vampik
10.02.05,21:01
Dobry vecer.Sme dvaja zivnostnici a chceli by sme si otvorit spolocnu prevadzku v oblasti sluzieb.Chcel by som poprosit o radu akym sposobom to mame spolu viest ak nechceme nikoho zamestnavat a tiez aby sme nemuseli platit DPH.Co by bolo pre nas najvyhodnejsie.Dakujem
babenko1
10.02.05,20:11
Hmmm.. najlepšie je pre vás založiť si s.r.o.
vampik
10.02.05,20:14
Jednoduchsie riesenie by sa nenaslo?
babenko1
10.02.05,20:21
Združenie.. ale nemám teraz pri sebe zákon o DPH... tam je tuším podmienka byť platcom..
vampik
10.02.05,20:24
Ak Vas mozem poprosit tak mi to zistite
babenko1
10.02.05,20:28
Teraz určite nie... je priveľmi vysoká hodina nielen na čítanie, ale už aj na rozmýšľanie, xixi... Zajtra to vidím reálnejšie :-)
vampik
10.02.05,20:38
Ja som to nemyslel hned,ak budete mat cas. Dik.
babenko1
10.02.05,20:40
Ja viem...:-)
ricij
10.02.05,20:46
Hmmm.. najlepšie je pre vás založiť si s.r.o.Vážne sa nad tým zamyslite, skutočne to je najlepšie riešenie a vôbec nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Vyhnete sa na veky plateniu odvodov do SP. Teda v konečnom dôsledku veľmi lacné. Pri združení mám pocit, že je to tak, že pokiaľ jeden člen je platiteľom, ostatní sa musia prihlásiť tiež. To je fšetko. Zákon po ruke žiaľ nemám.
Beata
10.02.05,23:19
Vampik (aj pre babenko1), združenie podnikateľov nemá povinnosť stať sa plátcom DPH! Ak však jeden z účastníkov združenia sa prihlási za plátcu DPH, povinní sú všetci účastníci tohto združenia prihlásiť sa za plátcov DPH a to do desiatich dní odo dňa uzavretia zmluvy o združení. Hovorí o tom zákon 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, § 4 ods. 2.
Súhlasím s tým, čo píše ricij, sama sa práve rozhodujem pre s.r.o. a sčitávam plusy aj mínusy. Vychádza mi, že najideálnejšie je založiť s.r.o.... aspoň na túto dobu. Čo bude o rok, ani srnky netušia.
Jano1961
11.02.05,05:29
ssssssssss
Jano1961
11.02.05,05:46
Zaujala ma veta " Vyhnete sa na veky plateniu odvodov do SP".Ako tomu mám rozumieť?
Mohol by mi niekto poradiť,keď založím s.r.o sám,zrejme sám som konateľom,odvody do Soc.poisťovne zrejme platím zo mzdy ktorú si určím.Ako je to technicky? To uzatváram
pracovnú zmluvu sám zo sebou? Fakt by som uvítal a bol vďačný za bližšie
vysvetlenie.
ricij
11.02.05,07:38
Si konateľom, si spoločníkom. Ak chceš, môžeš uzavrieť aj pracovnú zmluvu. Nie sám so sebou ale sročka s tebou - ty ju zastupuješ, ale zamestnávateľ je sročka. No ale, keď žiadnu pracovnú zmluvu nepodpíšeš, tak neplatiš predsa odvody. Môžeš si dať odmenu za vykonávanie funkcie konateľa - z toho sa odvody do SP neplatia, alebo za vykonávanie funkcie spoločníka. atď, skús sa prehrabať cez poradu.
Heleč
11.02.05,07:53
Ahojte.

Podľa mňa je s.r.o. výhodnejšie, aj keď určite nie pre platenie odvodov. (Od 1.1.05 zaradila zdravotná konateľov medzi szčo a sociálka nenechá na seba dlho čakať.) Výhody je skôr v tom, že budeš zamestnanec (obidvaja) . . . . Len treba dať pozor pri zakladaní na rozdelenie podielov a podobne. Neskôr vznikajú rôzne nepredvídateľné situácie.
ricij
11.02.05,08:00
Nie, SP určite konateľov alebo spoločníkov medzi povinne poistené osoby nezaradí. Veď sa už dosť poučili od ZP a aj tá ch zrejme od 1.7. zruší.

