Juhos
18.07.07,15:23
Dobrý deň prajem,

som živnostník, mám uzatvorenú mandátnu zmluvu s jednou spoločnosťou a pracujem pre nich ako obchodný zástupca. Zmluva obsahuje aj konkurenčnú doložku v nasledovnom znení:

Mandatár sa zaväzuje, že počas trvania tejto zmluvy a dva roky po jej skončení nezaloží, nenadobudne ani sa nijako nezúčastní na konkurenčnom podniku alebo konkurenčnej obchodnej spoločnosti, ktorá je so spoločnosťou mandanta v priamej alebo nepriamej hospodárskej súťaži, ani nebude vo vlastnom mene alebo na vlastný účet, a to priamo alebo nepriamo uzatvárať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou mandanta.

Je tam zmluvná pokuta do výšky 800.000 Sk.

Moje otázky:

1.) U našich susedoch platia podobné "konkurenčné doložky" len v prípade, že mandant za to zaplatí mandatárovy tzv. dohodnuté odškodné.
Platí to aj u nás?

2.) Je možné z právneho hľadiska takéto dodatky pridať do mandátnej zmluvy? V obchodnom zákonníku som to nenašiel.

3.) vyššie uvedená formulácia je dosť fádna. Napríklad na základe toho by obchodný zástupca ktorý na základe mandátnej zmluvy predával pre inú firmu plastové okná by nemohol založiť firmu na výrobu a predaj žalúzií a roliet - lebo môžeme to považovať za nepriamu hospodársu súťaž. Alebo sa mýlim?

ďakujem za odpovede,

Juhos
biaaa
18.07.07,15:00
Ak sa chystas podnikat v danej oblasti, tu uz by som asi odporucal radu pravnika - a co sa tyka priamo/nepriamo zavisi to asi dost od pohladu / suvisia rolety priamo/nepriamo s vyrobou okien? Niekto povie ze hej, iny ze nie.
Ja osobne by som povedal ze nie, pokial ich nevyrabala firma v kt. si robil. Ale to je osobny nazor.
Juhos
19.07.07,03:04
No, me by sa jednalo o to, ze pocas tejto spolupráce som si dal vytvoriť jednu webstránku na propagáciu produktov, ktoré predáva táto spoločnosť (ale aj mnoho iných). Webstránka dosiahlôa dosť veľkú návštevnosť, väčšiu ako materská stránka spoločnosti pre ktorú som pracoval. Túto webstránku by som nechcel zrušiť, lebo sú v tom moje peniaze, a žiadosti, objednávky by som chcel presmerovať na tretiu firmu, ktorá predáva tie isté výrobky ako tá bývalá. (Samozrejme by som z toho chcel mať aj províziu).

Čiže o to sa jedná, že teraz by som mal osobne navštevovať klientov a ponúkať im daný tovar, a po skončení mandátnej zmluvy to všetko by som robil cez tretiu firmu bez priameho kontaktu s klientom len pomocou internetu.

No a to nejak neviem zaradiť.

Ďakujem za odpoveď, s pozdravom, Juhos
Zoltán Kovács
19.07.07,04:21
Osobne si myslím, že je to obmedzovanie slobody podnikania, aj keď pod hrozbou pokuty. Neviem si predstaviť, že ja ako externý účtovník nejakej firmy mal podpísanú zmluvu, že keď s nimi ukončím spoluprácu, tak nemôžem účtovať externe, alebo aj na HPP firmu s podobným výrobným zameraním.