2), za deň dodania tovaru sa považuje deň výstupu tovaru z územia Európskych spoločenstiev, ktorý je potvrdený colným orgánom v písomnom colnom vyhlásení alebo v zjednodušenom colnom vyhlásení.
Ďalej:
§ 47
Oslobodenie od dane
pri vývoze tovaru a služieb
(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.


V zmysle citácii:

Vývoz tovaru je predmetom dane v SR, nakoľko miestom dodania tovaru je tuzemsko, toto plnenie je však od dane oslobodené ( §47).

Daňová povinnosť vzniká dňom, kt. potvrdí colnica na JCD pri opustení územia EU. Teda ak prechod hraníc EU bude napr. 20.7., daňová povinnosť vznikne týmto dňom, do priznania to uvediete za 7. mesiac.
Ak však z akéhokoľvek dôvodu by to bolo napr. až 1.8., daň. povinnosť vznikne v 8. mes. a do daň.prizn. to uvediete v 8.mesiaci.

Ďalej musíte vedieť preukázať, že sa jedná skutočne o vývoz, a to
§47/
(3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať písomným colným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru. Platiteľ musí mať k dispozícii písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz najneskôr do konca šiesteho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane pri vývoze tovaru.

Ak uvedené nesplníte, pri kontrole vám uvedené plnenie nebude posudzované ako oslobodené a DPH doplatíte ( spolu so sankciou :mee: ).

V daň. priznaní to uvediete v r. 8 a v súčtovom r.5.

Dátum vystavenia fa nie je smerodatný v tomto prípade. Rozhoduje prechod hraníc EU.
Vladimír Ozimý
19.07.07,06:08
týka sa to vývozu vrámci EU nie do krajín mimo EU

nechcem mazať aby som sa potrestal...emgeton má pravdu ide to do riadku 8 ešte som si to pozeral asi to teplo...takže môj príspevok neplatí :)...asi idem na dovolenku lebo mám pocit že čím viac riešim a študujem tým som akýsi domotaný prajem pekný deň