Ja by som sa vo svojej sročke apriori nezamestnával. Iste sú situácie, keď je to výhodnejšie, tak narýchlo ma napadá - napr. mám staré auto a chcem si dávať paušál, alebo veľa cestujem - diéty a podobne. Ale načo tlačiť odvody do SP?
Jano1961
11.02.05,08:03
Dobre, ale keď nebudem platiť ako konateľ odvody do SP, /určím si odmenu za vykonávanie funkcie konateľa/,tak ako budem poistený pre dôchodkové poistenie?
Som už v II.pilieri, tak z akej čiastky budem odvádzať do SP?
To sa mám popri tom dobrovoľne poistiť v SP? Ale to si nedám do nákladov...
Už mi bolo vysvetlené,že môžem byť zamestnancom vo svojej vlastnej s.r.o,
ale keď zamestnancom nebudem a dám si odmenu ako konateľ ,tak
ako bude najlepšie pre mňa aby som bol poistený v SP na dôchodok.I.pilier,
II.pilier, invalidné atď.
ricij
11.02.05,08:08
Dobre, ale keď nebudem platiť ako konateľ odvody do SP, /určím si odmenu za vykonávanie funkcie konateľa/,tak ako budem poistený pre dôchodkové poistenie?
Som už v II.pilieri, tak z akej čiastky budem odvádzať do SP?
To sa mám popri tom dobrovoľne poistiť v SP? Ale to si nedám do nákladov...
Už mi bolo vysvetlené,že môžem byť zamestnancom vo svojej vlastnej s.r.o,
ale keď zamestnancom nebudem a dám si odmenu ako konateľ ,tak
ako bude najlepšie pre mňa aby som bol poistený v SP na dôchodok.I.pilier,
II.pilier, invalidné atď.Mno, tak to už je tá nevýhoda. Sporiť na dôchodok si môžeš aj v treťom pilieri. Ale jasné, ak neplatíš odvody, nie si poistený.
Heleč
11.02.05,08:12
Preto je aj vo svojej s.r.o. najlepšie sa zamestnať, dať si čo najnižšiu mzdu a odmeny si dať zvlášt.
ricij
11.02.05,08:18
Preto je aj vo svojej s.r.o. najlepšie sa zamestnať, dať si čo najnižšiu mzdu a odmeny si dať zvlášt. Aké odmeny? Predsa aj z odmien sa platia odvody. A keď si dáš najnižší plat, aký to má význam? Tak napr. spolu s s.r.o. pri minimálnej mzde platiš na starobné poistenie 22,5%, teda 1463,- Sk mesačne, za rok teda 17556,- Sk. Za to dostaneš za rok platenia dôchodok okolo 80 korún. Má to zmysel???
Heleč
11.02.05,08:27
Odmeny za výkon funkcie konateľ. Tam zaplatí zdravotné a daň. Pracovnú zmluvu si dá na napr. čašník alebo čo majú.
A keď chce mať starobne poistenie (18%) tak mu to ide do nákladov a nemusí sa dobrovolne poistiť. Je pravda, že 80 korún je málo, ale on ich chce, preto vstúpil aj do druhého pilieru. A je treba objektívne povedať, to postenie je lepšie teraz platiť ako potom v starobe plakať. To ešte neznamená, že s tými odvodmi súhlasím.
ricij
11.02.05,08:36
Ešte raz. Za rok zaplatím odvody do SP 17556,- Sk spolu so zamestnávateľom (keďže je to moja sročka, tak sú to aj moje peniaze). Za to dostanem za rok 960,- Sk dôchodok. Nie je lepšie si tých 17556,- Sk nejako šikovne zainvestovať a mať z nich za 40 rokov okolo trištvrte milióna? Navyše tieto penize budú vždy len a len moje, nebude môj dôchodok závisieť od vôle poslancov.
