MLP
19.07.07,10:06
Dobrý deň,

poprosila by som o informáciu ohľadom auta v podnikaní. Pokiaľ mám založenú živnosť a mám auto v podnikaní. Plánujem zrušiť živnosť a zároveň aj predať auto. Prosím Vás o pomoc a to o najlepšie riešenie tejto situácie:
- predať auto pred zrušením živnosti, alebo
- predať auto po zrušení živnosti, alebo
- prepísať auto na mňa a potom predať auto pred zrušením živnosti, alebo po ukončení živnosti, alebo
- ...
Ďakujem pekne za každú pomoc :-).
liba2
19.07.07,08:18
Dobrý deň,

poprosila by som o informáciu ohľadom auta v podnikaní. Pokiaľ mám založenú živnosť a mám auto v podnikaní. Plánujem zrušiť živnosť a zároveň aj predať auto. Prosím Vás o pomoc a to o najlepšie riešenie tejto situácie:
- predať auto pred zrušením živnosti, alebo
- predať auto po zrušení živnosti, alebo
- prepísať auto na mňa a potom predať auto pred zrušením živnosti, alebo po ukončení živnosti, alebo
- ...
Ďakujem pekne za každú pomoc :-).
.... podľa toho čo sleduješ :confused: :) ; na seba prepísať nemôžeš, lebo je na teba napísané, predpokladám že si jeho vlastníkom; ale môžeš ho prepísať na dospelé dieťa a potom predať.... :)
Johanka
19.07.07,08:20
Dobrý deň,

poprosila by som o informáciu ohľadom auta v podnikaní. Pokiaľ mám založenú živnosť a mám auto v podnikaní. Plánujem zrušiť živnosť a zároveň aj predať auto. Prosím Vás o pomoc a to o najlepšie riešenie tejto situácie:
- predať auto pred zrušením živnosti, alebo
- predať auto po zrušení živnosti, alebo
- prepísať auto na mňa a potom predať auto pred zrušením živnosti, alebo po ukončení živnosti, alebo
- ...
Ďakujem pekne za každú pomoc :-).
Ak by si auto vyradila z obchodného majetku do osobného užívania, pri jeho predaji sa sleduje 5-ročná lehota odo dňa vyradenia. Ak ho predáš do 5 rokov ,tento predaj nie je oslobodený od dane z príjmov ...
tinaM
19.07.07,08:21
Dňom zrušenia živnosti sa auto stáva vašim osobným majetkom.
Na karte DHM vyznačiť preradenie do osobného užívania.
Pri predaji tohto auta, keďže k predaju došlo skôr ako 5 rokov po jeho vyradení z podnikania, je nutné ho zdaniť. Zdaňovať nebudete podľa § 6, ale podľa § 8. Výdavkom bude zostatková hodnota auta.

Ak by ste ho predali počas trvania živnosti, zdaňujete ho podľa § 6 . No v každom prípade ho zdaniť treba.
betka
19.07.07,09:41
Čo znamená predať auto?
Bolo zaradené v OM, a tak sa naň nevzťahuje oslobodenie.
Má auto nejakú ZC? Ak ano, od príjmu z auta sa odpočíta ZC, prihliada sa i na stratu z predaja.
Horší prípad je, ak auto namá ZC a trhovú má značne vysokú. Buď príjem zdaniť, alebo....ako bolo písané hore...