adenka
18.07.07,22:09
Mám konkrétnu otázku k TZ. Sme v nájme a pred nasťahovaním sa vymenili komplet okná a robila sa nová inštalácia rozvodov. Prenajímateľ
dal v zmluve súhlas na odpísanie u nájomcu. Lenže otázka znie.
okná boli bez DPH 94 tis. a rozvody 87 tis. Ale vo faktúre ani jedna
položka nepresiahla sumu 30 000,-. Mám to teda odpísať hneď alebo
to dať do majetku ako celok a odpisovať podľa odpisových skupín.
betka
19.07.07,08:20
Ak ste vymenili staré okná za nové, ide o opravu. Ak ste ich zmenšovali, zvačšovali ide o TZ, ak ste robili otvory v nehnuteľnosti, kde predtým okná neboli, a teraz sú tam, tiež ide o TZ.

Nová inštalácia rozvodov-vymenili ste starú za novú - oprava.
Čo to znamená nová inštalácia rozvodov. Rozvody tam boli, len už boli zastatané, tak ste ich vymenili za nové. (oprava)
Ak ste ťahali nové rozvody, a ťahali ste ich v miestach kde predtým neboli, vtedy ide o TZ.

Ak by ste robili TZ, pozeráte na to komplexne, nie na jednotlivé položky na FA, a toto TZ by ste odpisovali ako iný majetok v 4,OS (20 rokov), ak máte písomný súhls prenajímateľa.

Váš prípad sa mi javí ako oprava, ako daňový výdavok v jednom roku, nie ako TZ.
Orsz
19.07.07,08:46
V prípade novej inštalácie rozvodov v tom vidím určite technické zhodnotenie. Okná v prípade technického zhodnotenia (teda ak sa nimi menila aj veľkosť otvorov) treba posudzovať komplexne - patria všetky k prenajatej budove. Takže nemožno každé okno posudzovať zvlášť. V prípade okien by však mohlo ísť o výmenu ako píše betka, takže by sa jednalo o opravu.
Janinkaaa
19.07.07,08:56
Ak môžem k tejto téme :
Ak sa v takýchto priestorov robia priečky zo sadrokartónu a z jednej miestnosti sa urobili 2 miestnosti.
Čo bude vstupnou cenou pre odpis ?
1. sadrokartón
2. omietky
3. zárubne
4. dvere
5. farby
6. rôzny pomocný materiál
Nákupné ceny týchto materiálov mi bude tvoriť vstupnú cenu pre odpis ?
Veštko spolu je do 40tis. bez DPH. Túto sumu mám teraz odpisovať 20 rokov ?

opritom sa v ostatných priestorov robili rôzne opravy (maľovanie, nové podlahy, nové osvetlenie miestnosti, výmena WC + oprava sprchy ...). Tieto výdavky by som mohla dať rovno do nákladov ?
Orsz
19.07.07,09:36
Ak môžem k tejto téme :
Ak sa v takýchto priestorov robia priečky zo sadrokartónu a z jednej miestnosti sa urobili 2 miestnosti.
Čo bude vstupnou cenou pre odpis ?
1. sadrokartón
2. omietky
3. zárubne
4. dvere
5. farby
6. rôzny pomocný materiál
Nákupné ceny týchto materiálov mi bude tvoriť vstupnú cenu pre odpis ?
Veštko spolu je do 40tis. bez DPH. Túto sumu mám teraz odpisovať 20 rokov ?

opritom sa v ostatných priestorov robili rôzne opravy (maľovanie, nové podlahy, nové osvetlenie miestnosti, výmena WC + oprava sprchy ...). Tieto výdavky by som mohla dať rovno do nákladov ?

Do vstpnej ceny na TZ pôjde všetko, čo do toho vstupuje, to znamená ak tým pomocným materiálom myslíš napr. náradie, ktoré sa pri tom používa, tak to do vstupnej ceny nevstupuje. Odpisuje sa 20 rokov. Čo sa týka podlahy - upresni aká podlaha bola predtým a aká je teraz, je viac pravdepodobné, že to bude TZ. Osvetlenie miestnosti - tiež je dôležité, či je zabudované do steny, ako napr. bodové svetlá - to by bolo TZ, alebo či sú to samostatné svietidlá - to by bol - to by bol materiál. Výmena WC a sprchy ak sa nerobili väčšie zmeny - napr. aj iné rozloženie v miestnosti, napr. že sprchový kút sa posunul, atď. tak by to mohlo ísť do opravy. V zmluve je dobré tieto konkrétne opravy zakotviť.
Janinkaaa
19.07.07,09:56
Podlaha bola : linoleum, ktorý sa strhol a dal sa nový a na to sa skladali koberce.
osvetlenie : osvetlenie sa "pretiahlo" do novovzniknutej miestnosti a nie sú to bodové svetlá, sú to klasické "lustre"
WC + sprcha : výmena WC misy, sprchovací kút sa nezväčšil, len sa kúpila taká sprchovacia (presklenená) priesvitná stena a kúpil sa ešte bojler na ohrev teplovej vody, ktorý tam nebol.

Pomocný materiál : kopec farieb, sadry,nejaké káble (elektrické) ...

Ďakujem za pomoc
Orsz
19.07.07,10:25
Podlaha bola : linoleum, ktorý sa strhol a dal sa nový a na to sa skladali koberce.
osvetlenie : osvetlenie sa "pretiahlo" do novovzniknutej miestnosti a nie sú to bodové svetlá, sú to klasické "lustre"
WC + sprcha : výmena WC misy, sprchovací kút sa nezväčšil, len sa kúpila taká sprchovacia (presklenená) priesvitná stena a kúpil sa ešte bojler na ohrev teplovej vody, ktorý tam nebol.

Pomocný materiál : kopec farieb, sadry,nejaké káble (elektrické) ...

Ďakujem za pomoc

Podľa toho ako píšeš, mohlo by to ísť priamo do nákladov. Ten pomocný materiál ako píšeš, v tomto prípade vstupuje do vstupnej ceny TZ. Čo sa týka toho bojlera - ten asi funguje samostatne, tak ten by som dala ako DDHM, a keď je cena je vyššia ako 30tis., tak odpisovať - myslím, že by mal byť v 2.odpis.skupine.
Janinkaaa
19.07.07,10:28
Ďakujem pekne Orsz - Erika za pomoc. Veľmi si mi pomohla.
adenka
19.07.07,11:38
Ďakujem ešte zistím ako to presnejšie je s tými rozvodmi, ale myslím, že okná nie sú teda TZ a dám ich do nákladov.