Heleč
11.02.05,08:47
Len krátko. Ja tomu rozumiem. Nejako podobne to mám aj ja. Ale bavili sme sa o človeku ktorý CHCE z VLASTNEJ vôle platiť do sociálky. Vychádzam z toho, že sa dal aj do druhého pilieru, tak CHCE platiť. Preto si myslím, že by mohol platiť čo najmenej. Nie?
ricij
11.02.05,09:28
Ak chce, nech si platí, bože môj. Ale čo najmenej znamená tiež, že efekt z toho má takmer žiadny. A aj čo najmenej sú pekné peniaze. Dôchodok som spomínal. Kašlem na tých 80 korún, nehovoriac o tom, že v konečnom dôsledku to majú poslanci v rukách. Ak sa o 40 rokov rozhodnú, že peniaze z I. piliera nebudú, lebo nie sú, tak som platil zbytočne.
Nemocenské: platím mesačne spolu so zamestnávateľom pri min. mzde 182,- Sk mesačne. Ak ochoriem, dostanem za deň 120,- Sk a aj to až od 11. dňa. Kašlem ja na tých 120,- Sk od jedenásteho dňa, veď je to toľko ako nič. Atď.
Jano1961
11.02.05,10:18
Ďakujem ricij a Holeč ,mám v tom o trocha jasnejšie ,keby som chcel prejsť v
budúcnosti na s.r.o ,čo sa týka platenia odvodov do poisťovní. Teraz ako
SZČO -fyzická osoba tieto odvody musím platiť do SP,a hlavne som sa chcel
niečo dozvedieť o platení odvodov do SP ,aké výhody a nevýhody sú pre
fyzickú a právnicku osobu.
vampik
11.02.05,11:17
Vazeni poradcovia. Neodbocujte od temy,ale snazte sa vymysliet ake ine formy spoluprace dvoch zivnostnikov sa v mojom pripade daju pouzit.
ricij
11.02.05,11:22
Vazeni poradcovia. Neodbocujte od temy,ale snazte sa vymysliet ake ine formy spoluprace dvoch zivnostnikov sa v mojom pripade daju pouzit. Ale Janovi sme pomohli. Ešte verejná obchodná spoločnosť. Ale to je blbosť. Myslím, že sme už prešli všetky možnosti.
Beata
11.02.05,11:28
Vampik, veď sme Ti už napísali aké formy môžeš použiť...
vampik
11.02.05,19:52
Dakujem...
lenkak
12.02.05,10:20
Účtujem aj s.r.o., aj združenie FO. Sú platcami DPH. Jedna FO osoba nebola platcom DPH, ale kvôli tej druhej FO tá bola platcom DPH, sa musela prihásiť na DU ako platca. Pri združení FO mám jednoduché účtovníctvo, pri s.r.o. musí byť zo zákona podvojné účtovníctvo. Ale aj združenie FO môže mať PU. Záleži len od združenia aké si vyberú. Iné formy spolupráce ma už nenapadajú. Ak by si chcel niečo konkrétnejšie vedieť, napíš čo.
coneek
12.02.05,10:56
Tiez sa pripajam k moznosti zalozit si s.r.o. Okrem vyssie spomenutych vyhod treba spomenut aj daleko lepsiu upravu zodpovednosti za zavazky vzniknute pri podnikani. Ako SZCO zodpovedate celym svojim majetkom, pri zalozeni s.r.o. Vam uz do sukromneho majetku nikto zasahovat nemoze. Samotna spolocnost zodpoveda celym svojim majetkom, spolocnici vsak rucia iba do vysky nesplateneho vkladu...

Pri s.r.o. mi vychadza iba jedna negativna vlastnost: vycuvanie zo spolocnosti moze byt za urcitych okolnosti dost problematicke...
miro_mr
12.02.05,11:01
Je možné aby existovala sročka, ktorá nemá ani jedného zamestnanca?
