mandala
18.07.07,15:48
Pekný deň prajem. Určite sa pozastavíte nad mojou témou. Ja by som chcela poprosiť niektorého poraďáka či by mi vedel pomôcť s vyplnením priznania DPH. Teraz to robím prvý krát, a nechcem niečo pokaziť. Viem, toto celé znie blbo, ale ja by som si chcela overiť správnosť môjho postupu. Ak by sa takýto medzi Vami našiel, bola by som mu-jej za pomoc veľmi vďačná. Potom by som napísala - opísala moje konkrétne kroky. Veľmi, veľmi pekne ďakujem
Johanka
18.07.07,13:51
... však napíš :) , ochotných poraďákov je tu more ;) .
ekopo
18.07.07,13:53
... však napíš :) , ochotných poraďákov je tu more ;) .
mimotemy to more by teraz bodlo
mandala
18.07.07,14:32
Fúúú Johanka, ani neviem ako sa Ti poďakovať. Takže, idem na to. Konkrétne: Je 1 s r.o., kde majiteľ je rumunský štátny občan. Je zaevid. v OR, má IČO, DIČ ... Medzi jeho hlavné atribúty patrí obchod z drevom. Keď som spočítala fa za vývoz reziva do MR, dostala som x sumu. Tento vývoz je oslobodený od dane (všetky fa sú tak vystavené). Toto sa do priznania uvedie do: Dodanie tovarov sa služieb d možnosťou odpočítania dane podľa § 43? Ďalej má fa za nákup tovaru u nás, za ktoré má vystavené PPD. Celková výsledná suma faktúr bez dane to sú zdaniteľné obchody - podľa § 8??? V daň. priznaní je: Tovary a služby pri ktorých príjemca platí daň podľa § 69. ods.7. Hm? Z môjho príkladu tan niečo patrí??? V zmysle pokynov na vyplnenie tlačiva je 1 veta, podľa ktorej by som mala spočítať 3x daň??? Lebo konkrétne je tam napísané: súčet riadkov 2, 10 a 12 = 3x 19 % ?? Juj, ja Ti tak pekne ďakujem, že si to ani predstaviť nevieš.
Johanka
18.07.07,14:59
V zadaní sú síce nejaké indície, iba pre upresnenie s.r.o., ktorá ide podávať DP je registrovaný platiteľ DPH ?
Odberateľ v MR (predpokladám, že ide o Maďarskú republiku) je platiteľ dane registrovaný v MR ?
Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu nejde o vývoz, o vývoze hovoríme pri dodaní tovaru do tretieho štátu ( krajiny mimo EÚ).
Je potrebné pri zadaní otázky uvádzať jasné pojmy, pretože nepresné pojmy zvádzajú ku chybám ...

Tovar, ktorý nakupoval , nie je zdaniteľný obchod ! Z tohoto tovaru má nárok na odpočítanie dane pri splnení podmienok ustanovených v § 49 Zákona o DPH. Táto daň sa uvádza v riadku 14 daňového priznania, pričom nie je dôležité, či za tovar bolo aj zaplatené....

