alexxandra
10.02.05,21:44
Prečítala som si tu kopu príspevkov o paušálnych vydavkoch a nechcem nosit drevo do lesa :-)

Len by som sa chcela pre istotu opytat - Moze si pausalne vydavky uplatnovat kazdy zivnostnik na hocijaku zivnost? Lebo som mala taky pocit, ze existuje zoznam zivnostnikov, ktori si pausalne vydavky uplatnovat nemohli. Patrili tam okrem ineho aj uctovnici, to ma vtedy nastvalo, ked som si to citala. Takze asi som to niekde citala :-) Uz to je zrusene? Tak mi to nejako vyplyva aj z noveho textu zakona, ale nie som si ista.

Ide mi konkretne o zivnostnika, ktory sa zivi prispievanim do casopisov na zaklade zivnostenskeho listu a druheho, ktory sa zivi akymsi superodbornym poradenstvom v oblasti pocitacov. To nevadi, ked fakturuje aj do zahranicia, vsak? :-) No a treti podnikatel robi dake odborne stavebne posudky ci co. Takze vsetkym mozem dat pausalne vydavky?

No a este, ze ako to dam do danoveho priznania. Uvediem v prijmoch podla §6 uz iba ocistene prijmy a vydavky neuvadzam,alebo tam dam prijmy brutto a vydavky tych 25% tam, kde sa normalnym pisu vydavky? :-) Je mi jasne, ze to musim zapisat do poznamky, len o tabulku 1 mi ide.

Vdaka :-) Pekny den.
babenko1
10.02.05,20:48
Do daňového priznania.. do príjmov všetky príjmy od 1.1.-31.12., ktoré obdržal, do výdavkov 25% a odvody do soc. a zdrav. poisťovne...
alexxandra
10.02.05,20:50
to som si tiez najprv myslela,len potom som zneistela :-) A moze si teda uplatnit kazdy, bez rozdielu zivnosti, pausalne vydavky? Nehovorim ci 25 alebo 60, ale aspon tych 25 si moze kazdy? :-) Vdaka
babenko1
10.02.05,20:54
Nemám teraz poruke zákon, aby som vedela presne odpovedať...
ricij
10.02.05,20:55
to som si tiez najprv myslela,len potom som zneistela :-) A moze si teda uplatnit kazdy, bez rozdielu zivnosti, pausalne vydavky? Nehovorim ci 25 alebo 60, ale aspon tych 25 si moze kazdy? :-) VdakaYo, môže každý, kto podniká podľa § 6.
jeso
10.02.05,21:44
ale platca DPH nemôže ísť na paušál-aspon pokial viem
ricij
10.02.05,21:56
ale platca DPH nemôže ísť na paušál-aspon pokial viemJasné, to už som bral ako takú samozrejmosť, že ma to nenapadlo. Áno, pokiaľ je platiteľom celé zdaňovacie obdobie (od 1.1.05), tak nemôže.
consuelo
11.02.05,06:07
Do príjmov sa započítavajú aj prijaté úroky od banky a daň z úrokov sa potom odpočíta v daňovom priznaní?
Evanka
11.02.05,06:47
Ano, dan z urokov sa povazuje za preddavok, ktory si uplatnis v ramci dan. priznania. Ale viac najdes, napr. v "Koniec roka", alebo si daj vyhladat, "dan z urokov". Je tu okolo toho dost.
marianna
11.02.05,06:53
som čerstvo "vyškolená" takže vám skúsim pomôcť, hoci nerobím FO. Takže, výdavky % -om z príjmov môže uplatniť živnostník, ktorý je neplatca DPH, aj keď nie je platca celý rok. 25% môže uplatniť každý, 60 % len príjmy zo živnosti remeselnej, ktoré sú v prílohe č. 1 Živnost. zákona. (Pozor! tam bola od 1.7. zmena). Potom sa DZ zníži o poistné do fondov a nezdaniteľnú časť. Úroky z vkladov v banke môžeš dať do DP ale nemusíš, lebo táto daň je vysporiadaná zrážkou podľa § 43, ak ti ich banka hneď stiahla.
Susan
11.02.05,06:59
Neviete nahodou, ktory § to je ?
marianna
11.02.05,07:07
Tie paušálne výdavky? Myslím že 6, počkaj pozriem sa, áno 6 ods. 10
Susan
11.02.05,07:10
Uz som to nasla! Je to § 6 odst. 10. Ak danovnik, ktory nie je platitelom dane z pridanej hodnoty, neuplatni preukazatelne vydavky, moze uplatnit vydavky vo vyske 25% z uhrnov prijmov uvedenych v odsekoch 1 az 3, okrem danovnika, ktory ma prijmy z podnikania, z inej samost.zarobk.cinnosti a z prenajmu len z vykonavania remeselnych zivnosti podla osobitneho predpisu. Ak danovnik uplatni vydavky podla tohto odseku, v sumach vydavkov sú zahrnute vsetky vydavky, okrem zaplateneho poistneho a prispevkov, ktore je danovnik povinny platit, toto poistne a prispevky si moze danovnik uplatnit vo vydavkoch v preukazanej vyske. Musi viest evidenciu o prijmoch, o zasobach a o pohladavkach.

Z toho mi vyplyva, ze okrem 25% z prijmov si uplatni vydavky zaplateneho poistneho!!
ZuzanaA
11.02.05,07:21
Z toho mi vyplyva, ze okrem 25% z prijmov si uplatni vydavky zaplateneho poistneho!!
Jasné, už sme sa tu o tom bavili, aj Marianka to napísala. Takže si k paušálnym výdavkom ešte uplatní aj poistné a samozrejme aj odpočítateľnú položku.
perigeus
11.02.05,07:28
Dobry den,
moze mi niekto poradit, ci je mozne uplatnin 60% pausalne vydavky na krajcirstvo a vyrobu odevov?

Dakujem
sway
11.02.05,07:32
Uz som to nasla! Je to § 6 odst. 10. Ak danovnik, ktory nie je platitelom dane z pridanej hodnoty, neuplatni preukazatelne vydavky, moze uplatnit vydavky vo vyske 25% z uhrnov prijmov uvedenych v odsekoch 1 az 3, okrem danovnika, ktory ma prijmy z podnikania, z inej samost.zarobk.cinnosti a z prenajmu len z vykonavania remeselnych zivnosti podla osobitneho predpisu. Ak danovnik uplatni vydavky podla tohto odseku, v sumach vydavkov sú zahrnute vsetky vydavky, okrem zaplateneho poistneho a prispevkov, ktore je danovnik povinny platit, toto poistne a prispevky si moze danovnik uplatnit vo vydavkoch v preukazanej vyske. Musi viest evidenciu o prijmoch, o zasobach a o pohladavkach.

Z toho mi vyplyva, ze okrem 25% z prijmov si uplatni vydavky zaplateneho poistneho!!
ó babulky díííík toto som si veru nevšimla - fajn!!!;)