Ak založim napr. sro a nezamestnam sa v nej a ni nikoho ineho a budem pre ňu pracovať ako konateľ s nadšením a zdarma.
vampik
12.02.05,11:27
CHcel by som sa opytat,ake formy zdruzenia existuju. Priklad: sme dve FO jedna z nich zoberie uver s banky,pricom obidve zalozia nehnut. majetok.Uver sa pouzije na hnutel.majetok prevadzky.A co dalej?
lenkak
12.02.05,15:03
Je možné aby existovala sročka, ktorá nemá ani jedného zamestnanca?
Ak založim napr. sro a nezamestnam sa v nej a ni nikoho ineho a budem pre ňu pracovať ako konateľ s nadšením a zdarma.
Účtujem jednu s.r.o., nemá zamestnanca. Sú to šiesti spoločníci, majú jedného konateľa, ani on nie je v tejto s.r.o. zamestaný, za konateľstvo nebral odmenu. Ale druhá - iná s.r.o. fakturuje tejto firme "prenajímanie svojich zamestnancov" (v zmluve sú spomenuté len admininistratívne práce) a ešte k tomu aj kancelárske priestory, nakoľko má s.r.o. inde sídlo a všetko sa vybavuje v prevádzke, kde sídli tá druhá s.r.o.. Na toto majú uzatvorené zmluvy, fakturuje sa raz mesačne s odvolávkou na danú zmluvu. Ale akosi si neviem spomenúť na presné znenie tej zmluvy. Ak by si chcel vedieť ohľadom tohto viacej, tak napíš a ja by som sa na to v robote pozrela. Doma totiž nemám ani jednu zmluvu.
Beata
12.02.05,16:28
CHcel by som sa opytat,ake formy zdruzenia existuju. Priklad: sme dve FO jedna z nich zoberie uver s banky,pricom obidve zalozia nehnut. majetok.Uver sa pouzije na hnutel.majetok prevadzky.A co dalej?
Vampik, neexistujú formy združenia. Existuje proste združenie podnikateľov, that´s all. To združenie ak založíte, mali by ste mu dať nejaký názov, ktorý zakotvíte aj v zmluve, budete ho používať pri všetkých obchodných prípadoch a tento názov bude figurovať aj na zmluve o úvere. Podľa použitia úveru sa to zaúčtuje v účtovníctve združenia a je to... Čo ďalej? No ďalej budete pracovať, pracovať a sysliť peniažky na splatenie úveru a na prežitie.
vampik
12.02.05,16:39
Dakujem.Este sa chem opytat ci existuje nejaky formular zmluvy ozdruzeni a co snou potom? Treba ju ist zaregistrovat na ziv.urad alebo kam?
zufrob
12.02.05,16:45
kedze debata sa zvrta trochu mimo temy, vyuzivam to a este rza by som Vas poprsila o vysvetlenie mechanizmu s.r.o. bez zamestnancov.
Je to mozne aj bez faktur od inej s.r.o. na prenajimanie zamestnancov?
Moze takato bezzamestnancova s.r.o. fyngovat len na fakturovanej praci SZCO?
Dakujem a ste skveli.
miro_mr
12.02.05,16:59
Lenka:
Dakujem pekne za odpoved, chcem sa este opytat ci je povinne ak je sročka byt platcom DPH.
vampik
12.02.05,17:08
Neviem ci sa porada zvrhla od temy,ved prva otazka je o moznostiach spoluprace dvoch szco.
Beata
12.02.05,17:15
Vampik, niekde mám uložený vzor zmluvy o združení, takže ak mi pošleš mail, tak Ti môžem tento vzor zaslať. Zmluva sa neregistruje nikde, ale keď robia účastníci združenia daňové priznanie, tak každý uvedie v oddiely vzadu v DP (neviem presne teraz ktorý oddiel to je, ale nachádza sa v poslednej časti DP) mená účastníkov združenia, adresy, rodné čísla, podiel akým sa delia príjmy, výdavky, majetok a záväzky. Kópiu zmluvy prikladám ku daňovému priznaniu každého z účastníkov.