Trocha mimo otázky ... oceňujem Tvoju odvahu, ale aj odvahu toho, komu DP spracovávaš. Mám pocit, že Zákon o DPH je pre Teba veľkou neznámou, pretože máš veľký zmätok v jeho základných bodoch . Ak som správne vydedukovala o čo ide, tak Ťa ešte čaká Súhrnný výkaz .DP nie je jednoduché ani pri klientoch, ktorí majú dodania tovaru a služieb iba v tuzemsku...skús sa pýtať ďalej ;) .
Johanka
18.07.07,15:02
Ešte Ťa poporosím o premenovanie témy. Na takéto neurčité pomenovanie málokto klikne ;) , napr. vyplnenie DP k DPH.
mandala
18.07.07,15:14
Áno, rumunský občan je u nás registrovaný ako platca DPH, a odberateľ v maďarsku je tiež registrovaný v MR ako platca DPH.Tak začnem ešte raz:"Môj" dodávateľ vyfakturoval do MR faktúru za rezivo - fa je oslobodená od dane. Toto sa zapíše do ktorého riadku a priznaní? Dodávateľ v tuzemsku vystavil fa pre "môjho" odberateľa na rezivo. Faktúru "môj" odberateľ zaplatil. Fa je vystavená ako: Základ DPH+DPH=celkom. Oslobodené alebo mimo DPH nie sú položky. Tento údaj sa ako rozpíše? A do ktorých riadkov? Nechcem niečo zle urobiť? Keď to raz budem mať urobené, potom dúfam že to budem vedieť robiť. Mňa to zaujíma, len ... Ďakujem
Johanka
18.07.07,15:22
Áno, rumunský občan podľa pôvodného zadania s.r.o., v ktorej je spoločníkom rumun ;) je u nás registrovaný ako platca DPH, a odberateľ v maďarsku je tiež registrovaný v MR ako platca DPH.Tak začnem ešte raz:"Môj" dodávateľ vyfakturoval do MR faktúru za rezivo - fa je oslobodená od dane. Toto sa zapíše do ktorého riadku a priznaní?R07 a sumárny R05 Dodávateľ v tuzemsku vystavil fa pre "môjho" odberateľa na rezivo. Faktúru "môj" odberateľ zaplatil.Tento fakt z hľadiska uplatnenia nároku na odpočet DPH je nepodstatný. Opakujem to z toho dôvodu, že možno máš ešte nejaké prijaté faktúry, ktoré patria do zdaňovacieho obdobia a nie sú uhradené. Fa je vystavená ako: Základ DPH+DPH=celkom. Oslobodené alebo mimo DPH nie sú položky. Tento údaj sa ako rozpíše? A do ktorých riadkov? DPH z prijatej faktúry do riadku 14. Nechcem niečo zle urobiť? Keď to raz budem mať urobené, potom dúfam že to budem vedieť robiť. Mňa to zaujíma, len ... Ďakujem

Odpovede červeným. Ďalšie doplňujúce otázky si odpustím ;) .
Nezabudni na Súhrnný výkaz .
ekopo
18.07.07,15:30
Odpovede červeným. Ďalšie doplňujúce otázky si odpustím ;) .
Nezabudni na Súhrnný výkaz .
To je v tomto prípade ďaľšie tlačivo, ktoré sa odovzdáva spolu s DP. Na prednej strane je uvedená celková hodnota dodaných tovarov. A na druhej strane je rozpis tejto sumy podľa odberateľov. A s najväčšou pravdepodobnosťou do firmy zavíta kontrola na DPH, to znamená, že aj účtovníctvo by malo byť v poriadku. Prepokladám, že inventúra zásob robená nebola........
V tomto prípade by som sa držal príspevku č.3
andreaS
18.07.07,15:31
a to neuctujes v programe? Ten by ti mal urobit DP bez problemov, ak si mu dobre "naplula" udaje.

Ale aj tak prosim ta zajdi na nejake skolenie z PU plus si precitaj zakon o DPH s komentarom, lebo mne az oci vyleteli ked som citala tuto temu. Ja som tiez zacinala ale najskor som absolvovala zopar skoleni, snazila som sa pochopit tlacivo sama a az potom ked som to vyplnila som sa niekoho kto to vie opytala, ci to je tak spravne. Lebo takto ak nerozumies tomu, co vyplnujes, tak sa budes zakazdym pytat kde mas co napisat, pretoze si to nezapamatas. Nic v zlom.

Ako potom mozes vediet, ci hodnoty, kt. tam vpisujes su spravne z hladiska zakona o DPH?

ak pomoze, tak toto je postup ak ste nevystavili ziadnu fa do tuzemska s DPH:
- sumu z vystavenych fa bez dph vpises do r. 07 aj do 05, v r. 14 uvedies DPH z doslych fa a inych nakupov v hotovosti, 18 je to iste ako 14, 22 je zas to iste ako 14, a 30 je znova to co v 14.