Zufrob, my neodbočujeme od témy, nakoľko túto tému založil vampik, Ty si mal/mala vyhľadať v Porade, či Tvoja téma nie je už prebratá inde a tam sa pýtať.
lenkak
12.02.05,20:33
Ako Beata písala, je vzor zmluvy o združení, ale ak je jeden platiteľom DPH, je povinný aj ten druhý sa zaregistrovať na DPH aj s touto zmluvou, a viem že keď sa zakladalo toto nové združenie, jeden z účastníkov vtedy nemal ešte vybavený živnostenský list a aj túto zmluvu si Živnostenský úrad žiadal. Ináč na túto tému v porade už bolo veľa popísané, skús si pozrieť aj staršie príspevky.
lenkak
12.02.05,20:38
Ešte na doplnenie: každá zmena už nejakého živnostníka by sa mala oznamovať príslušnému Daňovému úradu a taktiež Živnostenskému úradu. Veľakrát nám daňovníci opakovali, aby sme si splnili oznamovacie povinnosti.
vampik
12.02.05,20:40
dakujem...
lenkak
12.02.05,20:49
Pre: miro_mr (http://www.porada.sk/member.php?u=1849),

poznám jednu sro, je tam len jeden spoločník, ten spoločník je zároveň SZČO, nebol v tejto sro zamestnancom, ale zamestnanvcov mal, a nebol platcom DPH. Nepresiahol výšku obratu ako to stanovuje zákon o DPH. Takže ak som správne pochopila tvoju otázku sro nemusí byť platcom DPH, pokiaľ neprevýši obrat 1 500 000 Sk za 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov.
lenkak
12.02.05,21:02
kedze debata sa zvrta trochu mimo temy, vyuzivam to a este rza by som Vas poprsila o vysvetlenie mechanizmu s.r.o. bez zamestnancov.
Je to mozne aj bez faktur od inej s.r.o. na prenajimanie zamestnancov?
Moze takato bezzamestnancova s.r.o. fyngovat len na fakturovanej praci SZCO?
Dakujem a ste skveli.
Pre zufrob,
"Moze takato bezzamestnancova s.r.o. fungovat len na fakturovanej praci SZCO?"
Mám tomu rozumieť tak, že nejaká SZČO bude fakturovať danej sro na základe zmluvy prácu? Napíš konkrétnejšie. Na akú činnosť je zameraná sro a akú prácu jej bude fakturovať SZČO? Administratívne práce, skladové práce, ak sa to týka niečo takéhoto tak potom je to možné. Takto som to pochopila, ak si to myslel/a ináč už mi to potom dnes nepáli.
Alenaa
17.09.05,15:35
Ale Janovi sme pomohli. Ešte verejná obchodná spoločnosť. Ale to je blbosť. Myslím, že sme už prešli všetky možnosti.[/QUOTE]
-------------
Prosím Vás, prečo je verejná obchodná spoločnosť blbosť?
Ja práve o tom uvažujem. 2-3 osoby chcú začať spolu podnikať - výroba nábytku, všetci by tam pracovali rovnako spolu v jednej dielni. Myslela som, že práve vos by bola celkom vhodné, nakoľko ako s.r.o. by musel byť každý z nich aj zamestnancom a platil by odvody.

Ako by to vyzeralo pri vos?

alena
Zužu
10.02.07,19:38
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadne založenia v.o.s.? Čo je potrebné? Jedná sa o dve SZČO. Zatiaľ som neúčtovala takéto združenie a neviem čo to všetko obnáša. ďakujem
Zužu
11.02.07,11:21
Je tu niekto kto by mi poradil ohľadne účtovania a založenia v.o.s.?
Zužu
12.02.07,13:01
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadne založenia v.o.s.? Čo je potrebné? Jedná sa o dve SZČO. Zatiaľ som neúčtovala takéto združenie a neviem čo to všetko obnáša. ďakujem

Vie mi niekto poradiť? Ďakujem